Sport Kiks

Играч на О.А.Е постигна гол од пенал со пета. И, беше казнет за тоа. Во пријателски натпревар помеѓу Либан и Обединети Арапски Емирати играчот Авана Диаб од ОАЕ постигна гол од пенал со пета. Меѓутоа, Сречко Катанец, поранешниот тренер на Македонија а сега тренер на ОАЕ не беше задоволен од потегот и го повлече од игра веднаш по постигнувањето на голот. Најави и дополнително казнување поради „непочитувачкиот потег“. Резултатот по постигнатиот пенал гласеше 6-2 за ОАЕ. Како што јасно кажува насловот на видеото, .هدف ذياب عوانه على منتخب لبنان
сите 16 | | | веќе видена

Елано и Андре Сантус се на пикот на клубови од НФЛ. Во пенал-рулетот против Парагвај, овие двајца се покажаа како одлични шутери токму за во американски фудбал. Неофицијално, Њу Јорк Џајантс и Мајами Долфинс веќе стапиле во контакт со клубовите на Елано и Андре Сантус и се подготвени да платат дебело за нивниот ангажман. Останува уште потешката работа, да се убедат овие двајца талентирани шутери да го сменат спортот. Еве како двајцата фудбалери станаа популарни за клубовите од НФЛ. Само за потсетување, минататa година Сиетл Сихокс сакаше да ангажира тројца играчи на Андерлехт и тоа Матијас Суарес, Лукас Биља и Мубарак Бусуфа кои се прославија во ренал-рулетот против Партизан во последното коло од квалификациите за влез во групите од Лигата на Шампиони. Сепак играчите не се одлучија да го сменат спортот.
| | веќе видена

Голманот на Магна од Австрија постигна гол од својот шеснаесетник уште во втората минута. Прво коло во Австрија и голманот на Магна веднаш се зафати за работа. Магна играа против Матерсбург, тимот на Илчо Наумоски, а голманот на Магна уште во втората минута упати еден долг удар кон шеснаесетникот на Матерсбург. Топката патуваше навистина брзо и заврши - во голот на Матерсбург. А, напаѓачот на Магна сакаше да ја турне топката во голот - колку злобно од негова страна.
сите 2 | | | веќе видена

Девојка истрча пред возило за голф во кое се пренесуваа играчите на Реал Мадрид. Не можеме да разбереме зошто го направи тоа, а не знаеме ни кои од ѕвездите на Реал Мадрид беа во баги-возилото. Сепак, млада девојка се затрча и не го промаши возилото.
| | веќе видена

Убавата Парагвајка повторно со ветување: “Доколку Парагвај ја освои Копа Америка, ќе позирам гола!“ Парагвајската моделка и навивач број 1 на популарните Гуарани, Лариса Рикелме, има ново ветување. Откако лани рече дека ќе трча гола доколку Парагвај го освои Светското Првенство во Јужна Африка, сега изјави дека ќе позира гола доколку нејзината репрезентација ја освои Копа Америка. До сега на Парагвајците резултатски не им одеше баш добро, но некако се протнаа во нокаут фазата. Остварија три нерешении и тоа со Еквадор 0:0, Бразил 2:2 и Венецуела 3:3. Сега во осминафиналето повторно ќе се соочат со Кариоките, па секаква помош им е неопходна. Па да навиваме за Парагвај, не толку поради нив туку поради сексипилната Лариса која нормално сакаме да ја видиме разголена. А и доколку Парагвај изгуби, веруваме дека таа сепак ќе не утеши како што тоа го направи лани кога нејзината репрезентација беше елиминирана од Шпанија на Мундијалот.
сите 2 | | | веќе видена

Легендата на Динамо Киев спаси навивач кој влета на терен. Андриј Шевченко, легендата на Динамо Киев и на украинскиот фудбал воопшто, спаси навивач кој влета на терен. Обезбедувањето на стадионот сакаше насилно да го исфрли, но се вмеша Шевченко кој го оттргна од обезбедувањето и на крај му го поклони и дресот. Потег на вистински голем фудбалер!
сите 2 | | | веќе видена

Дејвид Бекам постигна гол директно од корнер на последниот натпревар за својот тим. Бекам, кој моментално игра за ЛА Галакси, очигледно добро запомнил како треба да се шутира од корнер. Иако, голот на Шакири изгледаше многу подобро, сепак и овој на Бекам не е лош. Уште поинтересно е тоа што овој е победничкиот гол на натпреварот.
сите 2 | | | веќе видена

Невнимателен возач среди двајца велосипедисти на трката Тур де Франс. На 9тата етапа од најпопуларната трка нa светот, Тур де Франс, се случи инцидент. Еден од автомобилите што ги прати велосипедистите, во случајов возило на француска телевизија, возеше доста невнимателно па се удри во еден од натпреварувачите, тој во друг и двајцата завршија во аут. Да биде бељата поголема, се работеше за двајца од водечкото трио кои имаа и предност пред останатите. Автомобилот удри директно во Аргентинецот Хуан Антонио Флеча Џанони, кој нормално загуби контрола и со себе го повлече и Холанѓанецот Џони Хоохерланд кој пак заврши во бодликавата ограда заработувајќи длабоки исекотини на нозете. И покрај судирот, Хоохерланд успеа да се заќити со полкадот маичката како најдобар на планинската делница, додека заедно со Флеча ја добија и комбативити маичката за пружање отпор. Хоохерланд дури и се расплака на подиумот при доделувањето на полкадот маичката.
сите 9 | | | веќе видена

Амброзини, Маури, Ето и Тоти се појавуваат во најновата реклама на Sky за новата сезона од Серие А. Погледнете ја најновата реклама на телевизијата Sky за претстојната сезона од Серие А. Во неа се појавуваат Масимо Амброзини од Милан, Стефано Маури од Лацио, Самуел Ето од Интер и Франческо Тоти од Рома. Навистина Италијанците знаат да направат добра реклама.
| | веќе видена

Наместо амблемите на Работнички и естонски Транс, на семафорот се појавија оние на Ренова и Гленторан. На почетокот на дуелот од првото квалификациско коло во Лига Европа помеѓу нашиот Работнички и естонската екипа на Транс, организаторот направи мал лапсус. На семафорот се појавија имињата на двата учесници во натпреварот, но наместо нивните амблеми стоеја оние на Ренова и на Гленторан од Северна Ирска, тимови кои го одиграа својот натпревар недела дена пред тоа на истиот стадион. Исто така, наместо знамето на Естонија се појави знамето на Северна Ирска. Нормално, грешката беше експресно отстранета, но сепак присутните не пропуштија да ја овековечат.
сите 2 | | | веќе видена

Прво коло во Украина, па рековме да провериме што се случува таму. И, се случува. Како за почеток, една ужасна грешка на голман. Натпреварот е помеѓу Кривбас и Волин на нашиот Ванче Шиков. Рутински вратената топка кон голманот на Волин, Виталиј Неделко, заврши со гол на Кривбас. И сега, ни крив ни должен, автогол му се припишува на дефанзивецот Гринченко. Не е лошо како за прво коло. А, ако се суди по народната, денот по утрото се познава, што ли ќе биде со голманот во понатамошниот дел од сезоната.
сите 3 | | | веќе видена

Целиот кров се сруши од едната од двете помали трибини на стадионот на холандскиот клуб Твенте. Додека работниците вршеле реновирање на стадионот Де Хролс Весте во градот Енсхеде, кровот од едната од двете трибини кои се позади головите комплетно се срушил. Повредени се 14 работници, додека еден загинал. Твенте имаше намера да го реновира стадионот со цел да го прошири капацитетот на 30 илјади. Но, како што стојат работите, ќе мора почетокот на холандското првенство да го игра на друг стадион.
сите 2 | | | веќе видена

Несреќниот настан се случи вчера на натпреварот помеѓу Тексас Ренџерс и Оуклaнд Атлетикс кога навивачот падна од трибина. Навивачот на домашниот тим Тексас Ренџерс го загуби животот обидувајќи се да фати топче по што падна од височина од околу 6 метри. Несреќата се случи кога во вториот ининг, МВП-то од ланската сезона, Џош Хамилтон испрати една топка кон трибината која пак несреќниот навивач се обиде да ја фати. Успеа во тоа, но се преврте над заштитната ограда и падна од трибината, сето тоа пред очите на неговиот син. А двајцата коментатори се смееја кога го видоја. Се надеваме се извиниле!
сите 5 | | | веќе видена

Лео Меси очигледно не си поминува најдобро на Копа Америка. Иако многу се очекуваше од Аргентина, сепак домаќините успеаја да забележат само 2 нерешени резултати на првите 2 натпревари. На дуелот против Колумбија, аргентинците не успеаја ни гол да постигнат, а човекот од кого најмногу се очекува - Лионел Меси во еден момент успеа да се повреди сам, без никој околу себе освен топката.
сите 2 | | | веќе видена

Да не промашеше празен гол, овој играч ќе се прославеше како стрелец на победничкиот гол против Аргентина. Но, не само што Колумбија не ја победи Аргентина, туку и напаѓачот Дајро Морено деновиве е мета на интернет ремет. Па и како да не е кога успеа да промаши ваква колосална шанса? Пред Морено да шутне, имаше чист пенал за Колумбија бидејќи Николас Бурдисо го сруши Адријан Рамос, но главниот судија Салвиу Фагундеш се реши да почитува предност кога виде дека Морено има празен гол пред себе, што е подобро од пенал. И бодот и дојде супер на Колумбија, но ударот на Морено да завршеше во празната мрежа ќе беше врв!
| | веќе видена

Погледнете што му направи Јувентус на некогаш големиот мајстор Андреа Пирло. Како ново засилување на Старата Дама, го зедоја на презентацијата на новите дресови. Ама како за беља, му го облекоја ужасниот гостински дрес, најверојатно бидејќи се работи за играч кој е екс-миланиста. По изгледот на сликите, очигледно ни Пирло не беше среќен сто го има тоа чудо на себе. Нема насмевка на неговото лице? Хмммм.... баш се прашуваме зошто?
сите 2 | | | веќе видена

Продолжуваме со вториот дел од оваа наша нова и веруваме интересна рубрика. Ем си слушаме музика, ем таа е фудбалска. Музиката е составен дел од фудбалот. Следуваат 5 прекрасни химни на фудбалски клубови од секој дел на светот. За почеток едно рапче, неофицијална химна на холандски Ден Хааг. Како почит кон испаднатиот аргентински гигант Ривер Плејт, следува неговата химна. Продолжуваме со една навистина интересна навивачка песна за босански Травник. Тука е и најновата химна на италијански Бари, во типичен италијански стил. За крај и една песна за шкотски Селтик.
| | веќе видена

Навивач побара дрес од фудбалерка - и, по некоја секунда, го доби истиот. Откако Шведска ја совлада Северна Кореја и обезбеди пласман во понатамошната фаза од Светскиот Куп за Жени, радоста кај фудбалерките беше голема. Можеби најрадосна беше Оквист која со мало колебање се согласи да му го даде дресот на еден навивач. Дечкото успеа да укради и еден бакнеж, на крај. Ние засега не најдовме нецензурирана верзија на видеото, па ако некој наиде на таква, оставете ни коментар. А, како причина повеќе за да ја побарате девојкава, еве една бонус слика.
| | веќе видена

Светско првенство во фудбал за жени, во главна улога Екваторијална Гвинеја. Звучи познато? Овој пат станува збор за натпревар помеѓу Австралија и Екваторијална Гвинеја кога една од дефанзивните играчи на вторите буквално ја фати топката во раце и ја задржа неколку секунди. Сепак, тоа не беше доволно за судијата да покаже на белата точка во полза на „кенгурките“. На крај, Австралија успеа да победи со 3-2.
сите 10 | | | веќе видена

Погледнете ја реакцијата на овој фан по промашувањето на неговиот тим. Натпреварот е од Cветското првенство за жени а човекот е навивач на Екваторијална Гвинеја (како ли се пласираа тие?) Првиот натпревар на африканките беше против селекцијата на Норвешка кога една од фудбалерките навистина промаши одлична шанса. На крај, Норвешка славеше со 1:0.
| | веќе видена

next