Регионот се труди да ги заштити легалните мигранти

Новите проекти во регионот ќе помогнат да се заштитат човековите права на легалните мигранти. Двајца мигранти ручаат до плински греач во привременото засолниште во српскиот град Палиќ, 200 километри од Белград. [АФП] Балканските нации се соочуваат со зголемен број мигранти од Блискиот Исток, од Средниот Исток и од Африка што минуваат низ регионот за да стигнат до ЕУ. Започнати се проекти за згрижување на сè поголемиот број мигранти и за заштита на нивните човекови права. Напорите се важни, велат официјалните претставници, затоа што мигрантите се лесна цел за експлоатација од криминални групи вклучени во трговија со луѓе. Дополнително, властите се свесни дека на некои локални граѓани не им е пријатно да гледаат мигранти во нивните заедници, што претставува потенцијал за етничко насилство. Повеќето мигранти избираат патишта преку Турција, Македонија, Албанија и Црна Гора до Србија, затоа што сакаат да стигнат до првата шенген граница, преминот меѓу Србија и Унгарија. „До крајот на оваа година, очекуваме во ...
| | веќе видена | слични

Србија, Македонија и Црна Гора се приклучија на иницијативата на ОБСЕ која има за цел да ги зголеми способностите на земјите за борба против криминалот и тероризмот. Полициите во Србија, Македонија и Црна Гора ќе го зголемат нивното ниво на антитерористичка соработка во рамките на новиот проект на ОБСЕ. [AФП] Во обид за развој на полициските капацитети за проценка на заканите од организираниот криминал и тероризмот во согласност со стандардите на ЕУРОПОЛ, Србија, Македонија и Црна Гора се приклучија на новата иницијатива за формирање меѓународна организација за поддршка на полициската комуникација и соработка. Проектот е раководен од страна на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) и е насловен како „Јакнење на капацитетите за стратешка анализа и стратешка проценка во Управите за криминалистичка истрага на српското, црногорското и македонското министерство за внатрешни работи“. Швајцарската регионална програма за соработка на полициите на Западен Балкан и швајцарската Агенција за развој и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Регионот се труди да ги заштити легалните мигранти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: