Регионалната соработка резултира со апсења за воени злосторства

Полициите во Србија и Босна и Херцеговина ги здружија силите за апсење на 15 лица осомничени за воени злосторства, демонстрирајќи ја важноста на регионалната соработка. Полициите во БиХ и Србија работеа заеднички на реализација на апсењата. [AФП] Соработката меѓу полициските сили и обвинителствата на Србија, Босна и Херцеговина (БиХ) и Црна Гора резултираше со апсење на 15 лица осомничени за убиствата на 20 цивили на 27-ми февруари 1993 година. Борис Грубешиќ, портпарол на обвинителството на БиХ, изјави за SETimes дека оваа операција беше прва во која осомничени за воени злосторства бea уапсени истовремено на територијата на БиХ и на српска територија. „Акцијата е резултат на директната соработка меѓу обвинителствата на Босна и Херцеговина и Србија“, рече Грубешиќ. „Расветлено е злосторство кое беше нерасветлено повеќе од 20 години и на овој начин сакаме да им донесеме барем делче правда на жртвите, односно на семејствата на жртвите.“ Грубешиќ рече дека обвинителствата од двете земји работеле интензивно во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Регионалната соработка резултира со апсења за воени злосторства

Од:
До кого (е-маил):
Порака: