Виктор Петрески е млад македонски писател кој своето прво дело насловено како „Од Магла на Југ до Месечина на Север“ го промовираше пред неколку дена. По образование, Виктор е дипломиран електроинженер, а член е на ОС Театар „Чекори“ – Скопје уште од ноември 2011 година. За својот роман вели дека во себе има преплет од неколку литературни правци и спаѓа во повеќе жанрови, но генерално може да се смета за историски трилер. Во продолжение прочитајте го интервјуто со младиот писател Виктор Петрески кој ексклузивно за OnAir.mk открива детали од својот живот, своето прво дело, но и за идните планови. Кога за прв пат се јави поривот кон творење и кој стил го обожуваш? – Слободно можам да кажам дека желбата да создавам уметност е во мене од моментот кога ми се роди првиот свет во главата, нормално како и на секое друго дете, кога ми било досадно. Тоа би било откако памтам за себе. Единствената разлика меѓу мене и било кој друг би била тоа што секогаш сум сметал дека световите што ми се во глава се доволно интересни ...
| | веќе видена

Харизматичното момче кое со својот глас го освои регионот, во екот на својата популарност вредно работи на својата нова песна која би требало да се промовира со видеозапис некаде околу средината на месец мај. Во студиото „Ер“ во Прилеп, Ален Хасановиќ ја сними својата нова песна чиј комплетен автор е токму тој. Новата песна е оригинално снимена на српски јазик и го носи насловот „Продала си љубав“, но во текот на летото ќе добие и своја македонска верзија. Новата песна својата промоција ќе ја има наредниот месец заедно со видеозапис во режија на Зати продукција од Охрид, со која пејачот подолго време соработува. Како потсетување, Ален Хасановиќ својата прва авторска песна ја промовираше минатото лето (15 јули 2014) во кафулето „Скопје Кафе“ кое се наоѓа на Плоштад Македонија во Скопје. Инаку, минатиот викенд се емитуваше првата емисија од четвртиот круг на „Ѕвездите на Гранд“, а Ален со својата уникатна изведба на македонскиот хит „Кога тргнав Цвето“ си обезбеди билет за следниот круг.
сите 14 | | | веќе видена

Девојчето со ангелски глас, Канита Сума е подготвена да ви ја презентира својата најнова песна и видеозапис кој е работен во германска продукција. Имено, младата скопјанка која на само 13 години успеа да го воодушеви Балканот преку своето учество во албанскиот „ Х-Фактор “ во јавноста ќе ја презентира својата втора песна која го носи насловот Young & Reckless и видеозаписот кој е сниман во режија на германската продукција „ Nals “. Зад песната Young & Reckless како комплетен автор се потпишува ценетиот Крис Балан. Канита Сума пред две години ја промовираше својата прва песна No one can stop me со која и официјално ја започна својата музичка кариера. Песната имаше албанска и англиска верзија, а се снимаше во студиото на Роберт Билбилов , додека за видеозаписот се погрижи „ Горила филм “ во режија на Владимир Дади Ивановски . Како јавноста ќе ја прифати новата песна на девојчето кое го воодушеви целиот Балкан и уште еднаш потврди дека во Македонија се раѓаат пејачи со ангелски глас, останува да видиме по ...
сите 7 | | | веќе видена

Македонскиот пејач Димитар Андоновски преку својот Фејсбук профил се пожали дека вчера без причина бил приведен и малтретиран од полициски службеници, кои го застанале пред неговата зграда во Битола и физички и психички го малтретирале. Како што вели, ова е вторпат како го приведуваат од битолската полиција како да е најголем криминалец. – Да сум криминалец, да сум дилер на дрога, да сум човек што го прекршува законот, да сум најголем непријател на земјата, немаше да ги јадам шамарите по лице и клоците по половите органи на улица пред мојата зграда од господинот полицаец инспектор Ц… – пишува Андоновски. Тој бил приведен поради наводно противење на полицијата, откако, како што вели, бил изваден од неговиот автомобил како најголем криминалец. – Противење е ако прашам што се случува и зошто добив шамар? – револтирано прашува пејачот. Тој потсетува дека еднаш веќе бил приведен за немање на лична карта. – Јасно се искажаа останатите дека ова е освета заради мојата храброст што пишував првиот пат кога ме приведоа ...
сите 14 | | | веќе видена

Ален Хасановиќ продолжува да го освојува регионот со својот неверојатен талент за пеење. Имено, Ален Хасановиќ во саботата во рамки на баражот на регионалниот музички натпревар „Ѕвездите на Гранд“ ја изведе македонската легендарна песна „Кога тргнав Цвето“. Како и со сите претходни настапи, младиот пејач кој е единствениот сериозен кандидат од Македонија за победа во ова големо музичко шоу не прекинува да ја воодушевува публиката со својот шарм и фантастичен глас. Жирито го оцени со највисока оцена, а Ален заслужено се пласираше во следниот круг каде што ќе се натпреваруваат само 30-тина кандидати од целиот регион. Како изгледаше неговиот настап, погледнете во продолжение .
сите 6 | | | веќе видена

Иван Илиев е ново лице на македонската музичка сцена кое навистина ветува. Млад, амбициозен и музикален, тоа е Иван Илиев – новото лице на македонската музичка сцена. – Не сум личност која сака многу говори за себе, сепак старите велат дека делата го опишуваат самиот човек. Она што можам да го наговестам се многу песни со веќе докажани автори, засега зад првите две композиции стојат Сашо Ливрински, Орце Зафировски, Гоце Џуклевски и Гордана Тасевска. Така што во план имам за мојот албум кој полека го работам е да го проширам својот тим на соработници”, изјави Иван Илиев за Музика 24 Иван Илиев ветува дека ќе се потруди да се покаже во најдобро светло, но и да ја придобие довербата од публиката. Во продолжение слушнете ја неговата нова песна која го носи насловот „Луд по тебе“.
сите 4 | | | веќе видена

По повод Велигденските празници играорското друштво од Гостивар и Перо Пандилоски организираа концерт на староградски песни и ора. Според сликите што ги доловивме може да се види дека културниот дом е исполнет до последното место. Ова е традиција која друштвото ја негува со години. Оваа година ГАКУД Браќа Ѓиноски прави јубилеј 65 години од нивното постоење за кој ќе приреди незаборавен концерт со многу гости од цела држава во мај месец. Исто така во август, Перо заедно со друштвото ќе гостува во Република Бугарија, каде ќе ги претстават нашите староградски песни и ора како и нашата уметничка култура.
сите 2 | | | веќе видена

Српската музичка ѕвезда, Маринко Роквиќ го сними долго најавуваниот дует со Анета од групата Молика, која сега е дел од Гранд Продукција. Тие ја изведоа изворната македонска песна Калино моме со нов аранжман. Во продолжение слушнете како звучи песната во изведба на Анета Молика и Маринко Роквиќ.
сите 2 | | | веќе видена

Веќе е познато дека славната Лила Филиповска е новото заштитно лице на соковите Гуте Фрухте, а сигурно сте го виделе и сексапилното рекламно видео. Во продолжение погледнете како се снимаа сензуалните воздивнувања на атрактивната водителка.
сите 4 | | | веќе видена

Македонец повторно доминира во регионалното издание на „Ѕвездите на Гранд“ – има ли шанси за победа при силната и немилосрдна конкуренција? Младото момче кое беше победник во македонското шоу „М2 – Потрага по ѕвезда“, Филип Божиновски по прекинот на соработката со продукцијата „М2“ си го пронајде својот пат и блесна во регионалното издание на „Ѕвездите на Гранд“. Имено, овој викенд се емитуваше третата емисија од третиот круг на „Ѕвездите на Гранд“ каде со фантастична изведба на песната „Среќна ли си ти“ од Тоше Проески успеа да го воодушеви жирито и крене публиката на нозе. На неговиот шарм Зорица не успеа да се воздржи, па прокоментира: – Миценце, па ти си божествен пејач! Додека коментарот на Аца Лукас беше дека според него, Филип Божиновски е најдобриот натпреварувач во „Ѕвездите на Гранд“ во последните две години. Доколку ви се допадна изведбата на Филип, не пропуштајте да го погледнете и слушнете неговиот прв радио концерт кој го одржа на 18-ти март во рамки на емисијата „Мак Концерт“ која ја води и ...
сите 8 | | | веќе видена

Македонецот Давид Темелков вчеравечер го одушеви жирито на најгледаното регионално музичко шоу X Фактор. Со фантастични гласовни можности Давид ја изведе песната „Kiss from a rose“, ја крена публиката на нозе, а ни жирито не остана рамнодушно. Му подели одлични коментари и четири гласа за да продолжи понатаму во овој популарен музички натпревар.
сите 16 | | | веќе видена

Тринаесетгодишниот Трајче Ѓеоргиев продолжува понатаму со натпреварувањето во детскиот натпревар за таленти „Пинкови ѕвездички“. Во 30-тата емисија од шоуто, една од песните со кои настапи Трајче беше „Тажна љубов, среќна песна“ од Тамара Тодевска. Трајче е миленик не само на публиката, туку и на жирито. Нашиот најдобар претставник на ова талент шоу повторно доби пофалби за настапот.
сите 20 | | | веќе видена

Фудбалерот на репрезентацијата на Швајцарија со потекло од тетовско Боговиње, Блерим Џемаили стана татко. Играчот на Галатасарај на 28-годишна возраст стана татко, а неговата избраничка на свет донесе машко и здраво дете. ФОТО: Лајм
сите 13 | | | веќе видена

Со насмевка на лицата и огромна торта, Тамара Тодевска го прослави роденденот на својот татко, пишува порталот Вистина . Вчера (05.04.2015) Тамара Тодевска го прослави 70-тиот роденден на својот татко Велко Тодевски. Во ресторанот на нејзиниот свршеник таа го изненади со прекрасна торта и свеќички некогашниот професор по контрабас на Факултетот за музичка уметност. Поп пејачката прикачи фотографија на Инстаграм на која позира прегрната со татко и, а тој во рацете држи огромна торта, која сигурни сме дека е изненадување од неговата помала ќерка.
сите 6 | | | веќе видена

Во Скопје започна снимањето на играниот филм „Безимени“ на сценаристот и режисер Вардан Тозија во продукција на Дрим Фaктори. Филмот е финансиски помогнат од Агенцијата за филм на Република Македонија, а како партнер и помагател во реализацијата и снимањето се појавува и Градот Скопје. „Безимени“ е филм за група проблематични млади од маргинални средини, потиснати преку неправди до самиот раб на општеството, го одбираат својот пат за опстанок преку единствениот начин што го познаваат бескомпромисна улична борба до последен здив. Главната улога ја толкува 16-годишниот Мартин Ѓоргоски, заедно со актерите Дениз Абдула и Никола Ристановски. Филмот ќе се снима во Скопје, а авторска екипа ја сочинуваат Директорот на фотографија Владимир Самоиловски, сценографијата во филмот ја креираат Kирил Спасески и Наташа Димитриевска, Костимограф е Жаклина Крстевска, автор на шминката и маските е Горан Игњатовски, снимател на звукот е Игор Поповски, а продуцент на филмот е Огнен Антов.
| | веќе видена

Во Музејот на Град Скопје во рамки на годинашната манифестација „Денови на македонската музика“, вечерва ќе бидат изведени дела на млади композитори. Публиката ќе има можност да слушне дела од Андреј Блажевски, Маријана Јаневска, Никола Коларовски, Маја Јовановска, Филип Иванов, Кирил Крстевски, Ангел Спироски и Алмир Бајрамоски. Младите композитори се студенти на Факултетот за музичка уметност Скопје, од класите на професорите Јана Андреевска, Сони Петровски и Дарија Андовска. Композициите премиерно ќе ги изведат млади изведувачи меѓу кои Душко Дембовски, Билјана Камчева, Александра Петковска, Стефан Алексовски, Полина Тасева, Ања Јагодиќ, Петруш Петрушевски, Јане Дунимаглоски и други.
сите 39 | | | веќе видена

Популарната старлета Александра Накова докажа дека и бремените девојки изгледаат мошне заводливо и сексапилно. Таа на својот Инстаграм профил објави фотографии на кои го откри голото стомаче и доби бројни лајкови. Инаку, неодамна во родната Гевгелија, моделот и кошаркарот, Никола Гајдаџиев се регистрирале, а интимната прослава во кругот на најблиските се случила во дојранскиот ресторан „Гранико“.
| | веќе видена | слични

За Маја Гроздановска Панчева доколку реши да се пензионира од музичката сцена нема зима. Тука се ќерките Надица и Марија кои достојно може да влезат во „чевлите“ на мама и достојно да ја заменат. Маја и Надица во последно време се почесто може да слушнат како заедно пеат во семејното кафуле, а понекогаш им се придружува и тато Дарко, кој заедно со неговите дами ужива во одличните забави, пишува Вечер. Но музичката приказна на Панчеви не завршува тука. И помалата ќерка на Дарко и Маја , Марија, исто така пее, а е дел и од хорот „Златно славејче“, каде што настапува секоја година. Кај нас дома секогаш е весело. Марија пее веќе неколку години во хорот на „Златно славејче“ и е активен член таму. Кога ја гледам неа, се гледам себе си во тие години. Наде, исто така, знае да пее добро, но не покажала досега интерес и афинитет за такво нешто. Што и да се одлучат да работата во иднина, јас и Дарко сме тука за да ги поддржиме“, изјави Маха неодамна за Вечер.
| | веќе видена | слични

Нашиот натпреварувач Алмир Исмаили го одушеви жирито со интерпретацијата на песната „I believe I can fly“ и ги доби сите четири гласа. Македонскиот претставник Алмир е вработен како оператор во фирма за анти-вирусни програми. Неговиот настап беше самоуверен и емотивен, па Алмир предизвика и овации од публиката. – Ми доаѓа да истрчам на таа сцена и да испеам нешто со тебе. Браво, прекрасен вокал, прокоментира Александра Ковач, додека Жељко Јоксимовиќ ја пофали неговата боја на глас.
| | веќе видена | слични

Александар Тарабунов неодамна стана дел од хорот на МОБ, а како што изјави за интернет порталот Вистина.мк , комплетно и целосно е вљубен во својата нова работа. Тара кој во последно време не се симнува од домашните топ листи, момче кое плени со својата енергија и неодолив шарм, следното скалило во својата кариера ќе го „оди“ по штиците кои живот значат. Имено Тара неодамна се вработил како хонорарец во МОБ, а веќе ја има одиграно и својата прва актерска ролја во претставата „Адријана Лекуврер“ каде ја толкувал улогата на келнер. Новата работа за која се надевам дека наскоро нема да биде само хонорарна е нешто кое целосно ме исполнува. Работам со група креативни и позитивни луѓе и уживам во секојдневните проби“, вели Тара. Велат дека во животот секој треба да е вљубен. Дали во виното, убавите жени, работата, музиката…. останува секој да си одбере. Но едно е сигурно кога сте вљубени во професијата која ја работите тогаш сите останати коцки ќе се наредат сами. Преземено од Вистина.мк .
| | веќе видена | слични

next