Мајка и Дете

Разводот по доаѓањето на децата во семејството не е дел од ничиј животен план. Сепак, понекогаш брачните односи се толку влошени што без или со деца, не можат да преживеат и нема друг избор освен да се разведат. Таа ситуација несомнено влијае на децата, но количината на траумите кои ќе ги преживеат зависат од возраста на детето. Според детскиот психолог, др.Скот Керол, ако разводот се случи кога е детето се уште бебе, веројатно траумата од разводот е биде минимална. „Веројатно единствена возраст кога може да се каже дека разводот нема да има значајно внимание е возраста под две години“, објаснува др.Керол. Ова е главно така заради когнитивниот развој на детето пред третата година. „Дури и двогодишниците имаат сеќавања такашто се посвесни за промените на емоционално ниво отколку на когнитивно. СТанува збор за тоа дека фигурата кон која се приврзани не е тука“, додава Керол. Врв на возраст од 11 години Поле третата година, потенцијалот за емоционална траума се зголемува и го досега врвот на возраст од 11 ...
сите 23 | | | веќе видена

Нашиот соговорник Стојан Ѓаковски е уште еден татко со тажна судбина, односно, живот без своето дете и борба долга цели 10 години. Со мајката на своето дете бил во вонбрачна заедница 3 години, кога мајката го зела девојчето, тогаш на возраст од 2 години и 2 месеци, и го напуштила нивниот дом. Оттогаш трае и битката на таткото за подобар живот на неговата сега веќе 13-годишна ќерка. „Со мајката на мојата ќерка бев во вонбрачна заедница три години и за цело тоа време, откако се роди детето, сите наши кавги и несогласувања беа единствено околу детето, малтретирање, тепање на детето, недобро чување. На пример, повод за нејзиното напушптање на домот на 31 август 2005.година беше тоа што детето ги извалкало пантолоните додека беше со мене на прошетка кај мој братучед кој живееше во близина. Честопати го казнуваше детето и затоа што имало потреба да оди по голема нужда повеќе од еднаш. Можете ли да замислите?! Подоцна дознав дека и мајка ми често криела од мене кога била сведок на истурање на бесот на мојата ...
сите 7 | | | веќе видена

Секое дете е понекогаш, ако не безобразно, тогаш барем напорно, непослушно…како веќе и да го наречеме тоа, но да си признаеме – децата не се златни. За да ги смените нив, прво треба да се смените себеси. Децата си имаат свои денови, а ако им дозволите еден ден да ви скокаат по глава ќе го прифатат тоа како знак дека така можат да се однесуваат секој ден. Да бидеме реални, сите деца се малку или повеќе слични, иако толку различни. Деца се. Себични се. Сакаат се и сешто и сакаат сега. Ако е вашето дете често такво, имаме за вас мал предизвик: Како за само седум дена да го научите да биде подобро кон другите? Затоа што понекогаш е потребно малку за да се сменат. Стручњаците препорачуваат – секој ден „поместувајте ги границите“ на своите редовни родителски навики кон детето. Имено, детето нема да се смени само по себе ако вие тоа од него љубезно го побарате – не – вие сте тој кој на своето дете мора да му покаже дека е понекогаш доста, и дека некои работи едноставно веќе не поминуваат. Решението е тука: Прв ден ...
сите 25 | | | веќе видена

Сите знаеме дека првата посета на бебето е чувствително подрачје. Ненајавени гости кои очекуваат новопечената мајка да ги забавува, гости кои не си ги мијат рацете и оние кои не знаат да си одат дома… Како да станете пожелен и добредојден гостин кој неа да го критикуваат зад грб и за кој нема да се надеваат дека нема да дојде додека не тргне бебето на факултет? Со овие четири техники кои треба да ги примените при посетата, сите воодушевено е ве дочекаат: Понесете си храна Замислете колку прекрасно изненадување за тазе родителите. Особено кога веројатно немаат време да ви подготват некоја гозба, а можеби и се оптоваруваат дали ќе можат доволно добро да ве пречекаат. Изненадете ги со тоа што ќе им донесете подготвена храна, кафе, колачи од слаткарница и уживајте заедно во вкусниот ручек. Не оставајте неред Нема подобар гостин од оној посе кој не треба да се чисти два саати. Потрудете се откако е си одите ништо да не сведочи за вашата посета. Остатоците од храна, хартиените чиниии, чаши и останатиот прибор што ...
сите 7 | | | веќе видена

Истражувачите од Кебриџ спровеле студија за да ја испитаат поврзаноста на деловите на мозокот кога родителот комуницира со бебето, пренесува Science Daily. Претходно е утврдено дека кога две возрасни личности водат разговор, комуникацијата е поуспешна доколку нивните мозочни бранови се синхронизирани. Научниците ги следеле мозочните вијуги на 36 бебиња и со помош на електроди ги мереле мозочните реакции и активности на присуството и погледот на возрасни личности и на нивните родители. Закучокот до кој дошле покажал дека мозочните бранови кај бебињата се најмногу синхронизирани кога погледот ќе им се сретне со возрасна личност, додека најсилен сигнал е регистриран кога родителот се гледа директно во очи со бебето.
сите 6 | | | веќе видена

Иницијативата „Ајде да играме заедно“ која ја почнаа децата од III б одделение во училиштето „Димитар Миладинов“, заедно со нивните родители и наставникот, има за цел да пренесе порака до возрасните да им се обезбедат лекови на децата со ретки болести, за да можат да играат фудбал, да возат велосипед како другите деца, накусо, да играат сите заедно. Идејата е оваа иницијатива да прерасне во традиција која ќе ја прифатат и останатите одделенија и училишта. Инаку, според информациите од родителите, во одделението нема ниту едно дете кое боледува од некое ретко заболување, но тие сепак ја поддржуваат оваа иницијатива со која освен што сакаат да придонесат за подобрување на животот на овие деца, и да ги научат своите деца да немаат предрасуди. Целта е да се подигне свеста и да им се овозможи полесен пристап до лекови, пристоен живот и семејство и намалување на несаканите дејства и смртните случаи. Во Македонија се регистрирани 450 лица со ретки болести, од кои дури 80 отсто, односно, околу 360 се деца. Кај нас ...
сите 9 | | | веќе видена

Научниците од Абердин универзитетот во Велика Британија утврдиле дека трудниците кои јадат јаболка и риба барем еднаш до два пати во неделата, раѓаат деца кои се поотпорни на астма, алергиски кожни егземи и други алергиски болести во подоцнежниот период од животот. Тие веруваат дека за оваа појава се заслужни силните антиоксиданси, флавоноиди кои се наоѓаат во јаболките и омега-3 масните киселини кои најмногу ги има во рибата. Во истражувањето вклучиле и други намирници, како што е зеленчукот, овошни сокови, киви, житарки, млечни масти и маргарин, но тие не постигнале ист ефект во заштитата од појава на алергии. Во текот на обемното истражување се опфатени 1.212 деца, чии мајки давале податоци за исхраната во текот на бременоста. Со раѓање на детето истражувањето не е прекинато, туку е продолжено и во следните пет години. Научниците заклучиле дека исхраната на мајките во текот на бременоста има поголемо влијание врз здравјето на респираторните органи на детето, откоку неговата сопствена исхрана до петата ...
сите 12 | | | веќе видена

Научниците немаат усогласен став за спиењето на родителите и децата во ист кревет. Додека едни тврдат дека тоа не е добро затоа што го зголемува ризикот од смрт на новороденчето и го прави детето помалку самостојно подоцна во растењето, другите сметаат дека неа да се сучи ништо лошо ако спиете во ист кревет со детето. Ниту студиите не даваат јасен одговор. Некои покажуваат дека спиењето во ист кревет со родитеите создава подлога за подоцнежна анксиозност. Други утврдиле дека бебињата кои спијат со родителите имаат подоар сон од оние кои спијат во своето креветче. Сепак, вистината е дека нема многу научни докази за оваа тема. Според професорот за детски развој на Отворениот универзитет Дејвид Месер, од етичка страна не би било во ред да се спроведуа експеримент и да се замоли група на мајки да спијат со бебињата, а другите да не го прават тоа. Студиите кои се спроведуваат обично се правени на мал број испитаницци, па не се валидни и е невозможно да се изведе конечен заклучок. Сепак, не треба да се зголемува ...
сите 13 | | | веќе видена

Постарите основци и средношколци неа да им признаат на родителите дека го имале првиот сексуален однос се додека тие самите не „сфатат“! Една научна студија покажала дека на списокот од она што тинејџерите го премолчуваат се наоѓаат и журките кај непознато друштво. „Децата на тој начин сакаат да ги избегнат прашањата на возрасните, на кои најчесто немаат одговор, како и очекуваната критика и загриженост“, ојаснува психологот Џорџ Адамс. Во природата на тинејџерите е да премочат се што би можело да го предизвика сомнежот на возрасните дека прават нешто што ним не и им се допаднало. Затоа родителите треба да се постават мудро, затоа што ако настапат како „инспектори“, лагите само ќе се дуплираат. Истражувањето покажало и дека во 90 отсто од случаите адолесцентите нема да пријават дека пробале цигари, додека во 70 отсто случаи нема да признаат дека имаат лоши оценки, туку ќе чекаат родителите тоа да го дознаат сами.
сите 2 | | | веќе видена

Иако веројатно кога станавте мајки од сите страни почнаа да ве бомбардираат со совети, се чини дека сепак најкорисниот совет што сме го слушнале досега е советот: сѐ е фаза! Советот е едноставен, а најчесто точен и се однесува на речиси секоја ситуација со која се соочуваат родителите во првата година од животот на детето. Долгогодишното истражување на научниците резултирало со заклучокот – бебето во текот на првата година од животот минува низ осум фази, а секоја трае од два дена до неколку недели. Колку и да е тешко да се поминува низ тие фази, најважно е секогаш да с еима трпение и разбирање. Родителите мора да знаат дека секоја фаза еминлива не трае долго. На пример, бебето кое до некој одреден период мирно јадело секои 2-3 часа, наеднаш може да бара поголем број подојувања. Само што ќе заспие се буди и плачејќи бара да јаде. Во текот на првата година од животот бебето доживува големи скокови во развојот. Ако забележите дека е бебеот немирно, многу плаче или е постојано гладно, нема потреба за кревање ...
сите 8 | | | веќе видена

Понекогаш децата за миг го менуваат расположението па иако до пред кусо време играле и се смееле, наеднаш се подготвени да се расплачат и да направат таков спектакл што ќе ги разбудат сите соседи. На неколку портали веќе излегоа текстови во кои се тврди дека е најден ефикасен начин кој може да ја запре детската хистерија за секунда. Имено, без оглед што се случило, дали се скршила омилената играчка, или сте му забраниле да изеде наеднаш десет бонбони, не го трошете времето на долги родителски тиради кое детето и онака нема да ги слушне. Наместо тоа, полека и добронамерно поставете му го вистинското прашање: „Што мислиш, дали е тоа голем проблем, мал проблем или среден проблем?“ Да претпоставиме дека детето се вознемирило затоа што неговото другарче не сакало да му ја даде својата играчка. Не смеете да чекате детското плачење да побегне од контрола. Веднаш поставете му го прашањето. А откако ќе одговори предложете му заедно да размислите како да ја поправите оваа непријатност. Можеби може да земе друга ...
сите 2 | | | веќе видена

Др. Кевин Леман е меѓународно познат психолог, радиска и телевизиска личност и говорник, член на Здружението на американски психолози. Автор е на повеќе од 30 бестселери и наградени книги, и учествувал во сите најгледани американски радио и ТВ програми. Ова се неговите најпознати совети за родителите на ученици: Никогаш не го прашувајте дали има домашна задача. Создадете таква атмосфера во семејството за детето да знае дека очекувате да има добар успех во училиште и да дава се од себе, но самото да е одговорно за своите обврски, како што се домашните задачи. Секако, доколку детето не ги исполнува своите училишни обврски и тоа се одразува врз успехот, ќе му скусите разни привилегии како што се излегување, дружење, родендени, играње на компјутер или одење во кино. Престанете да ги будите децата и да ги побрзувате секојдневно за да не доцнат во училиште Вие не сте будилник. Децата треба да добијат свој будилник и тука престанува вашиот ангажман околу будењето и станувањето. Секако, на почеток веројатно ќе ...
сите 19 | | | веќе видена

И покрај масовното присуство на децата на интернет – 1 од 3 интернет-корисници во светот е дете – се прави премалку за тие да се заштитат од опасностите на дигиталниот свет и да се зголеми нивниот пристап до безбедни онлајн-содржини, вели УНИЦЕФ во својот годишен извештај објавен денеска. Состојбата на децата во светот 2017: децата во дигиталниот свет го претставува првиот сеопфатен поглед на УНИЦЕФ врз различните начини на кои дигиталната технологија ги засега животот и животните можности на децата, посочувајќи опасности, како и можности. Во него се расправа за тоа дека владите и приватниот сектор не се во чекор со промените, изложувајќи ги децата на нови ризици и штети. „За подобро или полошо, дигиталната технологија сега е неповратен животен факт“, рече извршниот директор на УНИЦЕФ, Ентони Лејк. „Во дигиталниот свет, нашиот двоен предизвик е како да ги ублажиме штетите, истовремено извлекувајќи најмногу од придобивките на интернет за секое дете“. Во извештајот се истражуваат придобивките што дигиталната ...
сите 30 | | | веќе видена

Прикaзнaтa штo следувa е вистинскa, бoлнa прикaзнa за вистинско семејствo кое поради бројните недоразбирања помеѓу партнерите и проблематичното однесување на мaјкaта, се распаѓа, а избезумениот тaткo кoј при рaзвoдoт ги губи децaтa кoи oстaнувaaт сo мaјкaтa, е во очекување на разврската од неговото барање за нивно предоделување. Честопати и од страна на надлежните институции и органи се констатирани фaкти и последици од неодговорното однесување на мајката, но истите подоцна се менувaaт под сомнителни околности oд нaдлежните служби штo oтвaрa мнoгу прaшaњa зa oбјективнoтo рaбoтење нa системoт. Зaрaди пoзнaтиoт сoцијaлен стaтус нa ликoвите, нивните имињa кои ѝ се познати на редакцијата, во овој текст се изменети. Родителската грижа подразбира одговорност, должности и права на родителите, па самиот факт што родителите се разведуваат не значи дека престанува родителската грижа за децата. Но во вистинскиот живот најчесто се случува токму ова. Збунети од новата ситуација и комплицираните односи, татковците и ...
сите 18 | | | веќе видена

Сите млади родители се еуфорични кога станува збор за првиот роденден на нивното дете, а во повеќето случаи излегуа дека е тоа повеќе прослава за родителите отколку за малиот славеник кој главно е вчудоневиден и изваден од памет. Иако е многу важен, првиот роденден би требало да се прослави во интимно опкружување за да ви биде пријатно и вам и на вашето дете. „Општонародните“ веселби кои се популарни на нашите простори се главно забави за родителите и роднините. Присуството на голем број деца на првиот роденден не е неопходно затоа што славеникот во голема гужва и во непознато опкружување од некоја игротека или ресторан, само е се вознемири и ќе се исплаши. Чувајте ги таквите идеи за некои од наредните родендени кога детето малку ќе порасне и ќе почне да сфаќа за што станува збор. Поминете го првиот роденден во кругот на најблиските, направете мала тортичка, дувнете свеќичка и фотографирајте се за спомен, без голема помпа и хаос.
сите 6 | | | веќе видена

Според студијата на Фејсбук, родителите повеќе ги ажурираат своите профили преку фотографии, видео исечоци и објави, отколку оние кои не се родители. Интересно е што притоа, таквите ажурирања, околу 98 отсто од нив, ги прават мајките, затоа што на тој начин бараат совети, поддршка, информации, но и потврда за квалитетот на своето мајчинство. Според студијата на Прије Кумар, фотографиите на децата на социјалните мрежи можат да се поделат на слатки, смешни, семејни и оние кои означуваат битни моменти во животот на детето. Таквата поделба на фотографиите овозможува подобро поврзување со роднините и другите мајки, заради што во денешно време цело едно дигитално дело одгледува дете со кое не е во директен контакт. Меѓутоа, на социјалните мрежи нема само добронамерни поединци, а самиот процес на дигитализација повлекува со себе и негативни последици. Откако во 2013.година во јавноста се појави статијата на Еми Веб, директорка на агенцијата за дигитална стратегија, таа го запали интернетот и предизвика низа од ...
сите 6 | | | веќе видена

Дали е вашето дете љубопитно, сака да знае како функионираат работите, сакаат предизвици и задачи за кои треба да го ангажираат мозокот? Подобро се концентрира на задачите во однос на врсниците? Постои шанса да спаѓа во надарените деца кои о популацијата се околу 3 отсто. Како даровити, воспитувачите и учителите ги издвојуваат оние деца кои многу работи прават порано, побрзо, поуспешно и поинаку од другите деца и имаат високи достигнувања. Надареноста се дефинира како збир од натпросечни интелектуални способности, карактеристика на индивидуалци, висок степен на креативност и мотивација, велат стручњаците. Како да знаете дали е детето надарено? Но потенцијално надареното дете не го одредува само еден фактор. Многу родители мислат дека е детето надарено ако на четири години знае да ги наброи сите држави и да чита. – Мноштво фактори ја одредуваат надареноста, а не само една или де работи. Прво треба да се нагласи разликата помеѓу бистро и надарено дете. Бистро е она кое многу знае затоа што може да прима многу ...
сите 6 | | | веќе видена

Децата кои живеат само со едниот родител се под поголем стрес отколку децата чии родители го делат старателството, без оглед на нивото на конфликт помеѓу родителите, покажува студијата на Стокхолмскиот универзитет. „Можно е причината за ова да е тоа што децата кои се упатени само на едниот родител имаат помалку контакти со фамилијата и пријателите и помалку пари. Претходните истражувања покажале дека децата можат да се грижат за родителот кој ретко го гледаат“, вели Јани Турунен, демограф од Стокхолмскиот универзитет. Уште од порано се знае дека психолошката состојба на децата е подобра кога родителите го делат старателството такашто децата престојуваат еднакви временски периоди кај мајката и кај таткото. Новата студија посебно го проучувала нивото на стрес кај децата, такашто научниците испитувале 807 деца на разведени родители, поставувајќи им прашања за тоа колку често се под стрес и како се сложуваат со родителите. Ова истражување ги побива теориите дека е за децата стресно често да го менуваат местото ...
сите 5 | | | веќе видена

Сите зборуваат за тоа дека породувањето не е лесно и безболно, сите мајки ги прераскажуват своите искуства, но дали некогаш сте се запрашале што чувствува бебето во моментот кога го истиснувааѕ низ тој мал отвор и дали оние бебиња кои се родени со царски рез имале подобро искуство? Истражувањето кое е спроведено пред три години на Универзитетот во Лондон открило дека бебињата почнуваат да чувствуваат болка помеѓу 35. и 37.недела од бременоста, уште во стомакот од мајката. Со снимање на мозочните активности во текот на рутинските прегледи и тестови овие истражувања покажале дека бебето во тие моменти навистина чувствува болка. Меѓутоа, научниците сѐ уште немаат конкретен одговор на прашањето дали искуството на породувањето на бебињата им е болно. Наспроти тоа постојат одредени сознанија кои велат дека непријатност постои, но дека тоа не мора да биде болка туку само чувство на притисок во текот на истиснувањето и поминувањето низ родилниот канал. Пред да се загрижите и да почнете да размислувате за царски рез, ...
сите 5 | | | веќе видена

Бебето во матката може да ги почувствува негативните емоции на мајката. Најновите истражувања покажуваат дека ембрионот стар шест месеци може да го почувствува расположението на мајката. И тоа не само привремено – стручњаците тврдат дека емотивното здравје на мајката во текот на бременоста остава одредена трага на детето и подоцна низ животот. Па како тогаш влијае врз нероденото бебе ако мајката плаче? Некои од овие категории ќе ви дадат добар увид во тоа како емоциите го менуваат животот на бебето засекогаш. За мајките под стрес Сите мајки се понекогаш под стрес и повремениот стрес нема да влијае на вашето дете па не треба да се грижите за тоа. Но, долготрајниот стрес, анксиозноста и депресијата ќе остават големи последици. Децата на депресивни мајки имаат 1.5 пат поголема шанса дека до 18.година од животот ќе развијат некој облик на депресија и ќе имаат емотивни проблеми како што е зголемена агресивност. Наводно, депресијата, што е многу загрижувачки, влијае и на самиот развој на детето, но на многу ...
сите 7 | | | веќе видена

next