Експертите за безбедност од Белград, Приштина и Тирана работат на подобрување на соработката

Отворените разговори за безбедносните прашања и директните контакти меѓу младите креатори на јавното мислење на трите ентитети сее клучни за напредокот на регионот, сметаат експертите и младите луѓе. Околу 30 активисти на невладини организации, новинари, универзитетски работници и државни службеници се состанаа во Улцињ, Црна Гора, како дел од програмата за зголемување на соработката меѓу Косово, Србија и Албанија. [БЦСП] Независни експертски групи во Белград, Приштина и Тирана го комплетираат тригодишниот проект на соработка кој се фокусираше на безбедносните прашања и подобрувањето на соработката меѓу Србија, Косово и Албанија. Проектот завршува во септември и го вклучува Белградскиот центар за безбедносна политика (БЦСП), Косовскиот центар за безбедносни студии (КЦСС) и Институтот за демократија и медијација (ИДМ) во Тирана. „Поради неодамнешните конфликти, безбедносните прашања и безбедносната соработка и понатаму се главни пречки за побрз напредок во насока на членството во ЕУ“, рече за SETimes Арјан ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експертите за безбедност од Белград, Приштина и Тирана работат на подобрување на соработката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: