Гувернерот на Банката на Албанија под притисок по истрагата за кражба

Барањето дојде откако банката објави дека нејзини вработени украле милиони во период од четири години. Гувернерот на централната банка на Албанија, Ардијан Фулани, објави дека се украдени повеќе од 7 милиони американски долари од страна на вработени во банката. [AФП] Граѓанското општество во Албанија го повика гувернерот на Банката на Албанија да поднесе оставка откако беше откриено дека вработени во банката украле повеќе од 7 милиони американски долари во период од четири години, Комисијата на банката за промет на пари и инвентар ја откри кражбата и го информираше државното обвинителство на крајот од јули. Полицијата досега уапси 10 службеници од банката, вклучително и еден директор на оддел, и спроведува истрага. Банката веднаш ги смени шефовите во одделот за емисија на пари и двајца контролори во одделот за безбедност и заштита. Истата објави и дека назначила нов директор. Но, граѓанското општество организираше протести пред канцелариите на Банката на Албанија во Тирана, барајќи оставка од гувернерот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гувернерот на Банката на Албанија под притисок по истрагата за кражба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: