Се намалуваат странските инвестиции

Заклучно со првата половина од годинава, салдото на странските директни инвестиции било 121,3 милиони евра. Според најновите податоци што ги објави Народната банка на РМ, странските инвестиции од јануари до јуни, во споредба со истиот период лани се намалени за 34 милиони евра, објави „24Вести“. По завршување на првиот квартал, инвестициите изнесувале 3,5 проценти од БДП, стапка која значајно не е променета во изминатите три години. Од почетокот на годинава, во мај е регистриран одлив на странските директни инвестиции. Во последниот извештај на ММФ се посочува дека во следните неколку години странските инвестиции треба да отворат 30.000 нови работни места.
| | веќе видена | слични

Од почетокот на годината, заклучно со јули, незапирливо расте бројот на фирми што имаат блокирани сметки. Најновите податоци на Народната Банка покажуваат дека во седмиот месец од годинава под блокада биле 43 713 фирми. Во споредба со јануари, оваа година бројот на блокирани компании се зголемил за 1 517 новоблокирани. Само за четири години, бројот на новоблокирани фирми се зголемил за 6 358 . Еве како се движеше динамиката на пораст на бројот на блокирани фирми: 2012 37 355 2013 39 123 2014 42 595 2015 43 713 Не само што се зголемува бројот на блокирани фирми, туку расте и бројот на блокирани сметки што ги поседуваат фирмите. Така, заклучно со јули имало 68 001 блокирана сметка во приватниот сектор. Во споредба со јули, 2012 та година, бројот на блокирани сметки се зголемил за 10 360. На крајот од седмиот месец, под блокада биле 72 460 физички лица со 169 458 блокирани сметки. За разлика од состојбата кај фирмите, во јули има тренд на намалување на блокадите кај граѓаните. Имено, во ...
| | веќе видена | слични

Најмногу на трговците, па на градежниците и на металските компании – од сите кредити кои банките им ги издале на домашните приватни компании една третина се кон трговците, а четвртина кај градежните компании. Анализа на кредитното портфолио на македонските банки покажува дека најмалку пари во кредити завршиле кај фирмите што се занимаваат со отпадни води. Од домаќинствата, пак, најголем дел од кредитите се издадени како потрошувачки, а по нив следуваат станбените. Анализата на бројките покажува дека до крајот на јуни банките на фирмите кои се занимаваат со трговија им издале кредити вредни 975 милиони евра, а потрошувачките кредити се во вкупна вредност од 914 милиони евра. Раст на кредитите Според статистиката на Народната банка (НБМ), заклучно со јуни годинава банките им издале на фирмите кредити во вредност од над три милијарди евра. Од нив 975 милиони евра се кредити кон фирмите што се занимаваат со трговија на големо и на мало. Споредбата по периоди покажува дека ваква доминација во банкарските ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 363 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 247 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 296 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се намалуваат странските инвестиции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: