Петти локални избори во Македонија

Македонските граѓани утре по петти пат ќе избираат претставници на локалните власти во општините. Од осамостојувањето на Република Македонија се одржаа четири локални избори, и тоа првите во 1990 година, вторите во 1996, третите во 2000 и последните избори во 2005 година.

На првите локални избори во 1990 година Република Македонија беше поделена на 34 општини од кои пет, Гази Баба, Карпош, Кисела Вода, Центар и Чаир, го формираа градот Скопје како посебна единица. Локалните изборите се одржаа истовремено со парламентарните. На изборите граѓаните гласаа за одборниците во општинските собранија, а во Скопје се гласаше за 70 одборници во Градското собрание. Право на глас тогаш имаа 1.371.176 граѓани.

Вторите локални избори, што се одржаа есента 1996 година, беа спроведени во услови кога во Македонија имаше 123 општини од кои седум, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Центар, Чаир и Шуто Оризари, го формираа градот Скопје како посебна единица на локалната самоуправа. Право на глас на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Силен земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала вечерва е регистриран во близина на источниот брег на Јапонија.Земјотресот го погоди ...
сите 209 | | | веќе видена

Законот за јазиците со многу реплики и контра реплики, забелешки и процедурални обвиненија. Според опозицијата, законот е против уставен, го надминува ...
сите 131 | | | веќе видена

Весела Честоева од ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека го преполнил Министерството за култура со граѓански активисти, дека запира културни проекти и создава хаос во ...
сите 112 | | | веќе видена

На претстојните локални избори што ке се одржат на 15 октомври во Куманово за прв човек на градот ќе се тркаат петмина кандидати додека пак за 33–те советнички ...
сите 340 | | | веќе видена

Британската полиција соопшти дека денеска уапсила уште двајца мажи во Велс кои се поврзани со минатонеделниот напад во лондонското метро. Британската полиција ...
сите 197 | | | веќе видена

Aктуелениот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за нов градоначалнички мандат. Трајковски досега во два мандати ја ...
сите 104 | | | веќе видена

“Местото каде што се плашите да влезете го чува богатството кое го барате” се зборовите на Џозеф Кампбела, американски историчар и писател кој извршил многу ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петти локални избори во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: