ЏФК Џон

  во

  Најславната вдовица на светот до крајот на својот живот остана убедена дека нејзиниот сопруг е убиен во атентат што го подготвила група моќници во врвот на владата и војската на САД. Аудиоснимката, која неодамна ја објави телевизиската куќа ABC, открива дека најславната вдовица на сите времиња, Џеки Кенеди, целиот живот верувала дека зад атентатот на нејзиниот сопруг во 1963 година стои претседателот Линдон Б. Џонсон. Верувала дека Џонсон во заговорот не бил сам и дека дејствувал со помош на група исклучително богати десничарски тескашки тајкуни. Исповедта на сопругата на американскиот претседател, снимена по неколку месеци по убиството на Џон Кенеди, ја снимил Артур Шелесингер Јуниор, еден од реномираните историчари во тоа време, и таа снимка потоа ја скрил на безбедно, поточно во сефот на книжарницата на Кенеди во Бостон. Според нејзината лична желба, снимката требало да биде чувана во тајност 50 години по нејзината смрт и потоа да се објави. Нејзината ќерка Каролин сепак одлучила да не ја послуша мајка си ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Аеродромот „Џон Ф. Кенеди“ во Њујорк е најфреквентниот аеродром за интернационални летови во Северна Америка, како еден од 16. најголеми аеродроми во светот. Минатата година низ „ЏФК“ поминале дури 59 милиони патници, а се очекува и голем метеж на небото над Големото Јаболко за време на празниците. Затоа, вистински фасцинира видеото во ултрависока резолуција снимено од High Pressure Aviation Films, од кабината на „Боинг 777“ при слетувањето на аеродромот во доцните ноќни часови. Видеото е долго седум минути и ја прикажува целата процедура на слетување со инструкции во потписот, вклучувајќи ги и сите проверки и комуникацијата со контролата за летање, како и летот над градот пред слетувањето на пистата, која е оддалечена само 20 километри од градот.
  сите 10 | | | веќе видена

  Аеродромот „Џон Ф. Кенеди“ во Њујорк е најфреквентниот аеродром за интернационални летови во Северна Америка, како еден од 16. најголеми аеродроми во светот. Минатата година низ „ЏФК“ поминале дури 59 милиони патници, а се очекува и голем метеж на небото над Големото Јаболко за време на празниците. Затоа, вистински фасцинира видеото во ултрависока резолуција снимено од High Pressure Aviation Films, од кабината на „Боинг 777“ при слетувањето на аеродромот во доцните ноќни часови. Видеото е долго седум минути и ја прикажува целата процедура на слетување со инструкции во потписот, вклучувајќи ги и сите проверки и комуникацијата со контролата за летање, како и летот над градот пред слетувањето на пистата, која е оддалечена само 20 километри од градот.
  сите 11 | | | веќе видена

  Аеродромот „Џон Ф. Кенеди“ во Њујорк е најфреквентниот аеродром за интернационални летови во Северна Америка, како еден од 16. најголеми аеродроми во светот. Минатата година низ „ЏФК“ поминале дури 59 милиони патници, а се очекува и голем метеж на небото над Големото Јаболко за време на празниците. Затоа, вистински фасцинира видеото во ултрависока резолуција снимено од High Pressure Aviation Films, од кабината на „Боинг 777 “ при слетувањето на аеродромот во доцните ноќни часови. Видеото е долго седум минути и ја прикажува целата процедура на слетување со инструкции во потписот, вклучувајќи ги и сите проверки и комуникацијата со контролата за летање, како и летот над градот пред слетувањето на пистата, која е оддалечена само 20 километри од градот.
  сите 8 | | | веќе видена

  ( Фото: Youtube / Printscreen ) Аеродромот „Џон Ф. Кенеди“ во Њујорк е најфреквентниот аеродром за интернационални летови во Северна Америка, како еден од 16. најголеми аеродроми во светот. Минатата година низ „ЏФК“ поминале дури 59 милиони патници, а се очекува и голем метеж на небото над Големото Јаболко за време на празниците. Затоа, вистински фасцинира видеото во ултрависока резолуција снимено од High Pressure Aviation Films , од кабината на „боинг 777“ при слетувањето на аеродромот во доцните ноќни часови. Видеото е долго седум минути и ја прикажува целата процедура на слетување со инструкции во потписот, вклучувајќи ги и сите проверки и комуникацијата со контролата за летање, како и летот над градот пред слетувањето на пистата, која е оддалечена само 20 километри од градот.
  сите 4 | | | веќе видена

  Националниот архив на САД објави во петокот нова серија документи поврзани со убиството на американскиот претседател Џон Фицџералд Кенеди, главно од доврливите архиви на Централната разузнавачка агенција (CIA). Објавени се речиси 680 досиеја, меѓу кои и 553 досиеја коишто никогаш претходно не се објавувани, бидејќи CIA се спротоиставувала наведувајќи ја како причина за тоа националната безбедност. Меѓу тие документи е и деталниот архив од обидите за регрутирање на советските дипломати за американски разузнавачки операции во странство, со транскрипции од телефонските прислушувања. Во архивата објавена на интернет страницата на Националниот архив на САД се наоѓаат документи од министерството за правда, министерството за одбрана и парламентарната комисија којашто ја водела истрагата за убиството на Кенеде на 22-ри ноември 19673 година во Далас, во сојузната држава Тексас. Комисијата заклучила дека станува збор за чин на поединец, Ли Харви Освлад, но тоа не го спречи множењето на теориите на заговор содржани во ...
  сите 14 | | | веќе видена

  АДОЛФ ХИТЛЕР ЈА ПРЕЖИВЕАЛ ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА И ЖИВЕЕЛ СО ПОРАНЕШНИ НАЦИСТИ ВО КОЛУМБИЈА ВО 1950-ТЕ ГОДИНИ, СПОРЕД ДЕКЛАСИФИЦИРАНИТЕ ДОКУМЕНТИ/ ФОТОГРАФИЈА ОД ДОСИЕТО ЗА ЏФК Во еден од новите документи на американската Централна разузнавачка служба (CIA) кои се содржани во неодамна декласифицираниот дел од досието за убиството на 35-от американски претседател Џон Фицџералд Кенеди во ноември 1963 година во Далас, се наведува дека германскиот нацистички челник Адолф Хитлер многу веројатно ја преживеал Втората светска војна и оти живеел неколку месеци со поранешни нацисти во Колумбија во 1950-те години. Информаторот на американското разузнавање под кодното име „Cimelody-3“, ѝ дојавил на CIA дека Адолф Хитлер бил жив и дека поранешниот агент на нацистичката тајна служба SS по име Филип Ситроен бил во контакт со него во Колумбија во градот Тунја. „Ситроен тврди дека контактирал со Хитлер еднаш месечно во Колумбија при неговото патување од Маракаибо низ оваа земја како вработен во компанијата за бродски ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека ќе ги објави тајните ФБИ-документи поврзани со атентатот на Џон Ф. Кенеди. Минатиот четврток беа објавени 2.800 тајни документи поврзани со убиството на Кенеди, но и некои што даваат увид во помалку познати детали за убиството. Имено, во 1964 година ФБИ две недели ги истражувало наодите на американскиот писател Френк Капел, кој во својата книга „The Strange Death of Marilyn Monroe“ ги изнел деталите за аферата на Роберт Боби Кенеди, помладиот брат на ЏФК, и Мерилин Монро. На 79 страници од книгата тој ги обвинил Боби Кенеди и кланот Кенеди дека токму тие се одговорни за нејзината смрт. Шпекулациите за разни љубовни афери на Џон Ф. Кенеди во текот на десетгодишниот брак со Џеки Кенеди се ширеле со години, а најпозната е аферата со Мерилин Монро. Шпекулациите во врска со неа биле поттикнати по нејзината легендарна изведба на песната „Среќен роденден“ за 45. роденден на ЏФК. Имало шпекулации и дека Боби Кенеди имал тајна врска со неа додека бил во брак со Етел ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во дека ќе ги објави сите документи кои се однесуваат на атентатот на претседателот Џон Фицџералд Кенеди, освен оние со имињата и адресите на луѓе коишто сѐ уште се живи. „По прецизните консултации со генералот Кели, CIA и другите агенции, ќе ги објавиме сите документи во врска со ЏФК, освен оние во кои се споменуваат личности кои се уште живи. Ќе го сториме тоа поради целосното откривање, транспарентноста, и за да се отфрлат сите теории за забошотувањето“, најави американскиот претседател Доналд Трамп во пораката на Twitter алудирајќи на својот шеф на кабинет Џон Кели. Американската влада во петокот објави 2,891 класифициран документ за убиството на претседателот Џон Кенеди во ноември 1963 година во Далас, но 300 сепак останаа недостапни за јавноста. Претседателот Трамп вети „најголема можна транспарентност“ во врска со еден од најклучните настани од американската историја. Претседателот Кенеди е убиен на 22-ри ноември 1963 година, додека се возел низ Далас во ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Новите документи за ЏФК откриваат предупредување на ФБИ за Освалд и дека Советите се плашеле од ракета. Американската влада објави 2.800 претходно тајни досиеја поврзани со атентатот на претседателот Џон Ф. Кенеди во ноември 1963 година. Додека читателите, историчарите и новинарите пребаруваат низ илјадниците страници документи, ова е она што го нашол Гардијан. ФБИ ја предупредило полицијата во Далас за смртната закана за Освалд ФБИ ја предупредило полицијата во Далас дека има смртна закана за Ли Харви Освалд, според меморандум на директорот Џ. Едгар Хувер, но полицијата не успеала да го заштити. „Минатата ноќ добивме повик во нашата канцеларија во Далас од човек што зборуваше со смирен глас и рече дека е член на комитет организиран да го убие Освалд", напишал Хувер на 24 ноември 1963 година. „Веднаш го известивме началникот на полицијата и тој нè увери дека Освалд ќе добие соодветна заштита. Утрово повторно му се јавивме на шефот на полицијата предупредувајќи за можноста за некакви акции против Освалд и ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Новите документи за ЏФК откриваат предупредување на ФБИ за Освалд и дека Советите се плашеле од ракета.Американската влада објави 2.800 претходно тајни досиеја поврзани со атентатот на претседателот Џон Ф. Кенеди во ноември 1963 година.Додека читателите, историчарите и новинарите пребаруваат низ илјадниците страници документи, ова е она што го нашол Гардијан.ФБИ ја предупредило полицијата во Далас за смртната закана за ОсвалдФБИ ја предупредило полицијата во Далас дека има смртна закана за Ли Харви Освалд, според меморандум на директорот Џ. Едгар Хувер, но полицијата не успеала да го заштити.„Минатата ноќ добивме повик во нашата канцеларија во Далас од човек што зборуваше со смирен глас и рече дека е член на комитет организиран да го убие Освалд", напишал Хувер на 24 ноември 1963 година.„Веднаш го известивме началникот на полицијата и тој нè увери дека Освалд ќе добие соодветна заштита. Утрово повторно му се јавивме на шефот на полицијата предупредувајќи за можноста за некакви акции против Освалд и повторно ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Американскиот претседател Доналд Трамп оваа недела требаше да даде дозвола за отворање на сите тајни документи за убиството на Џон Кенеди. Сепак, под притисок на тајните служби, дел од документите не се објавени. И покрај најавите на претседателот на САД, Доналд Трамп, не се објавени сите тајни документи за убиството на американскиот претседател Џон Кенеди . Трамп буквално во последна минута потклекна под притисокот на тајните служби. Според наводи на владини претставници, ЦИА, ФБИ и други служби побарале дел од документите да не бидат објавени, а ако се планира објавување, претходно да бидат подложени на „уредување“. Чувствителните документи, според наводи на Белата куќа, содржат информации за идентитетот и улогата на информантите. Се работи за десетици, а можеби и стотици илјади страници. Затоа Трамп на службите им даде рок од 6 месеци да ги прегледаат и обработат соодветните документи и да објаснат зошто одредени документи не смееле да бидат објавени. Трамп мораше да попушти под притисокот на тајните ...
  сите 47 | | | веќе видена

  Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ќе обелодени документи на ЦИА кои би можеле темелно да го оспорат фактот дека убиецот на Џон Кенеди, Ли Харви Освалд, делувал сам во извршениот атентант. Се очекува претседателот Трамп да декласифицира 3000 документи од ЦИА кои се однесуваат на убиството на Кенеди и кои можат конечно да ја демантираат службената приказна дека Ли Харви Освалд бил „осамен волк“ во ликвидацијата на поранешниот претседател на САД. Трамп изјави дека ќе одобри објавување на преостанатите класифицирани документи за атентатот за претседателот на Џон Кенеди од 1963 година. „Како претседател ќе го одобрам отворањето на блокираните и класифицирани досиеја за ЏФК“, напиша Трамп на Твитер. Американскиот национален архив низ годините објавуваше документи за атентатот, но последните делови од досејата се и понатаму тајни и само Трамп може да реши дали ќе да останат затворени за јавноста или ќе бидат објавени во редактирана форма. Убиството на Кенеди во Далас на 22 ноември 1963 година е ...
  сите 98 | | | веќе видена

  Фото: Associated Press Пред 54 години, по две години откако бил избран за претседател, Џон Ф.Кенеди бил убиен додека го посетувал Далас, Тексас. Истрагата на комисијата „Ворен“ утврди дека поранешниот американски маринец Ли Харви Освалд го убил Кенеди од блиската книжарница, меѓутоа, мрачните факти на случајот довеле до многубројни алтернативни теории. Тие вклучуваат заговор на ЦИА, мафијашко дело, тајна операција на Линдон Б. Џонсон и многу повеќе. Националната архива ќе објави над 3.000 документи поврзани со атентатот на 26 октомври, а ова се главните теории што преовладуваат уште оттогаш. Теоријата во која е вмешана ЦИА Луѓето што веруваат дека ЦИА стои зад убиството шпекулираат дека агенцијата силно се спротивставувала на големиот број ставови на претседателот за Куба и за комунизмот. Теоријата тврди дека одбивањето на Кенеди да понуди воздушна поддршка за инвазијата на Заливот на свињите, мисија спонзорирана од ЦИА за соборување на Фидел Кастро, предизвикала ЦИА да го елиминира Кенеди. Теоретичарите ...
  сите 95 | | | веќе видена

  Актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, нема намера да го блокира објавувањето на документите за атентатот на поранешниот претседател Џон Кенеди, кои досега беа држени во тајност. Доналд Трамп ја соопшти својата одлука преку Twitter. „Како претседател, ќе дозволам да се објават долго скриените и тајни документи за ЏФК“, напиша Трамп на неговиот Twitter профил. Националната архива на САД ги крие од јавноста овие документи уште од 1963 година, кога беше убиен Џон Ф. Кенеди. Околу 3.000 документи никогаш не излегле во јавност, а преку 30.000 посебни документи биле споделени со јавноста, но со одредени скриени делови. Трамп би можел да ги блокира документите доколку смета дека тие би ја загрозиле безбедноста на државата, воените операции или пак меѓународните односи. „Претседателот сака да ги понуди овие документи на јавноста освен ако некој не понуди доволно добра причина зошто тие би останале во тајност“, стоеше во изјавата од Белата Куќа. Џон Ф. Кенеди беше застрелан на 22 ноември 1963 година. Тој е ...
  сите 98 | | | веќе видена