Културно-забавна - Воинот на коњ ги избрка скопските Александри

Проектот „Споменик: 1000 Александри“ на дигиталниот уметник Зоран Попоски, кој требаше синоќа да се прикаже на рекламно видеопано на градскиот плоштад во Скопје, е откажан во последен момент и преместен на друга локација без никакво објаснување на „Сити медија“ - фирмата што продава ЛЕД-дисплеи и ЛЕД-панели и која е сопственик на ЛЕД-дисплејот на плоштад Македонија. Проектот „Споменик: 1000 Александри“, кој е дел од изложбата „Скопски урбани приказни“, е всушност, уметнички коментар на споменикот на Александар Македонски на скопскиот плоштад. Тој претставува мултимедијален споменик на сите Александри што во моментов живеат во Скопје, направен од случајно избрани имиња најдени на социјалните мрежи. - Првично конципиран како проекција/интервенција врз споменикот на Александар (Воин на коњ), проектот се реализира во овој облик по недобивањето дозвола од градските власти - вели уметникот Попоски во известувањето до јавноста. Доведувајќи ги во прашање културните и материјалните вредности, конвенции и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 192 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Воинот на коњ ги избрка скопските Александри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: