Ристовски 55. на 200 м слободно

Денеска на олимписките борилишта треба да се појават стрелачот Несторов и кајакарот Николовски

Првиот од седумчлената македонска репрезентација што настапи на 29. Олимписки игри во Пекинг, пливачот Михајло Ристовски, го освои 55 место во конкуренција на 57 натпреварувачи во дисциплината 200 м слободно. Ристовски беше втор во првата од осумте квалификациски групи, во која ривали му беа Грузиецот Иракли Ревишвили и Емануеле Николини од Сан Марино. Единствениот македонски претставник во машка конкуренција на пливачките натпревари на Игрите во Кина, кој настапи со вајлд-карта, патеката ја исплива за 1:57,45 мин., односно 45 стотинки подобро од времето што го пријави, а кое го постигна на Европското првенство во холандскиот град Ајндховен во март годинава. Во однос на Ревишвили стружанецот заостана 3,85 секунди, а од Николини беше побрз за 2,02 сек. Само уште Андреј Захаров од Молдавија во втората квалификациска група оствари полош резултат од 25-годишниот македонски пливач.

Постигнувањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вага (23.09 – 22.10) Трудете се да најдете вистински и проверени деловни партнери кои би можеле да ви обезбедат материјална безбедност. Постои некоја ...
сите 73 | | | веќе видена

Во телевизиската најава на ABC нагласено е дека во разговорот немало забранети прашања. Меланија Трамп, првата дама на Соединетите Американски Држави, е веќе ...
сите 40 | | | веќе видена

Меган Маркл и принцот Хари го очекуваат своето прво дете, објави Кенсингтонската палата... Првото дете на кралскиот брачен пар на светот би требало да дојде ...
сите 43 | | | веќе видена

 Од Роби Вилијамс до Кара Делевињ, познатите личности изгледаа префинето и гламурозно на свадбата на принцезата Еугенија. Неодамна се случи и втората кралска ...
сите 43 | | | веќе видена

„Јасно е дека во недостаток на проекти и паметни работи, портпаролот на СДСМ има добиено насока да ме спомнува во секоја прес конференција и за се и сешто. ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ристовски 55. на 200 м слободно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: