Newsweek тврди дека Доријан Накамото е „таткото“ на Биткоин . 64-годишниот Доријан Прентис Сатоши Накамото – Американец со јапонски потекло, е вистинскиот творец на криптовалутата Биткоин, тврди истрагата на списанието Newsweek. „Таткото“ на виртуелните пари живее во Сан Бернардино, недалеку од Лос Анџелес, и има завршено на Политехничкиот универзитет во Калифорнија. Неговото богатство во моментов се проценува на над 1 милијарда долари . Истрагата на Newsweek траела два месеца, тие истражувале податоци од Националниот архив за натурализирани државјани на САД. На прашањето за Биткоин тој одговара дека веќе не учествува во овој проект и не може да го коментира. Според неговите тврдења се е предадено во рацете на други луѓе со кои Накамото не е веќе поврзан. Интересот за виртуелната валута во последните месеци постојано расте. Само два дена порано Јапонија најави дека ќе воведе правила за трговијата со Биткоин , вклучувајќи и такси врз трансакциите со дигиталните пари. Како и дека ќе ги третира биткоините како ...
сите 5 | | | веќе видена

Денот има само 24 часа, и тоа е нешто што ни најбогатите бизнисмени не можат да го променат. Иако денот не може да има повеќе часпво, од онолку колку што има, може да се промени начинот на кој се искористуват тие часови. Некои од најуспешните луѓе на светот не само што работат во рамките на работното време, работат и дополнително така што спијат помалку, пишува Business Insider . Додека на едни не им треба многу сон, други со тешкотија се будат и заради тоа се принудени да легнат рано за да може од денот да искористат што повеќе. Директорите како Индира Ноји која работи во Pepsi и Џек Дорси кој работи во Twitter , сонот честопати го жртвуваат за да можат да сработат што повеќе и плус да имаат време за својот приватен живот. Џек Дорси е основач на Twitter и CEO на компанијата Square . Тој рече дека во 2011 година работел 8 до 10 часа во компанијата Square, а 8 до 10 часа на Twitter, заради тоа му преостанувало за спиење 4 до 6 саати. И покрај сето тоа тој станувал секој ден во 5:30 за да оди на трчање. Серџио ...
| | веќе видена

Pegatron фабриката во која се произведува овој телефон, во моментов има над два милиони модели спремни за испорака, но никој не сака да ги земе. Уште еден милион „iPhone 5C“ чекаат по полиците низ целиот свет со надеж дека уште некој (милион) корисници ќе се одлучат да ги купат шарените Apple уреди. Apple од започнувањето со продажбата избегнува да ги прикаже бројките во врска со пластичниот модел во различни бои, или „iPhone 5C“ . Се чини дека компанијата намерно премолчува за тоа, бидејќи во последните извештаи од Фоксконовската фабрика велат дека производство на моделот „iPhone 5C“ запира и тие ќе се префрлат на производство на „iPhone 5S“ . Во средината на Октомври 2013 година имаше гласини дека „iPhone 5C“ не се продава како што е планирано, поради тоа производството беше преполовено. Според извештаите од средината на Ноември производство се намалило на 70%, пред затварање на фабрика се произведуваа само 8.000 парчиња дневно. Овие извештаи не се потврдени од страна на Apple . „iPhone 5C“ очигледно не се ...
сите 13 | | | веќе видена

Од Audi е најавено дека втората генерација од моделот R8 ќе добие помал турбо мотор. Неодамна почнаа да кружат гласините дека новиот R8 ќе ги користи истите атмосферски V8 и V10 мотори кои ќе бидат подесени за зголемување на моќта, шефот на Audi за технички развој, Улрих Хакенберг, потврди дека променетите агрегати ќе се најдат во моделот на следната генерација. Audi R8 добива турбо мотор, V10 единица поврзана со 5,2 литарски мотор кој се наоѓа во неодамна претставениот Lamborghini Huracan LP 610-4 . Новиот Audi R8 ќе има погон на четири тркала и 7-брзински менувач со двојна спојка, но Хакенбер сега најави дека подоцна ќе понуди и помали турбо мотор и индиректно рече дека тоа би можело да биде 6-цилиндричен мотор со зборовите – „голем е чекорот од 10-цилиндричен до четири, меѓутоа постојат некои броеви меѓу нив кои може да се разгледат. Поради наводните инженерски проблеми, лансирањето на втората генерација на Audi R8 беше одложена за во 2015 година.
сите 6 | | | веќе видена

Во нелупеното јаболко со средна големина има 4,4 грама целулоза, а кога ќе го излупите хранливата вредност се намалува на 2,1 g, додека на организмот му се потребни три грама дневно! Многу луѓе ги јадат јаболката, но без кора, а нутриционистите истакнуваат дека со тоа се прави голема грешка. Еве и зошто… Во нелупеното јаболко со средна големина има 4,4 грама целулоза, а кога ќе го излупите, хранливата вредност се намалува на 2,1 g, додека на организмот му се потребни три грама дневно ! Покрај тоа, ова овошје со лушпа има 8,4 mg витамин Ц , а без неа 6,4 mg. И количината на витамин А значително се намалува кога јаболкото е без лушпа. Експертите велат дека ако овошјето пред јадење само го измиеме, му правиме добро на нашиот респираторен систем. Ова е благодарение на антиоксидансот кверцетин , кој освен во јаболката, се наоѓа и во боровинките, брокулата, спанаќот, кромидот, црвеното вино… Истражувањето покажа дека луѓето кои јадат неделно повеќе од пет јаболка , заради кверцетинот белите дробови им работат ...
сите 9 | | | веќе видена

Хммм… тоа е како да прашувате кој сладолед девојките најмногу го сакаат. Сто луѓе, сто вкусови… Во принцип секоја девојка има омилена поза. А за вкусовите не се дискутира. Но да бидеме реални, најмногу од девојките сакаат сладолед од чоколадо. Со оргазмот е слично, може да се постигне на повеќе од еден начин, момците мислат дека е лесно девојките да постигнат оргазам кога се „горе“ бидејќи можат да ја контролират ситуацијата, но омилена поза на многу девојќи е кучешка поза (doggy style). Почнете со милување, доближете се така што девојката ќе го осети секој дел од вашето тело, потоа свртете ја на стомак и „влезете“ одпозади. На тој начин може да ги користите и рацете за дополнителна стимулација. Оргазмот е загарантиран. Упс, извинете, два! Исто така позата кога таа е одгоре но свртена со грб (reverse cowgirl) е одлична, бидејќи и дава на вашата избраничка повеќе слобода за да го избере темпото кое и одговара, а од друга страна вие можете да легнете, да се опуштите и да уживате. Вие легнете на грб, вашата ...
| | веќе видена

Ако сте и вие како повеќето мажи и сакате убаво да изгледате, погледнете три стилови кои не се само за една сезона, туку може секогаш да се носат. Цветните слики се повеќе од присутни оваа година. СПОРТСКИ СТИЛ За 2014 година многу дизајнери ги измешаа модерните парчиња облека со спортските. Со модерен пристап, најновите колекции внесоа елементи од сите спортови, од бокс до фудбал, додавајќи им стилски дизајн, бои и слики. На ревијата на „Гучи“ манекенот имал облека за трчање со истакнати рабови, кои може да се носат на пример на некои патувања. „Бали“ пак од друга страна, дизајнирал урбана облека наменета за велосипедистите. ЦВЕЌЕ СТИЛ Боите се кралица на пролетта, затоа своите карирани и темни џемпери спакувајте ги и чувајте ги за зима. Ако сакате да експериментирате со модни трендови и сакате предизвици, тука е најновиот : цветен дезен. Овој дезен не е резервиран само за дамите и нема да ве направи по женствен. Ако сте храбар, побарајте кошула со големи слики и посветли бои. Комбинирајте ја со панталони ...
| | веќе видена

Чарли Шин го планира својот четври брак, но и по натаму се забавува како да утре не постои. Секако, и неговата партнерка е воодушевена од тоа, па затоа глумецот успеа да добие се што е најдобро од двата света… За Божиќ отпатуваа за Кобо Сан Лукас, а Радар Онлајн иазвести се за одморот. Штом пристигнал во градот Чарли ги повикал локалните тату мајстори да дојдат во неговиот хотел. „Дојдовме и неговиот телохранител не пушти да влеземе. Чарли седеше на столот. Околу него беа шишиња вотки, цигари и шишенца Vicodin . Зеде неколку таблети и ги зали со водка.“ – раскажува еден од присутните. Ги поздравил во негов стил „како е пе..ри“ , а потоа за време на тетовирањето зел уште таблети. Ги соблекол боксерките и ги запалил, а побарал и бакнеж од мажите во собата. Понудил 10.000 долари , но бил одбиен.
сите 3 | | | веќе видена

Според анонимни извори Фејсбук планираат да направат пристап до интернет од било кое катче на Земјата. Социјалната мрежа на компанијата е еден од членовите на Internet.org , чија цел е да го прошири пристапот до интернет. Според TechCrunch Фејсбук планира да инвестира 60 милиони долари во компанијата Titan Aerospace за купување на беспилотни летала (дронови). Еден од моделите на Titan наречен Solara 60 може да лета без прекин во текот на пет години. Во таа смисла од социјалната мрежа имаат план да купат 11.000 парчиња од овој модел и така да обезбедат пристап до интернет во цела Африка на пример. Во моментот официјална потврда на оваа информација од Фејсбук и Titan Aerospace нема, но според извори социјалната мрежа ќе инвестира во директно купување на производителот на дроновите. Беспилотните летала станаа предмет на шеги и потсмев, откако од страна на Amazon најавија дека ќе ги користат за да го скратат времето на снабдување на своите клиенти. Минатата година, во интервју за CNN , Марк Цукерберг изјави дека ...
сите 4 | | | веќе видена

Германскиот автомобилски гигант BMW го претстави новиот X4 кросовер на автосаемот во Женева. Овој модел е всушност помала верзија на моделот X6. Внатрешноста е дизајнирана по изгледот на X3 од кој е подолг за 14 mm и 36 mm понизок. BMW X4 нуди шест модели – три бензински и три со дизел мотори.
сите 3 | | | веќе видена

Здравјето на срцето влијае на здравјето на целиот наш организам и на сите наши физички способности. Ако сакате да бидете здрави и да живеето долго прочитајте ги овие 7 совети кои ќе Ви помогнат да го одржувате здраво Вашето срце. Оптимизмот допринесува за поздраво срце. Сончајте се Ако сте заробени во канцеларија цел ден имате големи шанси за срцеви и мозочни заболувања. Изложувањето на сонце го намалува крвниот притисок, го редуцира нивото на нитрит во кожата и крвта, што го намалува ризикот од мозочен удар. Така да, сончајте се за да го одржувате здраво Вашето срце и кожа. Јадете лосос Стресот не предизвкува само опаѓање на косата туку и го зголемува ризикот од срцев удар. Ако работата Ви го покачува притисокот, зголемувањето на внесот на риба го штити Вашето срце. Омега-3 масните киселини застапени во лососот, пастрмката и туната го неутрализираат стресот, го намалуваат ризикот од рак на простата и ги намалуваат масните наслаги кои со текот на годините се таложат на мозокот. Темелно чекање на забите ...
| | веќе видена

Погледнете го и третиот дел и уживајте во фотографиите од овие секси девојки кои сакаат да се ослободат од нивната облека. Да започнеме со GIF! Вашата реакција кога ја видовте последната фотографија.
| | веќе видена

Популарниот веб-сајт kickstarter за финансирање на проекти и идеи досега има собрано една милијарда долари, а поголемиот дел од овој износ беа собрани во текот на минатата година. Повеќе од 5,7 милиони луѓе ги поддржаа креативните проекти на сајтот од сите седум континенти и од повеќе од 224 земји. Поголемиот дел од парите се дадени од страна на луѓе од САД , вкупно 663.320.000 долари. На второ место е Велика Британија со околу 54.430.000 долари, додека трети се канадските државјанин со 44.910.000 долари. На четвртото место се наоѓа Австралија со 31.780.000 долари и тоа проследена од Германија (21.610.000 долари) и Франција (10.130.000 долари). Листата на десетте земји кои најмногу помогнаа на kickstarter се уште и Шведска (7.15 милиони долари), Јапонија (7.140.000 долари), Холандија (7.030.000 долари) и Сингапур (6.710.000 долари).
сите 3 | | | веќе видена

Maserati пристигна на саемот во Женева со нов концепт кој се базира на моделот GranTurismo MC Stradale, но со скратено меѓуоскино растојание. Постојат шпекулации дека овој концепт може да биде објавувањето на нов основен модел во опсегот на Maserati. Maserati Alfieri е спортско купе со 2+2 седишта и меѓуоскино растојание од 24 см пократко во споредба со моделот GranTurismo MC Stradale. Автомобилот е 4590 mm ​​долг, 1930 mm широк и 1280 mm висок. Меѓуоскино растојание е 2700 мм. Опремен е со 20-инчни алуминиумски фелни напред и 21 инчи назад. Од Maserati велат дека дизајнот е инспириран од класичните модели како што се 3500 GT во 1957 година. и 5000 GT во 1959 година. Зад задните седишта е просторот за складирање на багаж, кој е поврзан со кабината, а кожа освен на седиштата има и на вратите и централната конзола. Краците на воланот и ножните педали се направени од алуминиум. Во прилог на дигиталната инструмент табла, на врвот на централната конзола е уште еден екран за оперативниот мултимедијален систем. ...
сите 2 | | | веќе видена

Знаете децениски формули за градење на мускулите: кревајте големи тежини и јадете како тоа да ви е работа. Тоа ќе се промени сега. Може да вежбате како животно, но ако имате лоша исхрана, џабе е. ИСТРАЖУВАЊЕ Истражувањата го потврдиле откритието на Марк Петерсен, доктор на науки во лабараторијата за проучување на физички активности и вежби на Универзитетот во Мичиген дека прекумерна конзумација на храна, без обзир на вашата навика за вежбање, може да го ограничи остварувањето на вашите соништа за поголем бицепс. „Дури и кај момците кои не се дебели, туку е поголема акумулацијата на масти ќе предизвика ограничување на можноста за прилагодување на тренинг“ вели Петерсен, што значи било каков вишок ќе пречи за формирање на совршено тело, а исто така го оштетува и квалитетот на вашите мускули. Петерсен своето тврдење го проверил на момци кои 12 недели биле на обука за издржливост. Тој кај нив ја испитувал масната и мускулната маса по пат на магнетна резонанца, го испитувал квалитетот на нивните мускули, и го ...
| | веќе видена

Постојат голем број на прекрасни хотели низ целиот свет, но ниту еден нема толку уникатна убавина како хотел Castello Di Rreschio во Умбриа, Италија. Убавината може да се забележи во неверојатно добро дизајнираниот ентериер, луксуз и елеганција. Тој е совршено место за бегство од секојдневието добро вино, добра компанија и романтични активности. Погледнете ги фотографиите.
сите 2 | | | веќе видена

Бизнис комуникацијата преку Интернет е нешто без кое не можеме. Како се друго и таа има неколку правила кои може да ти го олеснат животот и животот на оние со кои си пишуваш. Зошто служи бизнис-пораката? Таа нема за цел да го информира газдата дека му посакуваш пријатен ден и дека се восхитуваш многу на она што тој го направил за компанијата. Целта на бизнис пораката е или да информира за нешто поврзано со работата, или да реши некаков проблем во неа, а не да си раскажуваме приказни за добра ноќ. Затоа: Што НЕ треба да пишуваш во бизнис е-маиловите. 1. Не се заблагодарувај непотребно. Нема смисла писмото во целина ако во него има еден збор: „Ви благодарам“ или, уште полошо, „10х благодарам“. Има смисла од благодарност, ако си шеф и сакаш да покажеш на подредените дека ја цениш нивната работа. 2. Не праќај ја секоја порака до 100 луѓе , без да има потреба од тоа. Не е потребно да го информираш сметководството за тоа што планираш да направиш за да се подобри ефикасноста на производствената линија. Кога сепак ...
| | веќе видена

next