По пошта од Германија примал лажни евра и ги менувал за денари

Струмичанец по пошта примал фалсификувани евра и ги менувал за денари во Струмица. Тој завчера бил уапсен и против него по целосното расветлување на случајот, како што информираа од полиција, ќе биде поднесена соодветна пријава. Случајот почнал да се отплеткува кога завчера напладне во струмичката полиција дошол Х.Х. (62) од Струмица, пријавил дека две непознати лица го измамиле и му потуриле фалсификувани евра. Според неговата пријава, дента околу 10:30 часот, на булеварот Маршал Тито во Струмица две непознати лица што биле во автомобил „југо корал“ со струмички регистарски ознаки побарале од него тој да размени 150 евра за денари. Х.Х. не насетувајќи дека се работи за измама, ги зел трите банкноти од по 50 евра и им дал 9.200 денари. Откако тие си заминале, тој ги проверил банкнотите и забележал дека се фалсификувани, односно биле со ист сериски број, по што веднаш се упатил во полиција и им ги предал фалсификуваните евра на полицајците. Веднаш по пријавата полицијата почнала истрага. За кусо време лишен ...
| | веќе видена | слични

Народната банка на Македонија почнува со печатење на првите пластични пари во Македонија. НБРМ веќе ја објави јавната набавка вредна 2 милиони евра за изработка на книжни пари изработени од полимер.Книжните пари од 10 и 50 денари веќе не се печатат од 2013 година и се заменети со ковани пари.Новите пластични пари во оптек треба да се појават до крајот на годинава. Тестовите покажале дека ваквите пари се деформираат на 120 Целзиусови степени, а тоа значи дека тие нема да бидат оштетени ако се се стават во машина за перење, почисти се и потешки за фалсификување.„Ваквата замена беше единствена. Тие беа најупотребувани во платниот промет поради што најбрзо се уништуваа. За да се намалат трошоците за нивното често печатење, се заменија со ковани. Замената според анализите се покажа како исплатлива зошто кованите пари имаат подолг рок на траење, од книжните. Но, на пазарот ситуацијата беше поинаква. Кованите пари исчезнуваа, не се враќаа во оптек зошто граѓаните немаат однос кон нив како кон книжните банкноти ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Банкнотите од 10 и 50 денари ќе бидат пластични. Народната банка почнува со печатење на првите вакви пари во Македонија. Ако се оди според планираното, новите пластични пари до крајот на годнава ќе бидат пуштени во оптек. Тестовите покажале дека ваквите пари се деформираат на 120 степени целзиусови. Тоа значи дека тие нема да бидат оштетени ако се се стават во машина за перење, почисти се и потешки за фалсификување. НБРМ веќе го објави огласот за доделување на договорот за јавна набавка на книжни пари изработени од полимер. Вкупната вредност на договорот е 2 милиони евра. Критериум за добивање е најниската цена. Претходно пак книжните 10 и 50 денарки , НБРМ одлучи да ги замени со ковани пари поради што од 2013 година повеќе не се печатеа книжни банкноти од овие апоени. -Ваквата замена беше единствена. Тие беа најупотребувани во платниот промет поради што најбрзо се уништуваа. За да се намалат трошоците за нивното често печатење, се заменија со ковани. Замената според анализите се покажа како ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 162 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 204 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По пошта од Германија примал лажни евра и ги менувал за денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: