Прилеп за година ипол ќе биде опфатен со гасификација каде компаниите и домаќинствата ќе може да го користат овој природен енергенс, изјави денес кандидатот за градоначалник на Општина Прилеп од ВМРО-ДПМНЕ Марјан Ристески. -Изградена е делницата на гасоводот до Штип-Неготино, а во наредниот период треба да продолжи делницата Неготино-Битола преку Кавадарци и Прилеп во должина од 92 километри во вредност од 37 милиони евра. Проектот започна со претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ и треба да биде завршен до крајот на 2018 година, вели Ристески. Тој посочува дека истражувањето на пазарот било направено преку граѓаните, економскиот совет на Општината, стопанските комори и регионалната занаетчиска комора, при што бил увиден интересот за гасофикација. -Ова ќе биде значаен капитален проект за Прилеп, за домаќинствата и посебно за развојот на економијата, бидејќи преку обезбедувањето на поевтини енергенси и заштита на животната средина ќе се овозможи поголема конкурентност на прилепските компании и поквалитет живот, вели ...
сите 61 | | | веќе видена

Проектил на Перишиќ за три бода за Интер

(ВИДЕО) 360˚ Репортажа од Струга: Мерко победи, ...

Текстилците бараат да плаќаат фиксни придонеси за ...

За Ноќта на вештерките: Напревете страшно фенерче ...

Искористени сите 1700 вакцини за сеознски грип во ...

Сексуалниот геј скандал со Кевин Спејси стави ...

По овие супер документарци, никогаш веќе нема да ...

По овие супер документарци, никогаш веќе нема да ...

Со изградба на регионален стационар Охрид ќе го ...

За повеќе туристи, Македонија ќе се ребрендира ...

СДСМ ја зацврсти победата, ВМРО – ДПМНЕ ги заврши ...

Отишол во шума носејќи на грб голема зелена ...

ШОКАНТНО ВИДЕО – Оваа жена се породува со маска ...

ИСПОВЕД НА ПРОСТИТУТКА – Еве која услуга ја ...

Она што ова момче го направи воодушеви милиони ...

Сите му се смееле кога ја продал куќата и се ...

Богаташ во Ферари сакал да му избега на ...

Ова необично пријателство ќе ве остави без здив! ...

Му исчезнувале работи од дворот, па одлучил да ...

Гледале трка со мотоцикли, а потоа се случило ...

Разбеснета жена го нападна сопругот и неговата ...

Запреле студент кој возел во алкохолизирана ...

Се вратил дома и во соба ја затекнал својата ...

Нема да верувате кога ќе видите што направил овој ...

Сакала да направи селфи со паун во зоолошка ...

ЧУДО – Она што се појави среде езеро ќе ве остави ...

Чекале воз на железничка станица, а кога ...

Мислеле дека на снимката гледаат затвореник кој ...

Ова момче било во невоља бидејќи не и кажало на ...

Застанале пред осамен црн мечок во зоолошка ...

Ја ставил раката во вилица на огромен крокодил. ...

Перишиќ лансираше „проектил“ (ВИДЕО)

„Префикс“ Саботажа

360˚ Дебата со Оливера Трајковска и Ибрахим ...

Тутунарите очекуваат повиска откупна цена на ...

Досега невидена снимка од акција на ...

Инжинер од Apple избркан од работа затоа што го ...

Она што го прави овој човек е навистина ...

НЕВЕРОЈАТНО: Мачка му помага на слепо куче да се ...