Проект финансиран од ЕУ за подобрување на водата во Романија

Проектот на Европската комисија за модернизација на станицата за третман на водите во Букурешт ќе значи почисти реки во Романија. [AФП] Проектот во две фази финансиран од ЕУ со цел решавање на проблемот со застарената инфраструктура за третман на отпадните води, значително ќе ја подобри еколошката ситуација во Букурешт. Со оглед на тоа што Букурешт е единствениот главен град во ЕУ кој сé уште нема целосно оформена станица за третман на отпадните води, проектот се очекува да има широко социјално и еколошко влијание, велат екологистите и властите. Ова лето Европската комисија одобри инвестиција од 130 милиони евра за модернизација на станицата за третман на отпадните води во Глина, југоисточно од Букурешт. Средствата доделени за првата фаза од проектот, која ќе заврши во 2015 година, заедно со средствата што ги одвои романската влада, претставуваат севкупна инвестиција од 258 милиони евра. Втората фаза треба да започне во 2014 година и ќе вклучува 11 области во близина на главниот град. Цената на шестгодишниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 250 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Белата куќа соопшти дека привремено ќе му ја врати акредитацијата на новинарот на телевизиската мрежа Си-ен-ен, Џим Акоста, кому му беше одземено правото да ги ...
сите 90 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проект финансиран од ЕУ за подобрување на водата во Романија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: