Taste of Dalmatia

24
Април
 • Public Room, Skopje
 • 20:00:00 , 24 Апр, 2017 до 00:00:00 , 25 Апр, 2017
 • Public Room
 • 5 доаѓаат, 20 можеби
 • Настанот е завршен
 • ~ find English version below...Ве покануваме во уживање во “храна за душу!” - како што ја нарекуваат нашите гости кувари од Задар, Игор и Марсел храната која што ја подготвувале нивните баби и мајки, а тие биле благословени што ги наследиле нивните рецепти кои успешно ги надградиле додавјќи современ далматински шарм низ призма на зачини, сосеви и начин на сервирање. За оваа пригода во Public Room ќе ни подготват типично приморско мени, зачинето со шмек од континентални намирници за балансирање на вкусовите и доживување на Далмација на вистински начин.MЕНИЗакуска: “Pašteta od tunjevine” Стартер: “Spaghetti morska čarolija”Главно јадење: “Pašticada s njokima”Десерт: “Dubrovacka rozata”Игор Чупахин вели “Ние луѓето од Задар и околината сме големи, весели и питоми луѓе, сакаме секој пат да јадеме многу и добро, и добро го правиме тоа, особено кога покрја себе имаме добро друштво и врно вино.”Проверете!Цена на мени: 900 ден. по лицеБилети во барот на Јавна Соба и преку contact@publicroom.org*За оваа вечера нема веганска или вегетеријанска можност.Се извинуваме!_______________________________________________________We invite you to enjoy "the food for the soul" - as our guest chefs from Zadar, Igor & Marsel talk about the food prepared by their grandmothers and mothers.Discover more!MENUTo begin with : Tuna fish pate Starter: Spaghetti with sea foodMain course: Stuffed beef in sauce with home -made gnocchi Dessert: Dubrovnik style flanMenu price: 900 mkd per personTickets at Public Room bar or at contact@publicroom.org*For this dinner we do not offer vegan or vegetarian supplements.We are sorry!

  Настани во близина (1км)

  Concert: Birth of the Cool

  9 музичари, вторник, 9 вечер! Кирил Кузманов- сакс, Трајче Велков- труба, Иван Иванов- сакс, Сашко Николовски- тромбон, Горан Јанев - Маче - хорна, Александар ...
 • Public Room, Skopje
 • 21:00:00 , 26 Сеп, 2017 до 00:00:00 , 27 Сеп, 2017
 • Public Room
 • 38 доаѓаат, 128 можеби
 • EuroPS Roadshow in Macedonia

  Почитувани, Институтот за социолошки и политичко правни истражувања при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, со задоволство Ве кани на промоција на ...

  Обука: Финансиски вештини

  На оваа обука учесниците ќе имаат можност да научат да: - определуваат финансиски потреби; - утврдуваат начини за намалување на трошоците со повторно - - ...

  Конкурс „Промоција на различности“

  Почитувани, Црвен крст на РМ-Општинска организација Центар од 21 до 27 септември ја одбележува Неделата на „Промоција на хумани вредности“, во склоп на која ...

  Taste of Portugal

  ~ Please find English version below... И оваа есен продолжуваме со гастрономски уживања од најубавите земји низ светот! Октомвриски, ја откриваме Португалија ...
 • Public Room, Skopje
 • 20:00:00 , 04 Окт, 2017 до 23:30:00 , 04 Окт, 2017
 • Public Room
 • 209 доаѓаат, 1870 можеби
 • Master Class with Chef Ralf B Menigini - Germany

  Г-дин Ралф Б Менигини – Германија Бидете дел од настанот кој ќе ја подигне свеста за иновациите во кулинарскиот свет, носејќи неколку кулинарски стилови/кујни ...
 • Skopje Marriott Hotel
 • 09:30:00 , 06 Окт, 2017 до 15:30:00 , 06 Окт, 2017
 • купете билети овде
 • ICE Festival 2017 - Skopje
 • 11 доаѓаат, 37 можеби