Конференција во Охрид посветена на евро-атланската интеграција на Балканот

Охрид од вчера е домаќин на конференцијата „Евро-атлантската интеграција на Балканот 2015-2020 – нов трансатлантски дијалог: германски и американски лидери со лидерите од западен Балкан“, информираат од Министерството за надворешни работи Предвидено е на неа да учествуваат истакнати личности од Германија, Австрија, САД и регионот, при што ќе се дискутира за интеграцијата на земјите од западниот Балкан во Европската Унија и во НАТО. Конференцијата е во организација на македонското МНР и Институтот „Аспен“ од Берлин, а ќе трае до 17-ти јуни
| | веќе видена | слични

Во организација на Министерството за надворешни работи на Република Македонија и институтот "Аспен" од Берлин, Германија, во Охрид се одржува конференција на тема Евро-атлантската интеграција на Балканот 2015-2020 - Нов трансатлантски дијалог: германски и американски лидери во дијалог со лидерите на Западен Балкан. Конференцијата, којашто ќе трае до 17 јуни, завчера со поздравни говори ја отворија министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, и извршниот директор на институтот Аспен" од Берлин, Чарлс Кинг Малори Четврти. На Конференцијата, како што соопшти МНР, учествуваат повеќе истакнати личности од Германија, Австрија, САД како и од Регионот, при што ќе бидат разменети мислења поврзани со интеграцијата на земјите од Западниот Балкан во ЕУ и НАТО, трансатлантската соработка, предизвиците на регионалната и глобалната безбедност, како и околу придонесот на земјите од Регионот за нејзино консолидирање на Балканот и во Европа.
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конференција во Охрид посветена на евро-атланската интеграција на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: