Се намалуваат странските инвестиции

Заклучно со првата половина од годинава, салдото на странските директни инвестиции било 121,3 милиони евра. Според најновите податоци што ги објави Народната банка на РМ, странските инвестиции од јануари до јуни, во споредба со истиот период лани се намалени за 34 милиони евра, објави „24Вести“. По завршување на првиот квартал, инвестициите изнесувале 3,5 проценти од БДП, стапка која значајно не е променета во изминатите три години. Од почетокот на годинава, во мај е регистриран одлив на странските директни инвестиции. Во последниот извештај на ММФ се посочува дека во следните неколку години странските инвестиции треба да отворат 30.000 нови работни места.
| | веќе видена | слични

Од почетокот на годината, заклучно со јули, незапирливо расте бројот на фирми што имаат блокирани сметки. Најновите податоци на Народната Банка покажуваат дека во седмиот месец од годинава под блокада биле 43 713 фирми. Во споредба со јануари, оваа година бројот на блокирани компании се зголемил за 1 517 новоблокирани. Само за четири години, бројот на новоблокирани фирми се зголемил за 6 358 . Еве како се движеше динамиката на пораст на бројот на блокирани фирми: 2012 37 355 2013 39 123 2014 42 595 2015 43 713 Не само што се зголемува бројот на блокирани фирми, туку расте и бројот на блокирани сметки што ги поседуваат фирмите. Така, заклучно со јули имало 68 001 блокирана сметка во приватниот сектор. Во споредба со јули, 2012 та година, бројот на блокирани сметки се зголемил за 10 360. На крајот од седмиот месец, под блокада биле 72 460 физички лица со 169 458 блокирани сметки. За разлика од состојбата кај фирмите, во јули има тренд на намалување на блокадите кај граѓаните. Имено, во ...
| | веќе видена | слични

Најмногу на трговците, па на градежниците и на металските компании – од сите кредити кои банките им ги издале на домашните приватни компании една третина се кон трговците, а четвртина кај градежните компании. Анализа на кредитното портфолио на македонските банки покажува дека најмалку пари во кредити завршиле кај фирмите што се занимаваат со отпадни води. Од домаќинствата, пак, најголем дел од кредитите се издадени како потрошувачки, а по нив следуваат станбените. Анализата на бројките покажува дека до крајот на јуни банките на фирмите кои се занимаваат со трговија им издале кредити вредни 975 милиони евра, а потрошувачките кредити се во вкупна вредност од 914 милиони евра. Раст на кредитите Според статистиката на Народната банка (НБМ), заклучно со јуни годинава банките им издале на фирмите кредити во вредност од над три милијарди евра. Од нив 975 милиони евра се кредити кон фирмите што се занимаваат со трговија на големо и на мало. Споредбата по периоди покажува дека ваква доминација во банкарските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 218 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 213 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се намалуваат странските инвестиции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: