Република Македонија има добри односи со своите соседи и сите држави кои се пријатели на земјава, и сакаат да ја видат просперитетна и интегрирана во Европската Унија и НАТО.. Перспективите ни се на дланка, останува само да ги спроведеме реформите од планот 3-6-9, изјави Премиерот Зоран Заев, информирајќи за активностите на владината делегација на 72. Генерално Собрание на ОН. Заев потенцираше дека за време на неговата посета во Њујорк, остварил повеќе средби со шефови на држави, високи претставници на меѓународни организации, бизнисмени и претставници од македонската дијаспора. Токму дијаспората, нагласи Заев, е подготвена директно да се вклучи, и материјално и со човечки ресурси, за што поголем и побрз развој на земјата. Заев напомена дека идната пролет Европската Унија ќе дискутира за проширување и давање шанса на земјите од Западен Балкан да се приклучат на европското семејство. Нагласи дека до следната година, логично е да се очекуваат нови идеи од медијаторот во македонско-грчкиот спор, Метју Нимиџ, на ...
сите 77 | | | веќе видена

Смртни закани за член на БЕСА

Андоновски: Направивме многу за Кратово, имаме ...

Танчари со Даунов синдром покажуваат што се можат ...

(ВИДЕО) Богоев: Го враќаме сјајот на Нерези, ...

Научник од Харвард кој доживеал мозочен удар ја ...

СДСМ нема да дава грантови од 10.000 евра за ...

(ВИДЕО) Голема победа на армијата на Асад: На ...

Како изгледаше Лила Филиповска пред 7 години? ...

Само за најхрабрите: Забар сам на себе си извади ...

Се забели и Србија, снегот го покри целиот регион

Груевски: СДСМ води политика на флоскули и празни ...

Богдановиќ: По 50 години ќе ја реконструираме ...

Златен Путин за роденден

Македонската економија е во слободен вртоглав ...

Цеца ги отпеа своите мегахитови со кумановци

Трајковски мора да игра: Два натпревари, два гола ...

Трајковски мора да игра: Два натпревари, два гола ...

Коневски: Ќе го реконструираме булеварот ...

Тоневски: Граѓаните повторно ќе изберат проекти ...

Трпески: Милионерот и вечен кандидат за ...

Супервулканот „Yelloswstone“ наскоро ќе експлодира

Супервулканот „Yelloswstone“ наскоро ќе експлодира

Србин ги „реши“ Србите, а тие му се радуваат ...

Богдановиќ: Мораториум за градби додека не се ...

Евакуација во Њу Орлеанс: Нејт прерасна во ураган

Парче од рајот! Совршена чоколадна пита за само ...

Избегната несреќа: Најголемиот патнички авион ...

Репортажа на РТШ-2 за емитување емисии на ...

Меланија Трамп ги истакна градите на многу важен ...

Нови серии кои ќе ви ги разубават есенските вечери

Нови серии кои ќе ви ги разубават есенските вечери

Нови серии кои ќе ви ги разубават есенските вечери

Овие 3 минути ќе ви го скршат срцето! Вистински ...

(ВИДЕО) БУРА ОДНЕСЕ 25 ЖИВОТИ ВО АМЕРИКА: Оди кон ...

(ВИДЕО) БУРА ОДНЕСЕ 25 ЖИВОТИ ВО АМЕРИКА: Оди кон ...

Брз викенд ручек – лесно се прави, брзо се јаде

За најубава сарма и салата: Како се кисели ...

Трајковски го замолчи Торино (Видео)

Свирежи за Пике во Аликанте (ВИДЕО)