• Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 16:00:00 , 21 Апр, 2017 до 18:00:00 , 23 Апр, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 41 доаѓаат, 120 можеби
 • Настанот е завршен
 • ДПС Трансверзалец од Скопје по 14-ти пат ќе го организира Меморијалниот Марш „Чичко Јосиф Илковски 2017 година„ во чест на нашиот драг пријател и планинар, писател и борец за Македонија како пристојно место за живеење, кој трагично загина бранејки ја убавината на нашата планина Китка- „Јосиф Илковски 1924-2001„ Мото на маршот е заветот на Чичко Јосиф „Човеку-нечовеку, границата твоја е доброто-злото„ Основна цел на маршот е масовно вклучување на граѓаните во планинарството како спорт за своја душа и тело. Искачувањето на Китка ви овозможува прошетка по прекрасните падини за цела фамилија, без оглед на староста и полот. Да почуствувате задоволство на победа, зошто секој кој ќе се искачи на врвот е победник. Маршот е составен од две патеки и тоа: 1. Екстремна патека – Три (3) дневен марш од 21 до 23.04.2017 г. Маршрута: планинарски дом „Чеплес„ -Солунска Глава (2540 м.) -Бегово поле-планинарски дом Караџица - Алдинци - Преслап - планинарски дом Китка - Горно Количани. Патеката е долга 50 км со 2620 м. висинска разлика и се пешачи 19 ч. Зборно место планинарски дом Чеплес на 22.04.2017 во 07 ч. Бројот на учесници е делумно ограничен поради нокевање во планинарските домови Чеплес и Караџица. Исхраната е од ранец. 2. Рекреативна патека - Еднодневна акција на 24.04.2017 г. Маршрута: с.Горно Количани - планинарски дом Китка - с.Горно Количани. Должина на патеката е 8100 м. со висинска разлика од 780 м. и се пешачи 2:30 ч. и 2 ч. за враќање. Зборно место на 23.04.2017 пред ПТТ Железничка станица во 08 часот. Бројот на учесници не е ограничен. Организаторот обезбедува превоз на релација Скопје-Горно Количани-Скопје на 23.04.2017 - цена 150 денари. Карти може да се набават во продавницата пред Судентскиот дом Кузман Јосифовски Питу.Исхрана од ранец, обезбеден чај. Во 13 ч. ќе се положи цвеќе и ке се одржи пригодна беседа за нашиот драг пријател Јосиф Илковски во близина на спомен плочата. oПраво на учество има секој кој се чуствува здрав и способен за ваков предизвик и сака да партиципира во чествувањето за Чичко Јосиф. oПатеката е одбележана со црвен круг и внатре со бела боја или црвена со бела линија, или црвени и жолти знаменца. oОднесување на патеката - секој учесник е должен да ја чува околината од пожар, смет, кршење, загадување - нека листот и понатака зеленее. oОпрема и облека според временската прогноза, обрнете внимание на обувките, треба да се разгазени за да не се добијат плускавци, кабаница за дожд. oПријавување и информации најдоцна до 19.04.2017год. : 070-641-998

  Настани во близина (1км)

  FIBA U16 Women's European Championship, Division B

  Women’s #FIBAU16Europe Division B will bring together 22 U16 European women’s teams vying to join Europe’s elite. The tournament will take place in Skopje, MKD ...
 • Skopje
 • 17:00:00 , 17 Авг, 2017 до 20:00:00 , 26 Авг, 2017
 • FIBA
 • 62 доаѓаат, 221 можеби
 • 11/ 12 Семир Кајас на Беласица

  ДПС Трансверзалец на ден 20.08.2017 (Недела) организира искачување на единаесетиот по ред врв во рамки на предизвикот 12 Врвови - врвот Семир Кајас висок ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 05:00:00 , 20 Авг, 2017 до 22:00:00 , 20 Авг, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 28 доаѓаат, 155 можеби
 • Мовнатец, Даутица

  На 19.08.2017 (сабота) во рамки на Планинарски предизвик „12 Врвови“, Планинарско Друштво Трансверзалец организира повторно искачување на врвот Мовнатец на ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:00:00 , 19 Авг, 2017 до 21:00:00 , 19 Авг, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 6 доаѓаат, 98 можеби
 • Thursday in Public Room

  Четврток. Џез. Лето. Тераса. Оваа вечер настапуваат CONTINUUM во состав Филип Димишковски- клавијатури, Дионис Стратов- бас, Александар Ванчовски- тапани. ...
 • Public Room, Skopje
 • 22:00:00 , 17 Авг, 2017 до 01:00:00 , 18 Авг, 2017
 • Public Room
 • 12 доаѓаат, 27 можеби
 • Toni Kitanovski Trio at Brooklynski

  Во петок (18.08.2017), со почеток во 22 часот, Ве очекуваме на извонредна, незаборавна џез сесија на Тони Китановски трио - Тони Китановски, Иван Бејков, ...
 • Bruklinski JAZZ Bistro, Skopje
 • 22:00:00 , 18 Авг, 2017 до 01:00:00 , 19 Авг, 2017
 • Bruklinski JAZZ Bistro
 • 5 доаѓаат, 26 можеби
 • Saturday in Public Room

  Сабота со Дарко Стојоски, Марко Василевски и Горан Попоски. Гитара. Бас. Тапани. Џез. Дружење.
 • Public Room, Skopje
 • 22:00:00 , 19 Авг, 2017 до 01:00:00 , 20 Авг, 2017
 • Public Room
 • 10 доаѓаат, 21 можеби
 • PTPI Skopje слави четврти роденден!

  PTPI поранешни, сегашни и идни членови, People to People Interlational Skopje Ве поканува во сабота да го одбележиме четвртиот роденден на организацијата. Сите ...
 • Градски Парк Скопје, Skopje
 • 20:00:00 , 19 Авг, 2017 до 22:00:00 , 19 Авг, 2017
 • People to People International - PTPI Skopje, Macedonia Community Chapter
 • 9 доаѓаат, 14 можеби
 • Friday in Public Room

  Петочна вечер посветена на композиции од великаните во џезот! Ги слушаме мелодиите на Lee Morgan, Clifford Brown, Kenny Dorham, Bud Powell, Bobby Timmons, ...
 • Public Room, Skopje
 • 22:00:00 , 18 Авг, 2017 до 01:00:00 , 19 Авг, 2017
 • Public Room
 • 9 доаѓаат, 13 можеби