Џуџак ПСВ

  во

  Се ближи почетокот на ЕП 2016, а веќе се познати и официјалните состави на сите репрезентации кои ќе бидат дел од ова континентално натпреварување. Како загревање за фудбалскиот спектакл во Франција, во наредните денови ќе Ви ги претставиме сите селекиции учесници по групи, како и интересни статистички податоци за возбудувањата што ќе можеме да ги следиме од 10 јуни до 10 јули. ГРУПА „Е“ ПОРТУГАЛИЈА Доколку Португалија сака да стори нешто повеќе на овој европски шампионат, јасно е дека Кристијано Роналдо ќе мора да игра на нивото со кое го одведе Реал Мадрид до европската круна. Португалците играа променливо во текот на квалификациите, а и во текот на подготовките, селекторот Сантош внесе дисциплина во одбраната, но затоа кога станува збор за нападот буквално се зависи од „кралската мегаѕвезда“. Португалија на сите европски првенства на кои учествувала редовно ја минувала групната фаза, а најголем успех на Португалците им е финалето во 2004 година, во кое неочекувано загубија од Грција. Со оглед на групата, ...
  сите 3 | | | веќе видена

  ГРУПА Ф Португалија Австрија Унгарија Исланд ПОРТУГАЛИЈА Португалија игра одлично на Европските првенства од 2004 година, но сепак, нацијата не се надева на премногу голем успех. Причина за тоа? Тимот има само една ѕвезда - Кристијано Роналдо, и ако тој има лош ден, автоматски доаѓаат и лошите резултати. Во репрезентацијата има и млади ѕвезди, кои допрва ќе блеснат, па така, најмал успех кој се очекува од националниот тим е пласман во наредната фаза на ЕП. Од 2004 година до сега репрезентацијата секогаш ја минувала групната фаза, но по „хоророт“ на домашно тло кога во финалето фаворитот загуби од Грција - Португалија не може да мине полуфинале. Роналдо е најскапиот фудбалер на првенството и од него се очекува чудо затоа што во репрезентацијата тој доаѓа со трофеј во Лигата на шампионите. ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ: Португалија досега на завршницата на ЕП играа шест пати и секогаш ја поминуваа групната фаза. КОЕФИЦИЕНТ ЗА ТИТУЛА: 30.00 СОСТАВ ГОЛМАНИ: Руи Патрисио (Спортинг), Едуардо (Динамо Загреб), Антони Лопез ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Репрезентацијата на Унгарија успеа да се пласира на Европското првенство што ќе се одржи со Франција, после 43 години „пост“. Синоќа цела Будимпешта не спиеше, се славеше историскиот успех на нивната репрезентација. Лидер на тимот е Балаш Џуџак, кој имаше фантастични партии во дресот на ПСВ Ајндховен, а играше и за Анжи и Динамо Москва. Моментно настапува за турскиот клуб Бурсаспор, и тој е човекот што ги влече конците во селекцијата на Унгарија. Сите останати се просечни фудбалери, и може да се каже дека со голема среќа успеаја да го обезбедат овој пласман. Сепак, човек што е, а ќе биде во центарот на вниманието и на ЕП, е 40 – годишниот голман Габор Кирали. Тој имаше неколку фантастични интервенции на дуелите со Норвешка, и е можеби еден од најзаслужните за овој успех. За многумина тој воопшто не личи на професионален голман, бидејќи очигледно е дека годините го „стигнале“, оќелавен е, со повеќе килограми, а најпопуларна се неговите долни тренерки. „Отсекогаш сум сакал да играм во долни тренерки, и не ми ...
  сите 125 | | | веќе видена

  На многумина од вас можеби ви звучи на арапски кулинарски специјалитет но сигурно има и многу кои го чуле и го знаат името на овој нов руски фудбалски гигант. Во претходниве неколку месеци, овој клуб беше поврзуван со најдобрите светски фудбалски имиња, па си реков ќе напишам нешто за нив бидејќи очигледно не е лошо сите да дознаеме нешто повеќе за „рускиот Манчестер Сити”. Околу клубот Името “Анжи Махачкала“ значи тврдина на арапски. „Анжи Махачкала“ е основан 1991 година во Махачкала, главниот град на руската и претежно муслиманска Република Дагестан. Дагестан се наоѓа на Каспиското Море а се граничи со Грузија, Азербајџан и руската република Чеченија. Иако ние од Балканот најмалку треба да оценуваме народи според нивните соседи, но Дагестан не ми звучи на пријатно место за живеење :). Во 1992 година „Анжи“ започна со играње во „Втората Руска дивизија“ (третата лига) и таму играше се до 1997 година кога се префрли во „Првата Руска дивизија“ (втора лига). Во 1999 година, „Анжи Махачкала“ ја освои првата ...
  | | веќе видена

  Раководството на Анжи е решено во последниот ден од преодниот рок да донесе уште засилувања со кои ќе може во финишот од рускиот шампионат да атакува на највисок пласман и место во Лигата на шампионите за следната сезона. Според последните информации, цел на Анжи се Димитар Бербатов и Андреј Аршавин. За напаѓачот на Манчестер се подготвуваат 20 милиони евра, а бугарскиот интернационалец е планиран да биде партнер во нападот на Самуел Ето, кој пред неколку денови потпиша за Анжи и веќе го постигна премиерниот погодок. Што се однесува до Аршавин, за него се смета дека ќе бидат доволни 15 милиони евра, а со тоа и средниот ред на Анжи ќе биде далеку посилен. Пред неколку дена беше соопштено дека Анжи го бара и Видиќ, но од ова нема да има ништо така што сега останува денеска да се дојде, барем до еден од двајцата фудбалери кои се посакуваат од Премиер-лигата. Инаку, во Анжи веќе пристигнаа Ето (Интер), Жирков (Челзи) и Џуџак (ПСВ). Претходно во тимот дојде и искусниот Роберто Карлос, па со ова веќе станува јасно ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Белгискиот прволигаш Стандард од Лиеж објави денеска дека постигнал договор со Анжи од Махачкал за преселба на Мехди Карсела во тој клуб. Додека чекаат дали ќе им биде прифатена понудата за Немања Видиќ, управата на рускиот клуб не седи со скрстени раце. По Самуел Ето, Русите денеска го реализирале и трансферот на Мароканецот Мехди Карсела од Андерлехт. "Договор е постигнат. Мехди Карсела ќе отпатува во Рим на медицински прегледи, по што ќе потпише договор со Анжи на четири години" се вели во соопштението од Стандард. Карсела има 21 година, а во март оваа година дебитираше за репрезентацијата на Мароко, иако е роден во Белгија. Анжи летово ги ангажираше Самуела Ето од Интер, Јури Жирков од Челзи, Балаш Џуџак од ПСВ и сонародникот на Карсела, Мбарка Бусуфи од Андерлехт.
  | | веќе видена

  Фудбалската револуција во Махачкала почна во јануари годинава со доаѓањето на рускиот милијардер Сулејман Керимов на чело на клубот, кога почна да купува познати играчи, а сега цел на Анжи е Самуел Ето Ето веќе се договори со Анжи Анжи од Махачкала или рускиот Манчестер сити, како што го нарекуваат е името за кое допрва ќе слушнат љубителите на фудбалот во Европа. Во текот на последните шест месеци од екипа што се наоѓа помеѓу првата и втората руска лига, Анжи се претвори во посакувана дестинација за светските фудбалски ѕвезди. Фудбалската револуција во Махачкала почна во јануари со доаѓањето на рускиот милијардер Сулејман Керимов за претседател на клубот, чие мото е дека не постои играч што е прескап за неговиот тим. Негова цел е во следните две години Анжи да стигне до шампионската титула во Русија, а потоа да се вмеша и во борбата за освојување на Лигата на шампионите. За остварување на своите амбиции Керимов летово потроши 58 милиони евра за трансфери на пет звучни имиња - Балаш Џуџак, Жусилеи, Диего ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Рускиот прволигаш Анжи Махачкала, кој од почетокот на оваа сезона вложи огромни финансиски средства во засилување на тимот, сака да го доведе во своите редови македонскиот интернационалец Дарко Тасевски, член на Левски. Агентот на Тасевски, Мирчо Димитров, за бугарските медиуми откри дека Анжи е сериозно заинтересиран за да го купи македонскиот плејмејкер, а реализацијата на трансферот и плаќањето на отштетата од еден милион евра за Левски воопшто не би претставувале проблем за рускиот клуб. Анжи на почетокот од сезоната го ангажираше и легендарниот бразилски лев бек Роберто Карлос, а во завршна фаза е трансферот на левокрилниот играч од ПСВ Ајндховен, Балаш Џуџак. Раководството на клубот го гледа Тасевски како квалитетно засилување за средниот ред од екипата. Во трката за Дарко Тасевски се вклучува и српскиот клуб Црвена звезда и тоа по барање на тренерот Роберт Просинечки, кој сака да го доведе македонскиот фудбалер на „Маракана“. Сепак, засега „црвено-белите“ не можат да го платат обесштетувањето кон ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Рускиот тим Анжи го комплетираше трансферот на Балаш Џуџак од ПСВ Ајндховен. Унгарското крило беше на мета на повеќе големи европски екипи, но на крајот прифати четири годишен договор од Анжи со вкупна заработка од 14 милиони евра. Арсенал, Ливерпул, Хамбургер, Јувентус и Лил се поврзуваа со Џуџак, сепак тој се одлучи за сосема поинаков предизвик. "Потпишав со клуб од лига која технички не е подобра од холандската, но физички да" - изјави Џуџак на прес конференција. "Клубот има големи имиња како поранешниот играч на Челзи и Андерлехт, Мбарк Босуофа и и бразилскиот напаѓач Диего Тардели, и не треба да го споменувам Роберто Карлос". "Клубот има јасни цели, тие сакаат да бидат голем фактор во Лигата на Шампионите. Оваа година тоа не е возможно, но во 2012 можеме да бидеме таму". "Сега сме втори на табелата и првите три тима се квалификуваат во Лигата на Шампионите".
  сите 2 | | | веќе видена

  Во финалето на Лига Европа ќе има португалски тим, оти во полуфиналето се среќаваат Брага и Бенфика, а втората двојка е Вилјареал (Шпанија) - Порто (Португалија) Македонскиот репрезентативен лев бек Горан Попов доби црвен картон при самиот крај на натпреварот на гости против Брага 0-0, резултат по кој неговиот Динамо Киев го заврши настапот во четврт-финалето на фудбалската Лига Европа. Украинците имаа голема можност да се пласираат во полуфиналето на Лига Европа, откако домашниот играч Пауло Цезар беше исклучен во 29. минута по стартот врз Андриј Јармоленко. Гостите беа со играч повеќе на теренот речиси цел час игра, сé до 88. минута, кога Попов доби втор жолт, односно црвен картон, но не успеаја да ја искористат бројчаната предност, за да постигнат гол што ќе значеше и пласман во полуфиналето. Брага ја зачува својата мрежа и во петтиот европски натпревар на домашен терен во низа, за да се пласира првпат во својата историја во едно полуфинале на европско натпреварување. Со тоа им се приклучи на ...
  | | веќе видена

  ФУДБАЛ - ЛИГА ЕВРОПА Три екипи од Португалија, Порто, Бенфика и Брага и една од Шпанија, Вилјареал, се пробија во полуфиналето во второто по ранг клупско натпреварување Пиринејско полуфинале, со три португалски и една шпанска екипа ќе се игра во фудбалската Лига Европа на УЕФА, на 28 април и 5 мај. Историски успех забележаа Португалците со пласман во завршницата на трите првопласирани екипи од нивната лига, Порто, Бенфика, Брага. Лидерот Порто ќе игра со Брага, а единствената шпанска екипа во полуфиналето Вилјареал, ќе игра против Бенфика. Со само два постигнати гола во последните две елиминациски рунди, сензацијата на овој циклус натпревари, Брага првпат се проби до едно полуфинале во европските натпреварувања. Против Динамо Киев за кој игра македонскиот интернационалец Горан Попов, на португалскиот Арсенал како што е прекарот на Брага и беше доволен автоголот на Олег Хусев, од првиот натпревар (1-1 во Киев) за да стигне до полуфиналето. Реваншот заврши без голови, а португалскиот тим оди понатаму, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  По Горан Пандев, Македонија остана и без својот втор фудбалер во завршницата од европските купови, откако Горан Попов и Динамо Киев прексиноќа беа елиминирани во Лига Европа. Украинскиот првак одигра без голови во Брага, која оди понатаму благодарение на автоголот на домаќинот во ремито 1:1 пред една недела во Киев, а македонскиот репрезентативец не го заврши реваншот. Судијата Јонас Ериксон од Шведска три минути пред крајот му го покажа вториот жолт картон, а првиот го доби во почетокот од второто полувреме, со што се израмнија силите на теренот, бидејќи во 29 минута поцрвене и Пауло Сесар. Левиот бек на Динамо Киев и на македонската репрезентација пожолте и на првата средба со Португалците и овие картони му се единствените сезонава во ова натпреварување, во кое одигра девет меча, во кои забележа една асистенција. Португалија го слави пласманот на дури три свои екипи во полуфиналето на Лига Европа. Покрај Брага, поминаа и Бенфика и Порто, а друштво ќе им прави шпански Вилјареал. Брага во полуфиналето оди на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Тимот на македонскиот репрезентативец, украинскиот Динамо не успеа да постигне гол во Брага (0:0), која со погодокот во Киев оди понатаму Пласман во 1/2-финалната рунда од УЕФА Евро лигата, обезбедија сите три претставници на Португалија - Порто, Бенфика и Брага, а единствениот "илегалец" во ова друштво ќе биде шпанскиот прволигаш Вилјареал. За жал, Македонија ќе нема свој претставник во следната рунда, откако тимот на Горан Попов, украинскиот гигант Динамо (К), не успеа во намерата да оствари позитивен резултат на реванш пресметката со екипата на Брага. - Ги победивме Арсенал, Ливерпул и Севилја. Покажавме дека се може да се случи во европскиот куп. Со голема желба, каква што имаме ние, со оваа прекрасна публика, нема да биде некое големо изненадување и ако славиме во ова натпреварување, изјави тренерот на Брага, Домингос Пасиенса. Новиот шампион на Португалија, Порто, успеа повторно да постигне пет гола, но сега на гостувањето во Москва, и со убедлива гол-разлика да го елиминира претствникот на Русија, ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Португалскиот претставник Брага со второ реми (0:0) успеа да го елиминира киевски Динамо на нашиот репрезентативец Горан Попов, кој не ја заврши реванш четвртфиналната пресметка од Лигата на Европа, бидејќи беше исклучен во 87 минута, поради два жолти картона. Исто така и домаќините беа еден час со играч помалку, но успеаа да ја сочуваат својата мрежа, па со гостинското реми и голот во Украина обезбедија пласман во полуфиналето. Фудбалерите на Порто први изборија пласман меѓу четирите најдобри во ЛЕ, откако со нови пет голови во Москва, слично како и на првиот натпревар, го елиминираа Спартак. Бенфика и Виљареал, исто така ги оправдаа очекувањата, иако лисабонските орли можеа да бидат загрижени, бидејќи во Ајндховен, по 30 минути, губеа со 2:0, кога само еден гол го делеше ПСВ од пласман во полуфиналето. Сепак, Бенфика до крајот на средбата успеа да израмни. Виљареал уште еднаш беше подобра, овојпат од гостински терен кај Твенте, откако домаќините на полувремето водеа со 1:0, за во продолжението со играч ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Три екипи од Португалија и една од Шпанија се пласираа во полуфиналето од Лига Европа, Динамо Киев и Горан Попов не успеаа. Порто, Бенфика, Брага и Виљареал се полуфиналистите во Лига Европа, Спартак Москва, ПСВ, Твенте и Динамо Киев го завршија натпреварувањето. Порто уште еднаш покажа дека е најголемиот фаворит во ова натпреварување победувајќи на гостувањето кај Спартак Москва со 5-2 и со вкупни 10-3 го елиминираше рускиот тим. Хулк во 28та минута го отвори натпреварот, во 45та Родригез зголеми на 2-0, а во 47та Гуарин го постигна третиот гол за Порто. Пет минути подоцна Спартак намали со голот на Џуба, но Фалкао во 54та повторно носи предност од три разлика за Порто. Ари во 72та постигнува нов гол за домаќините, за во 89та минута Рубен Микаел да стави точка на натпреварот поставувајќи ги конечните 5-2. Динамо Киев бркаше победа или нерешено со повеќе голови од 1-1 на гостувањето кај Брага, но не успеа во мисијата, натпреварот заврши 0-0. И двете екипи имаа свои шанси кои не успеаа да ги ...
  сите 13 | | | веќе видена

  "Дуелот помеѓу Бенфика и ПСВ требаше да биде дерби на четвртфиналето во Лига Европа, но првата средба покажа дека двете екипи не се толку изедначени како што се мислеше. Бенфика славеше со 4:1 на свој терен и реваншот за нив требаше да биде само формалност. Но, така не сметаа и играчите на тимот од Ајндховен, кои даваа изјави дека веруваат дека можат да го свртат резултатот во своја корист. По првите 25.минути од реваншот во Холандија се наговестуваше чудо. Домашниот тим во овој период имаше водство од 2:0 преку Балаш Џуџак и Џермејн Ленс, со што им беше потребен само еден гол за елиминација на Бенфика. Но во продолжението на дуелот, се воспостави дека овие два гола беа максимумот ПСВ бидејќи Бенфика успеа да го израмни резултатот. Најнапред Луизао во 45-тата минута намали на 2:1, а потоа Оскар Кардозо од пенал во 53-тата минита ги уништи сите надежи на навивачите и фудбалерите на холандскиот тим. "
  сите 18 | | | веќе видена

  Три од четирите полуфиналисти во Лига Европа доаѓаат од Португалија, оваа е епилогот на вечерашните реванш четвртфинални натпревари, во второто по ранг квалитативно фудбалско натпреварување на Стариот континент. Екипата на Динамо Киев не успеа да ја мине Брага во реваншот, откако првиот меч во Украина заврши 1:1. Реванш пресметката на овие две екипи заврши без голови, со што Брага го постигна најголемиот успех во клупската историја. Динамо не ја искористи можноста што Брага од 30-та минута играше без исклучениот Цезар. Силите на теренот беа израмнети во 88-та минута кога поради два жолти картони играта мораше да ја напушти македонскиот репрезентативец Горан Попов. Противник на Брага во португалското полуфинале ќе биде Бенфика која по убедливата победа во првиот меч од 4:1, вечерва во Ајндховен одигра 2:2 против ПСВ. Џуџак и Ленс во 17 и 28-та минута постигнаа два гола за ПСВ и го донесоа тимот на чекор до изненадување, но најпрвин Луизао во 45, а потоа и Кардозо во 62-та минута од пенал спречија било каква ...
  сите 18 | | | веќе видена

  По одигрувањето на реванш дуелите од четвртфиналето во Лигата на Европа Виљареал и три португалски екипи ќе се борат за престижниот трофеј. Порто со вкупни 10:3 се пласира понатаму, а потешка задача имаа Бенфика и Брага. Виљареал одигра колку што беше потребно и на својот пат до пехарот ќе има две португалски пречки од кои првата е освојувачот на шампионот од 2003 година Порто. БРАГА ОДИГРА ХРАБРО Екипата на Брага покажа дека знае да игра и на резултат, а не само напаѓачки и да брка голови. "Топчиите" од Португалија пружија одлична партија иако поголемиот дел од мечот играа без исклучениот Цезар. Динамо дојде по гол меѓутоа јалови изгледаа сите нивни акции односно недоволни да се загрози голот на противникот. Брага преку неколку контра-напади на Алан и Лима опасно се закани но Шовковски и неговите соиграчи беа на висина на задачата. Во финишот на мечот Динамо притисна колку што можеше но напаѓачите неможеа да ја пробијат густата одбрана на Португалците. Брага во следната фаза ќе се сретне со ривалот ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Единствен тим во полуфиналето на Лига Европа кој не доаѓа од Португалија е Виљареал, кој оствари нова победа над Твенте, овој пат во Холандија од 3:1. По првата средба во Шпанија беше јасно дека Твенте ќе мора да направи сензација и да го елиминира Виљареал по поразот од 5:1. Дека се подобар тим играчите на “жолтата подморница“ докажаа и во Еншеде, каде славеа со 3:1. Надеж на домаќините им даде Емир Бајрами со својот гол во 32. минута, но како што одминуваше времето Твенте не успеваше да постигне втор гол со кој дополнително би ја намалиле предноста на Виљареал. Секоја дилема, доколку воопшто ја имаше, ја разреши Џузепе Роси со голот од пенал во 59. минута, кога исклучување заработи Двајт Тиндали. Во остатокот од средбата гостите стигнаа и до нова победа преку Марко Рубен, од уште еден пенал и Кани. Лига Европа - четвртфинале: Спартак - Порто 2:5 (0:2) , прва средба 1:5 (Џуба 52, Ари 72 - Хулк 28, Родригез 45+2, Гуарин 47, Фалкао 54, Микаел 89) ПСВ - Бенфика 2:2 (2:1), прва средба 1:4 (Џуџак 17, Ленс ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Иако во Лисабон загубија со 1:4, играчите на ПСВ веруваа дека на домашен терен можат да го надокнадат тој минус и да ја елиминираат Бенфика. Сепак, тоа не се случи. Дуелот помеѓу Бенфика и ПСВ требаше да биде дерби на четвртфиналето во Лига Европа, но првата средба покажа дека двете екипи не се толку изедначени како што се мислеше. Бенфика славеше со 4:1 на свој терен и реваншот за нив требаше да биде само формалност. Но, така не сметаа и играчите на тимот од Ајндховен, кои даваа изјави дека веруваат дека можат да го свртат резултатот во своја корист. Така и делуваше по првите 25 минути игра во Холандија во кои мирисаше на чудо. ПСВ поведе со 2:0 со головите на Балаш Џуџак и Џермејн Ленс и се доближи на само уште еден гол од елиминација на Бенфика. Атмосферата на стадионот беше одлична и навивачите веруваа дека чудото е можно. Сепак, на крајот се испостави дека тие два гола биле максимумот од играчите на ПСВ кои изгореа во својата желба. Најпрво Луизао во 45. минута ја замолкна публиката, а Оскар Кардозо од ...
  сите 27 | | | веќе видена