Притисок во гумитe

Многу од возачите постојано дискутираат за произведувачот на гумите и нејзините својства. Но, релативно малку се дискутира околу притисокот во гумите, кој е исто толку значаен за безбедноста во возењето. Иако, главна задача на притисокот е да ја држи гумата цврсто за тркалото, тој делува и на низа други фактори. Повеќето возачи знаат дека погрешниот притисок влијае на животниот век на гумата, но многу малку од нив знаат дека многу мала разлика во притисокот може драматично да влијае на управувањето и стабилноста на скутерот. За оптимални перформанси на гумите, прозиводителите препорачуваат притисокот да биде помал од стандардниот. Ќе се обидеме тоа да го објасниме. Знаеме дека со растењето на температурата на воздухот расте и температурата во самата гума. За пумпање на гумите најчесто се користи компримиран воздух, што значи дека и промената на температурата на гумите автоматски се менува во зависност на видот на патеката по која возиме. Понискиот притисок овозможува подобро вртење на гумите во кривина или ...
| | веќе видена | слични

Останато

Само Заев и власта се виновни за заминувањето на Груевски од државата, и тие со тоа само ја покажаа неспособноста, велат во најновото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 138 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 116 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Притисок во гумитe

Од:
До кого (е-маил):
Порака: