Македонија очекува старт на преговорите со Европската Унија до средината на 2018-та година, па оттаму се очекуваат и нови идеи за решавање на спорот за името со Грција, вели премиерот Зоран Заев кој денеска направи пресек на петдневниот престој во Њујорк за време на 72-то Генерално собрание на Обединетите Нации. „Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите. Сето тоа најавува, дека до тој период, до средината на 2018 година, логично и нормално е да очекуваме нови идеи од медијаторот Метју Нимиц на кои македонската и грчката страна ќе разговараат и ќе даваат свои коментари, ќе преговараат за се што е во функција на изнаоѓање решение за името“, истакна денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања во Владата. Премиерот вели сите досегашни средби со грчките претставници се во насока на јакнење на пријателството и градење доверба. Тврди не се ...
сите 82 | | | веќе видена

Илиоски за два проекти за ТППЕ во Битола

Мајка му се заканила: Или ќе играш во напад или ...

Ковачевски за митингот на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ НОВА ВО ГРЦИЈА: Димитров, Коѕиас, Бушати и ...

Шаклевски за случајот Смилковско езеро

(ВИДЕО) Јанева: Се сомневаме дека се местеле ...

Наумовска за инфраструктурата

Котевски за инфраструктурата

Со жежок нож пресече шише „кока-кола“

Вељановски: Да укинете награда којашто ја добиле ...

Мурињо ги засилува „ѓаволите“ од Арсенал бесплатно

Истражување: На Македонците најмалку им биле ...

Едноставен, брз и домашен: Капучино колач

(Видео) Жарко Лаушевиќ: Човек никогаш не може да ...

Директорот поставил камери во училиште: Не ни ...

Спасовски од Солун: Нема најави за зголемување на ...

Како да го направите совршеното еспресо?

Спасовски: Нема никакви најави дека ќе се зголеми ...

Насилство го следи Изборниот процес

По смртта на неговата жена, светот му се срушил - ...

Најде отровна змија која беше на работ на смртта, ...

Му пратила селфи на својот брат, а минута подоцна ...

Бајрам: Спасовски не си ја заврши својата работа ...

Пике во Аликанте пречекан со свирежи и „Оди си“ ...

Пике во Аликанте пречекан со свирежи и „Оди си“ ...

Рамчиловиќ: СДС со својата лоша и неуспешна ...

СЈО врши претрес во канцеларијата на екс ...

Расте интересот за германски јазик во Пелагонија

Димитров: Важно е да најдеме прашања што не ...

Знаете ли кој е ова? Никогаш не стана танчер, но ...

Знаете ли кој е ова? Никогаш не стана танчер, но ...

Чадиев: Проект старт-ап бизнис центар за нудење ...

Центарци прашуваат, Богдановиќ одговара: Ќе го ...

Димовски: Црното економско триo Заев, Тевдовски, ...

(ВИДЕО) Шилегов: Ќе се грижиме за ранливите ...

Гелова-Стојанова: Наместо за изградба на ...

Притвор за седуммина од 24 осомничени за ...

СДСМ вечерва на митинзи во Јегуновце и Тетово

Илиоски: Реконструкција и опремување на ...