Емитер

Како што веќе е познато, Ејпл (Apple) има поднесено серија тужби за да ги заштити своите авторски права, но тоа не подразбира дека тој ги почитува туѓите! Имено, тој треба да им плати на Швајцарските железници (SBB) износ од 20 милиони франци како компензација за неовластено користење на нивниот часовник во оперативниот систем iOS 6. Ситуацијата многу бргу доби разрешница кога во минатиот септември челници од SBB побараа средба со американскиот ИТ-гигант за да расчистат околу неовластеното користење. Само по неколку состаноци, Ејпл се согласи да му плати отштета во износ на горенаведената сума во рамки на договорот за отстапување на лиценцните права, кои би му овозможиле користење на дизајнот на часовникот во апликациите за iPads и iPhone. Вакво брзо нагодување, со толку високи износи, за толку маргинална работа како што е дизајнот на часовникот во некој апликативен софтвер, сепак укажува на некои работи што не можат лесно да се поврзат со стравот на Ејпл да го изгуби реномето, како што коментираат некои ...
| | веќе видена

Докажано е дека коктелот AS10, првобитно наменет за астронаутите на вселенските патувања, многу поволно влијае на здравјето на кожата. Напитокот, кој претежно содржи сокови од различни егзотични овошја, е развиен по барање на НАСА. Поради големата количина антиоксиданси, коктелот AS10 помага во процесот на обновување на кожата и го забавува нејзиното стареење. Коктелот AS10 е приготвен од мешавина од овошја кои успеваат во Средна и Јужна Америка, Бразил, Кина, тропскиот појас. Сето овошје содржи многу витамин Ц и флавоноиди. Останати состојки се железо, зелен чај, шипка. Поради растителните антиоксиданси во коктелот AS10, дерматолозите претпоставуваат дека овој коктел би можел поволно да влијае на оштетувањето на кожата. Во дерматолошкото испитување биле вклучени 180 жени. Кожата на лицето на секоја жена била анализирана со мултиспектрален уред двапати – пред земањето на овошниот коктел AS10 и четири месеци потоа. Внимателно се следени деталите на кожата на секоја жена, како брчки, дамки, пори, ...
| | веќе видена

Првата SIM-картичка имала димензии како денешните кредитни картички: 85,60 mm x 53,98 mm x 0,76 mm. Новата нанокартичка ќе биде со димензии 12 mm x 9 mm и дебелина 15% од микро SIM-картичката, која има димензии 25 x 15 mm. Меѓудругото, прочитајте и што претставуваат SIM, PIN и PUK! Најнапред неколку зборови објаснување за помладите читатели, но и за оние кои по цел ден телефонираат и менуваат SIM-картички од еден во друг апарат, а немале можност да разберат што всушност претставува SIM-картичката. Subscriber Identity Module (SIM) картичка е мал мемориски чип, кој воглавно се користи кај мобилните телефони и кај други уреди и картички за идентификација. Овие картички содржат лични информации за претплатникот вклучувајќи го телефонскиот број, адресарот, текстови на пораки и друго. Subscriber Identity Module, или Subscriber Identification Module (SIM) – во превод значи претплатнички идентификациски модул, или претплатнички модул за идентификација. SIM-картичката, може да се пренесува меѓу различни мобилни ...
| | веќе видена

Употребувајќи ја сликата со зашеметувачки девет гигапиксели, дело на инфрацрвениот телескоп за набљудувања ВИСТА, лоциран во опсерваторијата Паранал на ЕСО во Чиле, меѓународниот тим од астрономи направија каталог на повеќе од 84 милиони ѕвезди од централните делови на Млечниот Пат. Огромната база на податоци содржи над десетпати повеќе ѕвезди отколку претходните студии и е голем чекор напред кон разбирањето на нашата галаксија. Сликата на гледачите им нуди неверојатна глетка кон централниот дел на нашата галаксија, кој по желба може да се зголеми за поблиски набљудувања. Всушност, добиената слика е толку голема што доколку се испечати со типичната резолуција за книга, таа ќе биде широка 9 метри и висока 7 метри. Повеќето спирални галаксии, вклучувајќи го и нашиот дом – галаксијата Млечен Пат, имаат голема концентрација на прастари ѕвезди околу центарот, што создава еден вид "џумка", испакнување околу самиот центар, кое астрономите го нарекуваат булбус. Сознанието како се формирал и како еволуирал булбусот ...
| | веќе видена

Бактериите и вирусите најчесто ги поврзуваме со настинки и грип. Но не е баш така. Постојат верувања кои се вистинити и обратно. Прочитајте: Верување: Штом ќе ни биде подобро, можеме да престанеме со земање антибиотици. Вистина: Ова е најголемата заблуда која може да доведе до тоа, по некое време, поради стекната отпорност, ниту еден антибиотик да не може да ни помогне. Секој антибиотик потребно е да се зема точно според пропишаното упатство, иако по неколку дена се чувствуваме подобро. Верување: Антибиотиците помагаат кај настинка и грип. Вистина: Антибиотиците делуваат само на бактериите. Повеќето настинки, болки во грлото и кашлање се предизвикани од вируси, така што антибиотиците немаат никаков ефект. Верување: Бактерите и вирусите се отпорни на средствата за миење раце. Вистина: Овие микроорганизми се уништуваат во потполност со средства за дезинфекција, па затоа хигиената е битна во превенција од болести. Верување: Температура, ако не е висока, не е опасна Вистина: Дури и многу малку ...
| | веќе видена

Денес, просечниот корисник не може да го заштити сопствениот компјутер. Како тогаш ќе изгледа светот, кога хакирањето на умот станува толку едноставно како инфицирање на компјутерот со компјутерски вирус? Човечкото знаење за ДНК нанотехнологијата и биомолекуларната обработка се зголемува експоненцијално секоја година. Значи, заштитата на сопствениот мозок од нарушување на безбедноста би можела да стане предизвик од најголем приоритет на 21 век. Синтетичката биологија станува една од најмоќните технологии на светот. Меѓутоа, многу луѓе се плашат дека игрите на научниците со генетски различни форми на живот би можеле да излезат надвор од контрола и да ја отворат вратата на нова ера биохакирање и биотероризам. Природно создадените вируси и бактерии не само што предизвикуваат болест, туку и го контролираат однесувањето и општата состојба на носителот. Меѓутоа, последиците од изложеност на вештачки создадени вируси би можеле да бидат многу посериозни од главоболка или треска. Вирусите и бактериите манипулираат ...
| | веќе видена

Иако не е петок, еве една информација која сигурно ќе ве орасположи. Замислете ја следнава сцена: Сте се завалиле во вашата омилена фотелја, затемнета атмосфера, само вие и вашето PC со вашата омилена игра. И тамам доаѓате до последното ниво... пад на системот! Што сега? Не можете или не знаете да одредите каде се крие проблемот, ниту пак што треба да преземете за да го надминете? Не очајувајте! Од thinkgeak уште еднаш ви излегуваат во пресрет со нивното "генијално" решение за компјутерска дијагностика – PC Dice diagnostic system или Дијагностички систем на PC-коцки. "Интелигентниот" дијагностички систем е мудро преправен во вид на најобични коцки, точно три на број, секоја во различна боја. Секоја од трите акрилни коцки на секоја од страните посочува по еден проблем, виновник за проблемот и едно можно решение. Сè што треба да направите е да ги свртите коцките и тие ќе ви го дадат одговорот за вашиот проблем. И да не дојдете до вистинското решение, секако дека добро ќе се забавувате додека не дојде ...
| | веќе видена

Гнездото (Nest) не е обичен термостат. Уредот е дело на истите креативци кои стојат зад изработката на iPod, што многу ја објаснува неговата технолошка напредност. Термостатот, кој се приклучува на домашниот систем за греење/ладење, преку следење на вашите активности самостојно "учи" како најдобро да го загрее вашиот дом за вие да се чувствувате удобно во него. Потоа тој "предвидува" која температура најмногу ќе ви одговара во кој временски период од денот, зависно од вашата рутина. Дизајнерите одат дотаму што тврдат дека уредот ќе ги "сконта" вашите дневни навики до ситница во рок од само една недела. Термостатот е енергетски ефикасен, а има и вградена Wi-Fi конекција, со што му се овозможува на корисникот да го вклучи или исклучи од која и да е точка на земјината топка преку апликација за неговиот мобилен телефон или таблет. На овој начин се надминуваат ситуациите слични на оние од цртаните филмови за Густав, на кој се сеќаваат постарите генерации, кога ќе се мислите дали нештата сте ги оставиле вклучени ...
| | веќе видена

Германски научници ја потврдиле старата препорака на нашите баби: чаша топло млеко редовно пред спиење, и мозокот ќе ви биде многу благодарен. Чаша млеко е одличен лек против стрес – заклучиле германските научници проучувајќи го влијанието на одредени производи врз стресот. Во потрага по идеален производ кој би го намалил стресот и неговото влијание врз организмот, ни на крај памет не ни паднало дека ни се лесно достапни производите кои помагаат во борбата против тегоби, раздразливост, напнатост и други проблеми што ги предизвикува секојдневниот стрес. Млекото, што често се занемарува како производ, смирува и благотворно дејствува врз мозокот. Истражувањето покажало дека фосфолипидите во млекото се вистински благослов за луѓето под стрес. Иако многумина сметаат дека млекото треба да се избегнува поради маснотиите и затоа што предизвикува алергии, а многумина не го поднесуваат, научниците сепак го препорачуваат. Истражувачи од универзитет во Триер докажале дека пиењето млеко носи рамнотежа и ги враќа ...
| | веќе видена

Во денешно време кога електронската комуникација е повеќе од секојдневност и неопходност сведоци сме на се повеќе кршења на непишаните правила на културна електронска комуникација и недолично и несоодветно он-лајн однесување. Со цел дефинирање на рамките на правилата за убаво однесување во е-комуникацијата и подигнување на јавната свест за начинот на кој луѓето комуницираат преку социјалните мрежи, Фондацијата “е-Македонија” на Македонски Телеком АД – Скопје започна со реализација на проектот "е-Бонтон" Станува збор за креирање на "е-Бонтон” прирачник за електронска комуникација во чија подготовка можат да се вклучат сите граѓани кои се активни во дигиталната комуникација. "е-Бонтон” прирачникот се очекува да биде збирка на правила за етичко однесување и комуницирање при електронска комуникација од секаков вид, кои што ќе ја подобрат комуникацијата и меѓусебното разбирање меѓу луѓето. "Како лидери на интернет пазарот во земјава и како компанија која што со своите висококвалитетни услуги придонесе за развој ...
сите 2 | | | веќе видена

В сабота, 8.12.2012 година, во 20 часот, во Мултимедијалниот центар "Мала Станица" се отвора тринаесетото издание на меѓународното биенале на фотографска уметност – Фотомедиа. Според рангирањата на светската фотографската асоцијација – FIAP, последните неколку изданија на каталогот на изложбата постојано се вбројуваат меѓу петнаесетината најдобро оценети во светот. Ова, а и реномето кое го ужива во регионот и пошироко, ја вбројува Фотомедиа во врвните културни настани во нашата средина. Во времето на секојдневно отворање стотици дигитални изложби во светот, Фотомедиа продолжува со своето бавно биенално темпо, со нагласок на принт-фотографијата, како став кој не трпи компромиси, како став кој има за цел да го афирмира вистинското значење на фотографијата преку нејзината физичка манифестација – принтот кој единствено може да се толкува како краен авторски израз. Оваа година е и година во која фотоклубот Елема, организатор на Фотомедиа, слави 50 години од своето постоење. Во таа чест, а и во чест на многумина ...
сите 9 | | | веќе видена

Вселенската лабораторија "Интеграл" на ESA (European Space Agency) за првпат детектирала титан-44 во составот на остатокот од суперновата 1987А, која се случила во Големиот Магеланов облак, сателитска галаксија на нашата галаксија Млечен Пат, оддалечена 166 000 светлосни години. Блесокот на суперновата ја досегнал Земјата во месец февруари 1987 год., но, нејзиниот остаток продолжил да свети дури досега (црвениот прстен на сликата во прилог), благодарејќи на енергијата која се ослободува од континуираното природно распаѓање на радиоактивните елементи (меѓу кои и титан-44) исфрлени од експлозијата. Да се потсетиме, супернова се нарекува експлозија на ѕвезда со маса 11 пати поголема од нашето Сонце. Кога таа ќе го потроши сето свое нуклеарно гориво, таа најпрво колапсира во самата себе, генерирајќи доволно висока температура за да креира потешки елементи, како што се железо, кобалт и никел, а потоа експлодира исфрлувајќи ги тие елементи во просторот. При експлозијата се ослободува енормно големо количество ...
| | веќе видена

Луѓето што не ги мијат забите двапати дневно се под зголемен ризик од срцеви заболувања, порачуваат британските експерти од Универзитетскиот колеџ во Лондон. Со тоа добива на сила теоријата од деветнаесетиот век, која ги доведува во врска оралната хигиена и хроничните болести. Британските истражувачи, при испитување на 12 000 шкотски испитаници, дошле до заклучок дека оние кои лошо ја одржувале оралната хигиена биле под 70% поголем ризик од срцеви заболувања од луѓето што ги миеле забите двапати дневно и имале здрави непца. Раководителот на истражувањето, Ричард Ват истакнува дека воспалителните процеси во организмот, вклучувајќи ги устата и непцата, овозможуваат развој на срцеви болести, бидејќи придонесуваат за запушување и стеснување на крвните садови. Кај луѓето со неправилна орална хигиена, поголем е ризикот од заболувања од дијабетес, смета Ричард Ват. Тестирањето на крвта на оние испитаници за кои се утврдило дека лошо ја одржуваат оралната хигиена открило присуство на два фактора кои сигнализираат ...
| | веќе видена

Диона (Dione) е мала Сатурнова месечина со пречник од 1123 km, орбитира околу Сатурн за 2,7 Земјини дена на орбита со средна оддалеченост од Сатурн 337 400 km, што е приближно исто растојание како помеѓу орбитата на Месечината и Земјата. Месечината Диона покажува чудна дихотомија: една половина од нејзината површина е преполна со длабоки кратери, додека спротивната половина е речиси без кратери (види ја сликата во прилог)! Да објасниме, во астрономијата дихотомијата значи дека некое небеско тело покажува разлика во структурата или обликот меѓу двете негови половини од површината. Размислувањето за причината на дихотомијата кај Диона започнува од фактот што таа, исто како и нашата Месечина, е "гравитациски заглавена" како последица од дејството на ефектот "плима и осека", така што Диона "покажува" секогаш една иста своја половина кон Сатурн. Според тоа, една ротација околу нејзината оска е временски еднаква на една нејзина обиколка околу планетата, ефект познат во астрономијата под називот "синхрона ...
| | веќе видена

Американските научници откриле револуционерен метод за рециклирање на старата хартија. Од сега па натаму, од стари весници и од други деривати на целулоза може да се произведе биогориво, или попрецизно, бутанол. Ова откритие не можеше да дојде во подобро време, со оглед на тоа што побарувачката за гориво сè повеќе расте, а расте и неговата цена. Овој нов метод е еден од начините на кој старомодната новинска хартија има голема предност пред интернетот. Научниците од Универзитетот "Тулан" откриле нов вид бактерии под називот ТУ-103, кои користат хартија за да произведат бутанол, биогориво кое може да послужи како замена за бензинот. ТУ-103 е прв вид бактерија од природата која произведува бутанол директно од целулоза, со органско соединување. Целулозата може да се најде во сите зелени растенија и е една од органските материи кои на Земјата ги има во изобилство. Само во САД годишно се фрлааат најмалку 323 милиони тони целулозна материја, која би можела да се употреби за производство на бутанол. Лабораторијата ...
| | веќе видена

HP ги најави новите печатачи HP Officejet Pro и HP LaserJet и решенијата за управување со содржини создадени за редефенирање на печатењето во деловниот сектор и владините институции, овозможувајќи им на корисниците намалување на трошоците, зголемување на ефикасноста и дигитализација на канцелариското работење. Новите понуди претставуваат најголема надградба на комерцијалните печатачи од HP за последнава декада, означувајќи ја интеграцијата на интелектуалната сопственост и иновациите од целата организација. HP Officejet Pro X Series десктоп печатачите и мултифункционални печатачи (МФП) овозможуваат до двапати поголема брзина и преполовување на трошоците за печатење споредено со ласерските печатачи во боја од нивната класа. Оваа нова класа на уреди се служи со HP PageWide Technology, инкџет платформа од следната генерација која поставува нов стандард во печатењето наменето за мали работни групи. Оваа серија печатачи на малите и средни претпријатија (МСП), оддалечени (истурени) канцеларии и деловни ограноци ...
| | веќе видена

Севофлуранот, анестезиски гас кој често се употребува при операции на луѓе, кај глувците може да предизвика неповратни проблеми со меморијата. Научниците од Центарот за истражувања Жан-Пјер Обер во Лил, Франција, го докажале ова со следење на однесувањето на 23 глувци. На 15 од нив тие им ја инјектирале месечната дозволена доза на севофлуран во период од пет месеци. Глодарите кои биле подложени на анестезија, за разлика од оние кои не биле, паднале на тестот за просторна меморија. Репетитивното изложување на анестезијата довело до неповратна промена на тау-протеинот. Промена на овој протеин е забележана и кај болните од Алцхајмерова болест. Но, потребни се дополнителни истражувања за да се утврди дали до вакви оштетувања доаѓа и кај луѓето, а не само кај глодарите. Клучни зборови: севофлуран, анестезија, губење на меморија, штетност на анестезија
| | веќе видена

Под страшните вилици на месојадниот американски волк – којотот, всушност се чини дека се крие едно нежно вљубено суштество, кое, ако им веруваме на научниците, е стопроцентно моногамно. Во текот на шест години истражувачите го следеле "љубовното" однесување на двесте триесет и шест којоти кои живеат во и околу градот Чикаго во САД. Тие откриле дека којотите кои живеат во урбаните области им се верни на своите партнери и остануваат доживотно со нив. Истражувањето беше неодамна објавено во Journal of Mamology од страна на Сесилија Хенеси, Жан Диба и Стенли Герт (Cecilia A. Hennessy, Jean Dubach and Stanley D. Gehrt, Long-term pair bonding and genetic evidence for monogamy among urban coyotes (Canis latrans). Научниците собрале крв и примероци од ткивата на којотите, ставајќи им ремени со радиопредаватели на некои од возрасните животни пред да ги пуштат назад во дивината. Генетската анализа не дала докази за полигамија во рамките на популацијата на којотите, додека последователните истражувања, кои вклучувале ...
| | веќе видена

Истражувачи од Државниот универзитет во Мичиген откриле дека способноста на еден вид бактерија да издржи неверојатна количина токсичност е клуч за создавање на 24-каратно злато. – Ова што го работиме ние е микробиолошка алхемија – претвораме нешто што нема вредност во цврст благороден метал кој е многу вреден, го претвораме во злато – вели Казем Кашефи (Kazem Kashefi), доцент на микробиологија и молекуларна генетика на Државниот универзитет во Мичиген. Тој и Адам Браун (Adam Brown), кој е професор по електронски уметности и медиумски култури (имало и вакви предмети на универзитети!), откриле дека бактеријата Cupriavidus metallidurans, која инаку е отпорна на метали, може да расте на масивни концентрации златен хлорид, или течно злато, отровно хемиско соединение кое го има во природата. Всушност, овие бактерии се барем 25 пати појаки отколку што тоа го покажале поранешните проучувања, тврдат истражувачите составувачи на уметничката инсталација "Ремек-дело на љубителите на металот" ("The Great Work of the ...
| | веќе видена

Најголемиот речен кањон на Земјата, Големиот Кањон (Grand Canyon) на реката Колорадо, во Аризона, САД – долг 446 km, широк 29 km, длабок 1,8 km – наликува на мала гребнатинка во споредба со "Valles Marineris", втората знаменитост на планетата Марс (првата знаменитост на Марс е Olympus Mons, највисокиот врв во Сончевиот систем, висок 21 km). Растегнат во должина од 4000 km, широк 200 km и со зашеметувачка длабочина од 10 km, тој има статус на "најголем кањон во Сончевиот систем". Неговата слика од птичја перспектива (ја гледаме во прилог) е направена според податоци собрани од 20 обиколки на орбиталната сонда Mars Express околу Марс, проект на ESA (Europien Space Agency). Сликата го прикажува кањонот во речиси природни бои, со вертикално зголемување за 4 пати. Кањонот содржи мноштво податоци кои ја одразуваат геолошката историја на регионот. Но, како е формиран кањонот? Неговото формирање најверојатно е во блиска поврзаност со соседната вулканска височинка, т.н. Tharsis bulge, (на сликата не е покажана), ...
| | веќе видена

next