Од вчеравечер па се до 30 - ти септември, Битола е одново центар на филмската уметност, затоа што започна 38-мото издание на ИФФК “Браќа Манаки”. Во присуство на љубителите на филмската уметност и дел од македонските филмски професионалци, на свеченото отворање се случи македонската премиера на краткиот филм „До крајот на времето” од Милчо Манчевски како и на филмот „Насоки“ кој е бугарско-германско-македонска копродукција. На филмските проекции им претходеше перформанс во режија на Нела Витошевиќ, а традиционално, од страна на Претседателот Ѓорге Ивамов беше доделена и „Златната камера 300“ за животно дело, на францускиот и светски кинематографер Пјер Лом. Вториот овогодишен лауреат е Италијанецот Џузепе Ротуно кој поради возраста не е лично дел од фестивалот. „Гордо чекориме напред, јас стојам зад она што е подготвено на овој фестивал, заедно со мојот тим. Имаме солидна програма, пред се она што е стожерот на фестивалот компетицијата „Камера 300“, со избор на 13 филмови од најновата светска продукција. ...
сите 110 | | | веќе видена

20 ПОЖАРНИКАРИ СЕ БОРАТ СО ПОЖАРОТ ВО КУМАНОВО: ...

Трајковски: Изминатите 10 години невработеноста ...

Хулиган со нож сакал да ја нападне ѕвездата на ...

Хулиган со нож сакал да ја нападне ѕвездата на ...

Петровска во посета на старата индустриска зона ...

Алармантни наоди од вонредниот инспекциски надзор ...

ВМРО-НП со поддршка за Илиоски

Фестивал на античка драма Стоби

Илиоски најави отпишување на комунални долгови

Цело Куманово во облак од чад едно лице во ...

Европа бара поголема транспарентност при делење ...

Кирацовски со поддршка за Петровска

Кирацовски: ЕЛЕМ нема да се продава

Ревизија на студиите за влијанието на рудниците

Тетовски Југохром ќе биде рестартиран

Панчевски поднесе претставка до Судскиот совет

Благој Шаклевски за ветувањата на Заев

Судијата му одзеде поен, а тој го предаде мечот

Катастрофа, младите фудбалери загубија од ...

Приведен па ослободен газдата на „Макоил“

ВМРО-ДПМНЕ за лицемерието на СДСМ

Груевски за дивите депонии во градот

Брзи и вкусни: Коцки со мелено месо и блитква ...

Надежите се посрамотија, пораз од Гибралтар! ...

ОЈ-Охрид ќе утврдува кривична одговорност за ...

ВИДЕО од несреќата пред Делчево во која загина ...

Трајковски: Колку пари на граѓаните се потрошени ...

Еве како во Исланд и Србија се прослави пласманот ...

Еве како во Исланд и Србија се прослави пласманот ...

Побеснат маж ја затекнал сопругата со љубовник во ...

Сем Смит ја објави новата песна `Pray` посветена ...

Надежите на Милевски шокирани – Гибралтар води со ...

Привремениот УФЦ првак со тешки зборови до ...

Привремениот УФЦ првак со тешки зборови до ...

Невиден срам за славниот тренер: Поранешната ...

(Видео) Објавен нов трејлер за „Последниот џедај“

Зад познатиот хит на Силвана Арменулиќ се крие ...

(ВИДЕО) Темелковски: Ќе ги реконструираме ...

Роботи снимија комплетен албум наречен ...