Се бараат поблаги затворски казни за случаите на корупција во Грција

Напорите се совпаѓаат со повиците на владата за помали затворски казни, но повисоки парични казни. Поранешниот грчки министер за одбрана Акис Цохаѕопулос рече дека планира да ја обжали својата казна затвор од 20 години за украдени милиони евра од владини договори. [AФП] Некои од најозлогласените функционери во Грција затворени за проневера на пари и кражба очекуваат да добијат поблаги казни од судовите, додека владата продолжува со напорите за борба со масовната корупција, велат експертите. Поранешниот градоначалник на Солун, Василис Папајоргопулос, рече дека ќе поднесе барање до Врховниот суд на Грција за намалување на неговата доживотна казна затвор за украдени 18 милиони евра. „Мислам дека сите знаат оти моето име е неправично извалкано. Пресудата против мене беше работа на целисходност. Јас бев жртвено јагне. Мојата единствена надеж е Врховниот суд“, изјави Папајоргопулос. Судот веќе ги намали доживотните затворски казни што им беа изречени на Михалис Лемусиас, поранешниот генерален секретар на општина ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се бараат поблаги затворски казни за случаите на корупција во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: