Гевгелискиот Динќут ќе се уредува со европски пари

Градоначалникот на Општина Гевгелија, Иван Франгов завчера во Министерството за регионален развој на Бугарија, во Софија, го потпиша договорот за реализација на проектот „Афирмација на природните и културните вредности во пограничниот регион за подобра видливост и пристап“, одобрен од ИПА-програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Бугарија. За реализација на овој проект се доделени вкупно 215.312 евра, од кои 169.692 евра за Општина Гевгелија како лидер партнер, а преостанатите средства се наменети за партнерот Агенцијата за економски развој од Банско, Бугарија. Во рамките на одобрениот проект предвидени се повеќе зафати и содржини за уредување на излетиштето Динќут во простор за забава, спорт и рекреација. Со проектот е предвидена изградба и уредување на Летно кино, односно изградба на амфитеатар со подвижно пано за летни кинопроекции. Исто така, предвиден е и простор за поставување справи за фитнес и гимнастика, со што се овозможува практикување на вежби во природа. Потоа, уредување на детско ...
| | веќе видена | слични

Адидас Футсал Паркот во Токио е игралиште предвидено за мал фудбал Терен за фудбал под скокалница за скијачки скокови Колку е тешко да се игра Паклбол, игра смислена од шведскиот автор Јохан Фернер Стром. Теренот за ваков вид фудбал се наоѓа близу Стокхолм. Има дупки и нерамни делови, а дури головите кога ќе ги видите Игралиштето ''The Float'' на вода во пристаништето Марина Беј во Сингапур е најапсурдниот терен на светот. Има трибина со преку 10.000 седечки места, а се користи и за концерти. Можеби најсипматичното игралиште на листава е „Либертадор Симон Боливар“ во Ла Паз, Боливија. Се наоѓа на 3.600 метри надморска височина Кога играте фудбалче на Сони Плејстејшн и кога бирате временски услови, па некој сака сонце, некој сака да „клиза“ на дожт итн. На стадиончето Тофтир на Фарски Острови нема бирање. Се игра постојано на силен ветер па оди бркај ја топката „Се гледаме на игралиште? -Да, ама на кое? - На Хакнеј во Лондон „Немаме пари, ама сме другари“, едно од многуте игралишта во фавелите во Рио де ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гевгелискиот Динќут ќе се уредува со европски пари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: