НАТО чека напредок од БиХ во однос на членството во Алијансата

Акцискиот план на Алијансата ќе биде активиран веднаш штом ќе се реши прашањето на регистрирањето на воениот имот. Учесниците на конференцијата на НАТО во Бања Лука разговараа за прашањата што се однесуваат на членството на Босна и Херцеговина (БиХ) во Алијансата. [Mладен Драгојловиќ/SETimes] НАТО чека Босна и Херцеговина (БиХ) да постигне напредок во процесот на зачленување во НАТО и покрај политичкиот ќор-сокак во земјата кој го одложи активирањето на акцискиот план за членство (МАП), велат официјалните претставници. Конференцијата по повод 65-годишнината од основањето на НАТО се одржа минатиот месец во Бања Лука, за време на која локалните аналитичари, претставниците на НАТО и другите посетители разговараа за прашања што се однесуваат на членството во Алијансата. Експертите велат дека политичкиот ќор-сокак во БиХ мора да се надмине за да се избегне изолираност на земјата, додека другите земји од регионот постигнуваат напредок во процесот на интеграција. „Од војната БиХ постигна одреден напредок и има една ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО чека напредок од БиХ во однос на членството во Алијансата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: