Спорт - Почина Томислав Ивиќ

Прославениот хрватски тренер Томислав Ивиќ само шест дена пред да наполни 78 години почина во сплитската болница „Фирула“. Ивиќ ќе биде запомнет како брилијантен стратег, кој е еден од најзаслужните за развојот на модерниот фудбал што сега го практикуваат екипи како Порто, Атлетико Мадрид, Ајакс, Баерн Минхен, Бенфика. Тој боледуваше од дијабетес и во „Фирула“ беше примен во четвртокот, а здравствената состојба му се влошила наредниот ден кога и ја загуби битката за сопствениот живот. Томислав Ивиќ беше еден од најценетите хрватски и европски тренери, кој водеше екипи од дури 14 земји и четири национални репрезентации. Освојуваше трофеи во шест земји, СФР Југославија, Холандија, Белгија, Португалија, Шпанија и Франција. Неговата играчка кариера траеше само 136 натпревари, 125 во дресот на Сплит и само 11 во дресот на Хајдук за потоа целосно да се посвети на тренерската професија остварувајќи импозантни резултати. Освои седум национални шампионати (со Хајдук, Ајакс, Андерлехт, Панатинаикос, Порто) и седум ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 264 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 140 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 70 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Почина Томислав Ивиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: