Северна Кореја се закани дека ќе изведе ракетен напад врз американскиот остров Гуам, што предизвика паника на оваа западно пацифичка територија. Заканата уследи откако Трамп порача дека Пјонгјанг ќе се соочи со оган и бес. Празна реторика или реална закана, но САД како никогаш претходно се исплашени од непредвидливата Северна Кореја. Евидентна е паниката на американскиот пацифички остров Гуам, откако Пјонгјанг денеска се закани дека ќе изврши напад со балистичка ракета со среден дострел, на територијата оддалечена 3.400 километри. - Ова е шокантно и алармантно. Да се молиме тоа да не се случи, изјави жителка на Гуам. - Се надевам дека нашата држава ќе не заштити. Забележителен е стравот, изјави жител на Гуам. Гувернерот на Гуам, кој е дом на шест илјади американски трупи во западниот дел на Пацификот, смирува. Одбранбените капацитети се стратешки поставени. - Напад на Гуам би значел и напад врз САД. Би сакал да потсетам дека во Гуам живеат 200 илјади Американци. Ние не сме само воена инсталација, изјави Еди ...
сите 253 | | | веќе видена

Автогол на годината, стрелец – Артуро Видал! ...

Бразил преку Паулињо и Кутињо обезбеди место на ...

Бразил преку Паулињо и Кутињо обезбеди место на ...

Царски ручек: Свинско филе со сос од ајвар

Sony Xperia XZ1, XZ1 Compact и XA1 Plus: Првите ...

Sony Xperia XZ1, XZ1 Compact и XA1 Plus: Првите ...

Sony Xperia XZ1, XZ1 Compact и XA1 Plus: Првите ...

Учи за да станеш домаќинка

ВО ЖИВО: Прес конференција во Државен санитарен и ...

Renault Alaskan: Уште еден „пик-ап“ пристигнува ...

На изглед смешен авион - ова е најопасното летало ...

Ја фотографирала машкоста на стотици мажи и ...

Ставила сад со оцет во микробранова, ја вклучила ...

Барса има уште еден ден, спрема последна понуда ...

Вампирски третман за подмладување - хит меѓу ...

Учиме мексикански сленг со Салма Хајек

Производството на тениски топчиња се состои од 11 ...

Го исекол дното на паста за заби и добил нешто ...

Зошто Мека ќе добие реновирање од 80 милијарди ...

Поместете само едно кибритче и добијте квадрат

Преку апликација за пријавување ѓубре граѓаните ...

Зошто треба да го гледате филмот „Клубот на ...

BMW M2 vs BMW M4 vs BMW M5 vs BMW M6 / Видео

(Видео) Дебакл на Чиле, реми на Уругвај и ...

БиХ прокоцка победа, Франција ја растури ...

Кутињо плачеше, никој не знае зашто (ВИДЕО)

Имаат талент да станат гимнастичари- Топ 10 ...

Евробаскет: Трилер во Тел Авив, Грузија ја победи ...

Кутињо даде гол за Бразил и заплака дека не ...

Кутињо даде гол за Бразил и заплака дека не ...

Нови трејлери на филмови и серии

Нови трејлери на филмови и серии

Нови трејлери на филмови и серии

Како да слушате музика - бесплатен курс од ...

ИКЕА го менува начинот на кој купувате за вашиот ...

НБРМ: Странските директни инвестиции во првото ...

Коѕиас: Ве поддржуваме во евро-атлантските ...

СЕХА: Металург подготвен за дуелот со Вардар

Пожарот кај Кичево стигна до магистралниот пат за ...