Велески: Анестезиолозите одбиваат да работат на дотраените апарати (Видео)


Загрижувачко известување, упатено од страна на Лекарскиот колегиум на Одделението за анестезија и реанимација до управата на Општата болница „Борка Талески“ во Прилеп, го потврдува она на што алармиравме пред неколку дена, рече денеска Сашо Велески, претседател на општинската организација на СДСМ во Прилеп. - На 4 овој месец, докторите анестезиолози од прилепската болница го известуваат Министерот за здравство, Директорот на болницата и колегите оператори, дека нема да изведуваат анестезии, со исклучок на витално загрозени пациенти. Анестезиолозите одбиваат да превземаат понатамошен ризик и одговорност за работа со апаратите за анестезија, поради нивна дотраеност и целосно отсуство на нивно сервисирање и потврда за нивната исправност. Со ова писмо, не само што паѓаат во вода изјавите на директорот на болницата, Богатиноски и на ВМРО-ДПМНЕ, дека СДСМ непотребно шири паника, туку е потврда дека во болницата се случува комплетен распад и дека, потенцираме, одговорност мора да има! Го повикуваме Јавното ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велески: Анестезиолозите одбиваат да работат на дотраените апарати (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: