Крипто 101: Што се тоа „паметни договори“?

Во текст уште од 1994 година (!), Nick Szabo ( кој најверојатно е Satoshi Nakamoto ) за прв пат го споменува терминот „паметен договор“ ( smart contract ). Szabo го дефинира „паметниот договор“ (понатаму: п-д) како „дигитален протокол за трансакции [размена] кој е способен да ги изврши обврските од договорот“. Фактички, еден од клучните правни институти во човечката цивилизација (договорот) и правната инфрастурктура околу него автоматизирана во код со што „се задоволуваат условите од договореното (пр. условите за плаќање, доверливоста, па дури и извршувањето), се минимизираат случајните како и злонамерните грешки и се минимизира потребата од доверлив посредник“ (италикот е м.з.). Од самата дефиниција, веднаш се очигледни потенцијалните придобивки и револуционерноста на концептот: Автоматизирано извршување на договорот , објективно и ефикасно (замисли х ти должи 10,000 евра и треба да ти ги врати до 10 јуни – не ти ги враќа, на 11 јуни неговата кола е автоматски твоја сопственост а пак истата на 12 јуни е ...
| | веќе видена | слични

Во претходните текстови од серијалот Крипто 101 (за основни концепти во оваа нова област) дискутиравме: „кој е Сатоши Накамото“, „ како започна крипто ...
| | веќе видена | слични

Во претходниот пост , на кратко објаснивме што се тоа паметни договори, врз основа на првите текстови за овој концепт на Nick Szabo (првата разработка на овој концепт е уште во раните 90ти, односно едно 40години се дечките пред нас!). Накратко да повториме, паметен договор е „дигитален протокол за трансакции [размена] кој е способен [автоматски]да ги изврши обврските од договорот“. Идеално, Кодот го заменува правосудството – од нотари и адвокати, до судии и извршители. Револуционерна иновација. Зошто не е широко распространета тогаш? Воглавно, поради две причини (иако предизвици има еден тон Првата е дека „паметните договори“ сепак не се до толку „паметни“ (иако ова „паметни“ повеќе означува автоматизирано извршување). Имено, договорите во реалниот свет се всушност „meeting of the minds”, формализација на волјата на договорните страни која факторизира голем број на фактори. Но, светот е комплексен – околностите се менуваат, и не ретко настануваат спорови за „духот на договорот“. Како што впрочем ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крипто 101: Што се тоа „паметни договори“?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: