Излезе првото српско списание „Слово Љубве“

Излезе првото списание за култура и книжевност на Србите во Македонија, насловено „Слово Љубве“. Целта на излегувањето на едномесечникот е културниот идентитет и јазикот на Србите да не биде заборавен од младите генерации како и за современото создавање и информирање од доменот на културата. Српското списание и покрај тоа што не е финансирано од ниту една македонска институција, сепак поддршката ја доби од Демократската партија на Србите. Од српската партија ветија дека ќе се потрудат ова списание во иднина да стигне до секое дете кое сака да знае многу повеќе за книжевноста и културата на овој народ. Елена Бошковска
| | веќе видена | слични

Останато

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 117 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Излезе првото српско списание „Слово Љубве“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: