Експертите велат: Пописот во БиХ e клучен за намалување на етничките тензии и насилството

Објавувањето на резултатите од пописот ќе ја зајакне политичката транспарентност и ќе ја подобри кревката економија на БиХ. Владата ги охрабри граѓаните да учествуваат на пописот во БиХ во 2013 година како „чекор напред кон иднината“. [AФП] Eкспертите ја повикаа владата на Босна и Херцеговина (БиХ) да ги објави резултатите од минатогодишниот попис што е можно поскоро со цел да ја унапреди транспарентноста и да го намали потенцијалот за етнички тензии и насилство меѓу Србите, Хрватите и Бошњаците. Долгоочекуваниот попис - прв во земјата по конфликтот во периодот 1992-1995 година - беше спроведен во октомври 2013 година, и на истиот се собираа податоци за големината на домаќинствата, социјалниот статус на граѓаните и приходите, како и разни други информации. Делумни и прелиминарни резултати беа објавени пред неколку месеци. Според плановите на владата, податоците ќе бидат објавувани постепено и нема да бидат објавени во целост до 2016 година, но експертите набљудувачи велат дека навременото објавување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители од зграда ...
сите 185 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 163 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 96 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 160 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Струга започна истражна постапка против две лица за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели ја демонстрираше својата поддршка кон Кристијано Роналдо по црвениот картон на Португалецот во дуелот со Валенсија во ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експертите велат: Пописот во БиХ e клучен за намалување на етничките тензии и насилството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: