НАТО чека напредок од БиХ во однос на членството во Алијансата

Акцискиот план на Алијансата ќе биде активиран веднаш штом ќе се реши прашањето на регистрирањето на воениот имот. Учесниците на конференцијата на НАТО во Бања Лука разговараа за прашањата што се однесуваат на членството на Босна и Херцеговина (БиХ) во Алијансата. [Mладен Драгојловиќ/SETimes] НАТО чека Босна и Херцеговина (БиХ) да постигне напредок во процесот на зачленување во НАТО и покрај политичкиот ќор-сокак во земјата кој го одложи активирањето на акцискиот план за членство (МАП), велат официјалните претставници. Конференцијата по повод 65-годишнината од основањето на НАТО се одржа минатиот месец во Бања Лука, за време на која локалните аналитичари, претставниците на НАТО и другите посетители разговараа за прашања што се однесуваат на членството во Алијансата. Експертите велат дека политичкиот ќор-сокак во БиХ мора да се надмине за да се избегне изолираност на земјата, додека другите земји од регионот постигнуваат напредок во процесот на интеграција. „Од војната БиХ постигна одреден напредок и има една ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 318 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 98 | | | веќе видена

Албански државјанин со лажна италијанска лична карта се обидел да излезе од Македонија. Како што соопшти МВР, вчера во 17:50 часот на граничниот премин „Свети ...
сите 97 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО чека напредок од БиХ во однос на членството во Алијансата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: