ФИФА го демантира Пандев

По објавувањето на изјавата на нашиот капитен Горан Пандев за Марка дека тој во изборот за тренер на годината дека тој својот глас го дал за Жозе Мурињо, а не како што стои во официјалната листа дека гласал за Висенте дел Боске реагираше ФИФА. "Потврдуваме дека податоците објавени на нашата веб страница се точни. Ние имаме заверен формулар од Фудбалската федерација на Македонија потпишани од селекторот и капитенот со печат од асоцијацијата и со потпис од страна на генералниот секретар", се вели во соопштението на ФИФА. Малку е нејасно зошто целата приказна се објавува баш сега и зошто медиумите во Шпанија го вмешуваат нашиот најдобар фудбалер кога Македонија ја очекува меч против селекцијата на Белгија.
| | прочитана: 1949 | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, јавно му се заблагодари на македонскиот капитен Горан Пандев за искреноста и за храброста што му ја даде истакнувајќи го својот став дека гласал токму за Португалецот, а не за Висенте Дел Боске во изборот на ФИФА. Иако Светската фудбалска организација објави јавен документ во кој е видливо дека Пандев гласал за Дел Боске, сепак, јасно е дека тоа не е неговиот потпис, што го потенцира и самиот фудбалер. „Морам да му изразам јавна благодарност на Горан Пандев, не беше лесно да се стори тоа што го направи тој, истакнувајќи го во јавноста своето мислење. Беше јасен и конкретен. Сакам да му се заблагодарам за неговата искреност и за храброста што ја има“ , изјави Жозе Мурињо на фудбалска свеченост во Сетубал, каде што се појави како почесен гостин. Тој најави дека можеби многумина ќе изненади неговата идна одлука за продолжување на тренерска кариера. „Што ќе се случи по крајот на сезоната?! Тоа можеби многумина ќе ги изненади. Можеби ќе се случи нешто што никој не може да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

акедонскиот најдобар фудбалер за италијанските медиуми изјави дека потписот на факсот испратен до ФИФА со гласовите во изборот за тренер на годината не е негов. Сагата околу гласањето на Горан Пандев во изборот на ФИФА за најдобар светски тренер за 2012 година продолжува, откако македонскиот ас уште еднаш демантираше дека го дал својот глас на Висенте дел Боске. ФИФА дури објави документ испратен преку факс од ФФМ каде се гледа дека Пандев дал пет гласа за Дел Боске, три за Манчини и еден за Клоп. Сепак, се ќе беше во ред доколку не беше спорен потписот. Имено, италијанските медиуми споредија потписи на Пандев кои воопшто не наликуваат на оној кој се наоѓа на факсот испратен до ФФМ, а и самиот фудбалер призна дека потписот не е негов. „Ниту е тоа мојот потпис на документот што беше објавен, ниту пак имам твитер-профил за да се извинам некому. Може да покажуваат што сакаат, но јас знам дека гласав за Жозе Мурињо , тој е најдобар тренер според мене и сите го знаат тоа“, дециден е во својот став ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо застана во одбрана на македонскиот фудбалер Горан Пандев кој тврдеше дека својот глас го дал за него во изборот за најдобар тренер, но челниците на ФИФА покажаа дека таквите наводи спрема објавените документи, не се точни. „Имав само една намера, луѓето да дознаат зошто не бев на церемонијата во Торино. Ми рекоа дека работите не се чисти во врска со гласањето, што на крајот се покажало како точно“.Мурињо особено му се заблагодари на македонскиот интернационалец Горан Пандев.„Исто така, би сакал да се заблагодарам на еден човек од многуте кои ме повикале кога ми јавија што се случува. Му се заблагодарувам на оној кој имаше чест и храброст јавно да каже околу оваа ситуација, бидејќи другите сакаа да останат анонимни“.
| | веќе видена | слични

На манифестацијата одржана во чест на Жозе Мурињо во Сетубал, португалскиот стручњак говореше за неодамнешната полемика околу гласовите за најдобар тренер во 2012-та година. Жозе Мурињо застана во одбрана на македонскиот фудбалер Горан Пандев кој тврдеше дека својот глас го дал за него во изборот за најдобар тренер, но челниците на ФИФА покажаа дека таквите наводи спрема објавените документи, не се точни. “Имав само една намера, луѓето да дознаат зошто не бев на церемонијата во Торино. Ми рекоа дека работите не се “чисти“ во врска со гласањето, што на крајот се покажало како точно“. “Веројатно поради тоа не сум ја освоил наградата, но тоа не е единствен проблем, сега нештата се уште појасни. Сега дури во овој момент не можат да ме критикуваат што не бев присутен на доделувањето на наградите“, рече Мурињо не посакувајќи ништо повеќе да каже по тој повод. Мурињо особено му се заблагодари на македонскиот интернационалец Горан Пандев. “Исто така, би сакал да се заблагодарам на еден човек од многуте кои ме ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот од Наполи и репрезентацијата на Македонија и уште е во центарот на вниманието поради тврдењата дека тој гласал за Жозе Мурињо во изборот за најдобар тренер според ФИФАСепак, македонскиот портал mkd.mk објавен е официјален документ добиен од ФИФА на кој евидентно е дека Пандев гласал за Дел Боске за кој дал пет поени, Манчини му било дадено три, а еден за Јирген Клоп.Мурињо, според тоа, во неговиот лист, го немаше никаде, иако пред неколку дена, го тврдеше спротивното и непотребно крена ”голема” прашина.По откривање на службениот документ, на Твитер се појави и наводно признание и извинување на Пандев за се што се случило, а потоа се огласи и Наполи, со соопштението дека Пандев дека нема приватен профил на Фејсбук или Твитер …
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжува сапуницата околу изборот за најдобар тренер во 2012-тата година и гласот на нашиот капитен Горан Пандев. Откако вчера беше објавен документот испратен до ФИФА, реагираше македонскиот најдобар фудбалер. Во изјавата што ја пренесуваат неколку медиуми во Италија, Пандев вели: "Потписот не е мој, јас гласав за Мурињо". Целата приказна стартуваше од тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, кој во текот на минатата недела изјави дека изборот е лажиран и дека дел од "неговите" гласови му биле припишани на освојувачот на признанието селекторот на Шпанија, Висенте дел Боске.
| | веќе видена | слични

Откако вчера во медиумите се појави документот на ФИФА во кој јасно се гледа дека Горан Пандев гласал за Дел Боске, нашиот капитен веднаш демантираше со што контроверзите околу гласањето за најдобар тренер добиваат на тежина. "Можам само да кажам дека потписот на факсот не е мој. Мурињо ми е омилен тренер, сите го знаат тоа", изјави Пандев за "Калчомеркато". Според документот кој вчера го објавивме, Пандев гласал за Дел Боске, Јирген Клоп и Роберто Манчини, но капитенот на македонската репрезентација тврди дека тоа не се негови гласови. "Сите знаеме дека чудни работи се случуваат", вели Пандев. Од ФИФА се заинтересирани да го решат прашањето, но велат дека тоа е документот кој им го испратиле од ФФМ. Останува нејасно дали е фалсификуван потписот на нашиот капитен и доколку е така, кој и зошто го сторил тоа.
| | веќе видена | слични

Сагата околу гласањето на Горан Пандев во изборот на ФИФА за најдобар светски тренер за 2012 година продолжува, откако македонскиот ас уште еднаш демантираше дека го дал својот глас на Висенте дел Боске. ФИФА во текот на вчерашниот ден, десетина часа пред значајниот меч со Белгија, обелодени документ на кој стои потписот на Пандев, а јасно се гледа дека трите гласа му се дадени на актуелниот шпански селектор. Веднаш потоа се појави и информација дека македонскиот капитен преку својот твитер-профил се извинил за сите случувања, но Пандев јасно стави до знаење дека тоа не е случај. „ Ниту е тоа мојот потпис на документот што беше објавен, ниту пак имам твитер-профил за да се извинам некому. Може да покажуваат што сакаат, но јас знам дека гласав за Жозе Мурињо, тој е најдобар тренер според мене и сите го знаат тоа “ - дециден е во својот став најдобриот македонски фудбалер. Останува да се види дали Пандев јавно ќе побара да се дознае кој гласал во негово име и го злоупотребил неговиот потпис, кога е толку ...
| | веќе видена | слични

За кого го даде Пандев својот глас при изборот за најдобар тренер. Откако во текот на вчерашниот ден ФИФА го објави документот на кој се гледа дека Горан Пандев не гласал за Мурињо, се огласи нашиот капитен. "Потписот не е мој, јас гласав за Мурињо" - изјави Пандев за италијанските медиуми. Дали Пандев ја зборува вистината и дали неговиот потпис е фалсификуван останува да видиме во иднина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пејачот Аца Лукас им признал на пријателите дека е подготвен да ја заборави аферата на својата сопруга Соња, за која во последно време многу се пишуваше. Тој и ...
сите 11 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија, Драги Рашковски по повод пишувањата во однос на одржувањето на Суперкупот од Владата излегоа со ...
сите 81 | | | прочитана: 813 | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 107 | | | прочитана: 913 | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 87 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ е партијата што ја направи најголемата партизација на државните институции и целокупното општество. 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ беше ...
сите 164 | | | веќе видена

Renault објавија нови слики и детали во врска со нивниот нов Megane RS, кој целосно ќе биде претставен на Frankfurt Motor Show во септември. Новиот Megane ...
сите 9 | | | веќе видена

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, наведува СДСМ ...
сите 113 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 202 | | | прочитана: 4080 | веќе видена

Во текот на вчерашната собраниска седница со 62 гласа „за“ се избраа и замениците министри во владиниот кабинет. И покрај бојктот на опозицијата и бурните ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФИФА го демантира Пандев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: