Илјадници Македонци во Мелбурн протестираа против Букурешкиот договор

Над 3000 Македонци од цела Австралија се собраа пред Парламентот на Викторија во Мелбурн. Во препознатливата црвено-жолта боја тие мирно протестираа против поделбата на Македонија и со тоа ја обележаа стогодишнината од Букурешкиот договор. „За Македонците од сите делови на Македонија во целиот свет Букурешкиот договор повеќе не важи. Затоа бараме права и слободи во земјите кадешто живееме, извинување и репарација за штетите предизвикани од Балканските војни до денес, враќање на граѓанските, имотните, наследните права и државјанствата на насилно прогонетите Македонци од Егејскиот дел на Македонија“, порачаа тие.
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалното јавно обвинителство во аргументите на жалбата која ја отфрли кривичниот совет на скопска единица, навеле дека барале притвор за осомничениот Томе ...
сите 136 | | | веќе видена

Три дена траеше собраниската расправа за тоа дали и зошто треба да се пристапи кон измени во Уставот и -„Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во ...
сите 270 | | | веќе видена

Фокус - Секогаш е најтемно со ВМРО Новиот број на неделникот Фокус на насловната се послужил со реченицата на Христијан Мицкоски во писмото – одговор на ...
сите 138 | | | веќе видена

Изборниот ден на локалните избори во март 2013 година е завршен, а обвинетото раководство на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски не е задоволно со ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Илјадници Македонци во Мелбурн протестираа против Букурешкиот договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: