ЕУ и регионот заеднички ќе работат на пристапувањето

Неодамнешната конференција на ЕУ во Берлин покажа дека Унијата ќе работи во насока на приклучување на Балканот во Европа, велат официјалните претставници. Сите балкански земји имаат „европска перспектива“, рече германската канцеларка, Ангела Меркел, на 28 август на Конференцијата за Западен Балкан, која заврши со оптимизам за интеграцијата на регионот во ЕУ. [АФП] ЕУ сака југоисточниот регион на Европа да ѝ се приклучи на Европа, велат аналитичарите, а тоа беше јасно истакнато на неодамнешната конференција на Унијата во Берлин. Лидерите од Македонија, Србија, Црна Гора, Косово, Албанија и од Босна и Херцеговина (БиХ) учествуваа на средбата на 28. август, каде што учесниците се договорија да формираат заедничка стратегија за зајакната регионална политичка и економска соработка. „Сите земји во западен Балкан треба да имаат можност да ѝ се приклучат на Европската Унија доколку ги исполнуваат условите за пристапување“, рече германската канцеларка, Ангела Меркел, на конференцијата. „Германија го гледа овој регион ...
| | веќе видена | слични

Останато

Државите признаваат држави, а не народи или нации, самоопределувањето не може да биде предмет во договорите, рече алтернативниот министер за надворешни работи ...
сите 424 | | | веќе видена

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 420 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша во студиото на Гранд влегла нерасположена, нејзиното однесување го загрижило Саша Поповиќ, но и останатите колеги.Пеачката на снимањето се ...
сите 227 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 165 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ и регионот заеднички ќе работат на пристапувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: