Скопје - Консултант ќе го решава хаосот со билбордите

По повеќе од една година и два неуспешни тендера, градските власти конечно избраа консултант кој треба да им понуди најдобро решение за средување на хаосот со билбордите во Скопје. Прашањето за рекламните паноа од секаков тип, кои го преплавија градот и го окупираа секој слободен простор, од зелените појаси, пешачките патеки, канделабрите, па се до фасадите на зградите, повторно се отвори на последната седница во Градското собрание. Според раководителот на секторот за сообраќај во Градот, Зоран Дамјановски, тендерот за консултант е завршен и пред една недела е потпишан е договор со избраната фирма „Грант торнтон“ во здружение со „Поленак“ и со Завод за урбанизам на Град Загреб. Тие треба да изработат студија во рок од шест месеци, а за тоа ќе добијат околу 96 илјади евра од Градот. - Консултантот за билбордите за сметка на Град Скопје треба да изработи комплетна и издржана студија за правните, економските и за урбанистичките аспекти за регулирање на ова прашање. Тимот што ќе работи на студијата ќе треба да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Консултант ќе го решава хаосот со билбордите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: