ИНТЕРВЈУ СО ВИКТОР ПЕТРЕСКИ: Запознајте го овој млад македонски писател

Виктор Петрески е млад македонски писател кој своето прво дело насловено како „Од Магла на Југ до Месечина на Север“ го промовираше пред неколку дена. По образование, Виктор е дипломиран електроинженер, а член е на ОС Театар „Чекори“ – Скопје уште од ноември 2011 година. За својот роман вели дека во себе има преплет од неколку литературни правци и спаѓа во повеќе жанрови, но генерално може да се смета за историски трилер. Во продолжение прочитајте го интервјуто со младиот писател Виктор Петрески кој ексклузивно за OnAir.mk открива детали од својот живот, своето прво дело, но и за идните планови. Кога за прв пат се јави поривот кон творење и кој стил го обожуваш? – Слободно можам да кажам дека желбата да создавам уметност е во мене од моментот кога ми се роди првиот свет во главата, нормално како и на секое друго дете, кога ми било досадно. Тоа би било откако памтам за себе. Единствената разлика меѓу мене и било кој друг би била тоа што секогаш сум сметал дека световите што ми се во глава се доволно интересни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 266 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 271 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 74 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 208 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИНТЕРВЈУ СО ВИКТОР ПЕТРЕСКИ: Запознајте го овој млад македонски писател

Од:
До кого (е-маил):
Порака: