Притисок во гумитe

Многу од возачите постојано дискутираат за произведувачот на гумите и нејзините својства. Но, релативно малку се дискутира околу притисокот во гумите, кој е исто толку значаен за безбедноста во возењето. Иако, главна задача на притисокот е да ја држи гумата цврсто за тркалото, тој делува и на низа други фактори. Повеќето возачи знаат дека погрешниот притисок влијае на животниот век на гумата, но многу малку од нив знаат дека многу мала разлика во притисокот може драматично да влијае на управувањето и стабилноста на скутерот. За оптимални перформанси на гумите, прозиводителите препорачуваат притисокот да биде помал од стандардниот. Ќе се обидеме тоа да го објасниме. Знаеме дека со растењето на температурата на воздухот расте и температурата во самата гума. За пумпање на гумите најчесто се користи компримиран воздух, што значи дека и промената на температурата на гумите автоматски се менува во зависност на видот на патеката по која возиме. Понискиот притисок овозможува подобро вртење на гумите во кривина или ...
| | веќе видена | слични

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 371 | | | веќе видена

Движењето Река на вчерашниот состанок на политичкиот совет одлучи дека останува во опозиција, но паралелно не ја менува одлуката донесена на Конгресот дека ...
сите 346 | | | веќе видена

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 410 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Притисок во гумитe

Од:
До кого (е-маил):
Порака: