Средба на Иванов со средношколци што го истражуваат спорот со името

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со 23 ученици од Меѓународното училиште НОВА, кои во текот на изминатата година работеа на истражувачки проект фокусиран на спорот за името меѓу Македонија и Грција, информираат од неговиот кабинет Претседателот Ѓорге Иванов ја поздравил иницијативата, чија цел е поттикнување на истражувачки дух на младите во однос на актуелни теми. „Сметам дека е особено важно да се поттикнуваат младите да размислуваат и донесуваат заклучоци засновани на аргументи, да спроведуваат сестрани истражувања при анализа на кој било феномен или појава. Навистина ме воодушеви нивната посветеност во овој истражувачки проект, но и издржаната и продуктивна дискусија која ја имав со нив“, рече претседателот Иванов. Истражувањето е спроведено во соработка со Институтот Љускуп на Универзитетот Харвард и опфаќа историски, социолошки, економски и меѓународно-политички аспекти на спорот, внимателно анализирајќи ги позициите и на двете земји. „Групата годинава изучува новинарство и ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ треба јасно да каже дали имало грчка дипломатска интервенција после интервјуто на Зоран Заев или не? Дали тиражниот Екатимерини лаже кога вели дека откако ...
сите 157 | | | веќе видена

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ако Мицкоски нема план за бојкот, има ли план ЗА европската иднина на Македонија? Македонија сега слободно дише и има еден план, стратешки план за влез во НАТО ...
сите 318 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 40 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба на Иванов со средношколци што го истражуваат спорот со името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: