Тој, јас и слободата

Што ќе ти е сè, кога немаш со кој да го поделиш?! Што ќе ти е ноќта кога нема покрај некој да се разбудиш?! И дождот не може нон-стоп да врне, и тој има потреба од виножитото. Што ќе ми е толпа луѓе, кога еден ми е доволен. Доволен ми е само тој. Некогаш вревата која ја прават двајца кои си кажуваат сè така што не кажуват ништо е баш она што нѝ е потребно. Тишината знае да биде одговор на многу прашања. Но, оваа ноќ тишината е некако поразлична. Откако тој замина како да е погласна. Сега и часовникот го слушам, а до вчера не знаев нѝ дека го имам. Слушајќи ги отчукувањата се скрив под ќебето со неговата кошула на мене. Уште ја чувам. Стои во фиока, но некогаш знам да ја облечам и да заспијам небаре тој е тука до мене, иако ја чувствувам празнината од неговата страна во креветот. Да беше барем кожава кошула, да можев така лесно да ја откопчам и да ги соблечам неговите траги, секој бакнеж, секој допир… Се сеќавам на утрото кога прв пат се вовлеков во неговата постела. Првото заедничко утро. Само јас, тој и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тој, јас и слободата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: