ФОТО

  во

  На австриските Алпи се забележани најголеми количества од снег во октомври за последните 25 години Полска во средата испрати на градските улици бригади и зимска машинерија да се справи со снегот и силниот ветер кои го прекинаа снабдувањето со електрична енергија за речиси 700.000 жители, главно во централниот и северниот дел на земјата, каде се уриваа дрвја и имаше блокади на воздушниот и патниот сообраќај. "Снег се уште паѓа. Ситуацијата се менува од час во час. Сите наши бригади се на терен и се обидуваат да го решат проблемот", изјави вчера Катарзина Бурда-Мазурек, портпарол на полската компанија за дистрибуција на електрична енергија ПГЕ, а пренесе новинската агенција ПАП. Десетици илјади Украинци, исто така, остана без електрична енергија бидејќи снегот и ветрот ги оштетија електричните водови и генератори, соопшти Министерството за вонредна состојба во Киев. Домовите во Украина се студени зашто топланите се уште не им испорачале греење на станбените населби, објави Дневник.хр. Поради прекинот на ...
  | | веќе видена | слични

  Во првата пресметка за титулата, во Автокоманда, вице-шампионот под раководство на новиот кормилар Лино Червар прикажа извонредна партија, проткаена со многу луцидни потези, голови и извонредна физичка подготвеност и во се го надигра актуелниот првак Металург му одржа вистинска лекција на актуелниот првак Вардар ПРО совладувајќи го во првата пресметка за титулата со 28:22 (17:8). Металурзите под раководство на светски познатиот тренер Лино Червар се претставија во ново лице. Играа разиграно, ја разгалија публиката со убави потези и голови, пленеа со извонредната физичка подготвеност, на која вардарци не можеа да и парираат. Уште во првите 15 минути, беше јасно дека металурзите лесно ќе се справат со актуелниот првак. Централна фигура на натпреварот беше поранешниот вардарец, ракометарот Наумче Мојсоски, кој не само што постигна 10 голови за својот тим, туку беше и најголема опасност за противникот. Наумче одигра инспиративно, машки, а покрај головите, над него беа направени два пенала. Се на се, симултанка ...
  | | веќе видена | слични

  Фолкерката Татјана Лазаревска реши да си поигра со својата публика и да ја почести со малку провокација. Во новиот спот за песната "Совршен", Татјана открива дека ќе ја има во многу попровотактивно издание, а најавува и рап, секс, оргазми ... "Стилист ми е Монси и тој ќе се погрижи да изгледам токму онака како што планиравме со луѓето од Томато, кои стојат зад реализацијата на ова мое ново видео парче. Спотот и песната не се во мој стил, но сакав после мирниот период малку да се издувам", вели Тања, која наскоро заедно со сопругот Новица и колегата Војо Стојановски заминува на турнеја низ Австралија. "Доста ми беше класика. Сакав нешто ново и поинакво, па одбрав малку провокација. Добро додуша кај мене ја има само во поглед на текстот и гардеробата, а сексот и оргазмите им ги препуштив на главните актери во спотот. За што точно се работи ќе видите наскоро", вели Тања, која прексиноќа во студиото на Томато продукција добро се испоти снимајќи ги првите кадри за видеозаписот кој наскоро треба да биде пуштен во ...
  | | веќе видена | слични

  Во првиот меч во групата, реновираниот македонски состав со распеана и ефикасна игра забележа убедлива победа Македонија лесно се справи со селецијата на Литванија, во рамките на првиот натпревар во групата, во квалификациите за ЕП 2010 во Данска и Норвешка. Со прикажаната игра, нашиот реновиран состав покажа и докажа дека има капацитет, но поважно од се беше што сите репрезентативки гореа од желба за докажување и за победа. Затоа и Литванките едноставно беа прегазени. Нашите девојки само на почетокот му дозволија иницијатива на противникот кога водеше со 3:0, но потоа беше задоволство да се гледаат нашите девојки како од минута во минута го зголемуваат водството, кое на моменти изнесуваше и 12 голови разлика. Селекторот Јошко Петковиќ задоволен, но и самокритичен: - Овој резултат е над моите очекувања. Убаво ги отворивме квалификациите и овој циклус на натпревари, но ни треба уште многу работи да решаваме во селекцијата, за да бидеме респективен тим, рече Петковиќ. Тренерот на Литванија, Римантас ...
  | | веќе видена | слични

  Фолкерката Татјана Лазаревска реши да си поигра со својата публика и да ја почести со малку провокација. Во новиот спот за песната "Совршен", Татјана открива дека ќе ја има во многу попровотактивно издание, а најавува и рап, секс, оргазми ... "Стилист ми е Монси и тој ќе се погрижи да изгледам токму онака како што планиравме со луѓето од Томато, кои стојат зад реализацијата на ова мое ново видео парче. Спотот и песната не се во мој стил, но сакав после мирниот период малку да се издувам", вели Тања, која наскоро заедно со сопругот Новица и колегата Војо Стојановски заминува на турнеја низ Австралија. "Доста ми беше класика. Сакав нешто ново и поинакво, па одбрав малку провокација. Добро додуша кај мене ја има само во поглед на текстот и гардеробата, а сексот и оргазмите им ги препуштив на главните актери во спотот. За што точно се работи ќе видите наскоро", вели Тања, која прексиноќа во студиото на Томато продукција добро се испоти снимајќи ги првите кадри за видеозаписот кој наскоро треба да биде пуштен во ...
  | | веќе видена | слични

  На австриските Алпи се забележани најголеми количества од снег во октомври за последните 25 години Полска во средата испрати на градските улици бригади и зимска машинерија да се справи со снегот и силниот ветер кои го прекинаа снабдувањето со електрична енергија за речиси 700.000 жители, главно во централниот и северниот дел на земјата, каде се уриваа дрвја и имаше блокади на воздушниот и патниот сообраќај. "Снег се уште паѓа. Ситуацијата се менува од час во час. Сите наши бригади се на терен и се обидуваат да го решат проблемот", изјави вчера Катарзина Бурда-Мазурек, портпарол на полската компанија за дистрибуција на електрична енергија ПГЕ, а пренесе новинската агенција ПАП. Десетици илјади Украинци, исто така, остана без електрична енергија бидејќи снегот и ветрот ги оштетија електричните водови и генератори, соопшти Министерството за вонредна состојба во Киев. Домовите во Украина се студени зашто топланите се уште не им испорачале греење на станбените населби, објави Дневник.хр. Поради прекинот на ...
  | | веќе видена | слични

  Министерот за финансии, Зоран Ставрески, по средбата со монетарците рече дека очекува од месец за месец ситуацијата околу приходите да биде подобра, но најави подготвеност веднаш да реагира со цел да се задржи буџетскиот дефицит Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предводена од Весли Мекгру од вчера е во земјава на редовна консултативна посета и веднаш ги почна преговорите со претставниците на Владата и на централната банка. По средбата со министерот за финансии, Зоран Ставрески, Мекгру ја пофали Македонија дека има добра макроекономска и фискална политика. -Ќе имаме многу средби со властите, Народната банка на Македонија и со приватниот сектор - рече Мекгру кој најави дека за сите прашања што ја интересираат јавноста ќе одговори на прес-конференција. Мекгру истакна дека со властите ја анализираат состојбата на економијата во земјава, но и за деловната политика на Владата, како и за плановите за наредната година. Тоа го потврди по средбата и министерот Ставрески кој рече дека со претставниците на ...
  | | веќе видена | слични

  Екипата на Работнички практично со еден центар во игра (Чековски) и една петорка славеше победа против Рилски Спортист Малку кој можеше да претпостави дека кошаркарите на Работнички ќе имаат повеќе од успешен старт во Балканската БИБЛ лига - група Б притоа имајќи ги предвид бројните внатрешни проблеми, пред се на финансиски план кои придонесоа голем број на играчи во летниот период да заминат од редовите на актуелниот шампион. Надежта дека ќе се спречи најлошото, згаснување на клубот придонесе оние кои останаа или дојдоа да се надминат себе си и да ја забележат првата стартна победа во Балканската лига против Рилски Спортист, Бугарија. Практично скопјани мечот со гостите од Бугарија го одиграа само со една петорка во која Чековски беше единствениот центар под кошевите. Сите други беа далеку од кошевите се обидуваа со далечински проектили да ја погодат целта во што имаа и успеси. Посебно расположен беше Димитровски кој од 11 обиди постигна 6 тројки, додека пак Чековски од истата позиција имаше реализација ...
  | | веќе видена | слични

  Во првата пресметка за титулата, во Автокоманда, вице-шампионот под раководство на новиот кормилар Лино Червар прикажа извонредна партија, проткаена со многу луцидни потези, голови и извонредна физичка подготвеност и во се го надигра актуелниот првак Металург му одржа вистинска лекција на актуелниот првак Вардар ПРО совладувајќи го во првата пресметка за титулата со 28:22 (17:8). Металурзите под раководство на светски познатиот тренер Лино Червар се претставија во ново лице. Играа разиграно, ја разгалија публиката со убави потези и голови, пленеа со извонредната физичка подготвеност, на која вардарци не можеа да и парираат. Уште во првите 15 минути, беше јасно дека металурзите лесно ќе се справат со актуелниот првак. Централна фигура на натпреварот беше поранешниот вардарец, ракометарот Наумче Мојсоски, кој не само што постигна 10 голови за својот тим, туку беше и најголема опасност за противникот. Наумче одигра инспиративно, машки, а покрај головите, над него беа направени два пенала. Се на се, симултанка ...
  | | веќе видена | слични

  Првпат во земјава е овозможено надополнување на телефонска мобилна при-пејд сметка преку банкомат со кредитна картичка. Оваа можност од вчера ја имаат корисниците на услугите на ВИП Оператор кои ќе можат својата или сметките на своите блиски да ги надополнат со износ помеѓу 100 и 5.000 денари со користење на било која платежна картичка на банкоматите на НЛБ Тутунска банка. - Секогаш настојуваме да ги следиме светските трендови. Оваа услуга за првпат ја пуштаме во Македонија што за корисниците на ВИП - услугите значи дека ќе можат во било кое време и на секаде низ земјава да вршат надополна на сметките преку нашите банкомати кои во моментов ги има 140 - рече на промоцијата на новата услуга претседателот на Управниот одбор на НЛБ Тутунска банка, Ѓорѓи Јанчевски. Главниот извршен директор на ВИП Оператор, Никола Љушев нагласи дека остануваат доследни на определбата секогаш да се чекор пред другите и на своите корисници да им понудат нови вредни погодности. - ВИП операторот и сите останати компании во рамките ...
  | | веќе видена | слични

  За разлика од минатата година, овојпат ќе нема оценување и наградување на вината, туку само дегустации. Инаку оваа година рекордно се направени 5000 чаши кои по промотивна цена ќе бидат продавани на посетителите Четврто издание на интернационалниот фестивал на виното "Виноскоп 2009" кое почнува од денеска, па во наредните три дена, официјално вечер во 16 часот ќе го отвори градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски. Веќе традиционалниот хепенинг и оваа година како и изминатите ќе се одржи на плоштадот Македонија и скалилата кај Камениот мост до реката Вардар. На оваа веќе позната манифестација на скопјани за разлика од лани годинава ќе излезат околу 40 најквалитетни македонски винарски визби а организаторот, Градот Скопје, вчера најави учество и претставување на дополнителни ексклузивни увозни вина. Граѓаните кои ќе се решат да ги посетат поставените штандови покрај капката вино исто така ќе може да уживаат и во голем избор на храна. За прв пат годинава за гурманите ќе има и вол на ражен, мала атракција ...
  | | веќе видена | слични

  Неприкосновната убавица од САД, позната по нејзините фото сесии за "Sports Illustrated" и настапите за "Victoria Secret".. ..., Мариса Милер, во својот последен моден ангажман позираше за следниот каталог за костими за капење на "VS". Погледнете дел од фото-сесијата на Мариса...
  | | веќе видена | слични

  Жители на Багдад носат ковчег на загинат во нападот (фото: Ројтерс) Извештајот е објавен од страна на Министерството за човекови права и е дел од поголема студија за состојбата со заштитата на човековите права во Иран. Според податоците, биле убиени точно 85.694 лица, а во споменатиот четиригодишен период се ранети 147.195 Ирачани. Инаку, бројката на убиените е спорна во толкувањето на спротиставените групи на шиитите и сунитите кои се обвинуваат за зголемување на бројката на загинатите од нивна страна, заради придобивање на наклонетоста на странската и домашната јавност. Се забележува дека од почетокот на американската инвазија во 2003 г. насилството во Ирак е во постојан пораст и е тешко да се дојде до независна проценка на бројката на жртвите. Интересно е што оваа бројка до која дошла ирачката влада се темели на бројката на официјално издадени посмртници издадени од министерството за здравство. Се напоменува дека особено е тешко да се соберат податоците за 2003 г. бидејќи во тоа време не беше формирана ...
  | | веќе видена | слични

  Изложба на фотографии од Душан Доцевски вечерва, во 19.30 часот, ќе биде отворена во Домот на културата „Ацо Караманов“ во Радовиш. Тој ќе се претстави со дела снимени во последните години. Доцевски е роден е во Куманово во 1958 година. Член е на Фото-кино клубот „Козјак“ од Куманово од 1983 година, кога и почнал да ги излага своите дела. Член е на Фотосојузот на Македонија. Излагал во земјава, Србија, Кина, Швајцарија и во Италија. Добитник е на повеќе награди. Изложбата во Радовиш ќе биде поставена во наредните 10 дена.
  | | веќе видена | слични

  Фотографии од Душан Доцевски во Радовиш Изложба на фотографии од Душан Доцевски вечерва, во 19.30 часот, ќе биде отворена во Домот на културата „Ацо Караманов“ во Радовиш. Тој ќе се претстави со дела снимени во последните години. Доцевски е роден е во Куманово во 1958 година. Член е на Фото-кино клубот „Козјак“ од Куманово од 1983 година, кога и почнал да ги излага своите дела. Член е на Фотосојузот на Македонија. Излагал во земјава, Србија, Кина, Швајцарија и во Италија. Добитник е на повеќе награди. Изложбата во Радовиш ќе биде поставена во наредните 10 дена.
  | | веќе видена | слични

  ВО ПРЕСТРЕЛКА ВО ЧАИР Двајца тешко повредени Полицијата ја истражува завчерашната престрелка која се случила пред чајџилницата Те цуфи во комплексот Чаирчанка каде со тешки повреди се здобиле две лица. Мотивот засега непознат Две лица се тешко повредени во вооружена престрелка која во понеделникот вечерта се случи во комплексот Чаирчанка. Во престрелка со тешки повреди се здобиле Арџент Р. (25) и 33-годишниот Сабит Т., кои се пренесени во Ургентниот центар и Градската општа болница. Првиот во престрелката задобил сериозни повреди во стомакот и слабината, а вториот бил ранет во грбот. Полицијата извршила увид, а се истражуваат и причините поради кои две криминални групи отвориле оган едни кон други пред чајџилницата Те цуфи. Според МВР престрелката се случила околу 17,50 часот во Скопје на улицата "Цветан Димов" кај комплексот Чаирчанка пред чајџилницата Те цуфи. Критичното време непознати сторители испукале повеќе куршуми од огнено оружје. Во престрелката се повредени Арџент Р. и Сабит Т.. Повредените се ...
  | | веќе видена | слични

  ПО 35-ПАТ Технома во знакот на енергетската ефикасност Глобалната промена на времето, порастот на цената на нафтата, зголеменото употребување на електрични апарати во секое домаќинство во изминативе години, претставува предизвик на секоја влада и енергетски ориентираните компании за напредок на полето на енергетската ефикасност. Затоа и Македонија како млада држава и на патот кон Европската унија треба да размислува за порастот на енергетската ефикасност и поради тоа, овогодинешната ТЕХНОМА е во знакот на енергетиката. Ова го изјави министерот за странски инвестиции, Веле Самак на отворањето на 35. Меѓународен саем за металургија, електроника, неметали и градежништво, енергетика, обезбедување и заштита - ТЕХНОМА 2009, кој од вчера до сабота се одржува на Скопски саем. На 16 илјади квадратни метри во четирите хали на Скопски саем, директно се преставуваат 187 домашни и странски компании. Заедничко претставување имаат компании од Германија, Словенија и Грција. Во рамки на ТЕХНОМА се одржува по 29-пат и ...
  | | веќе видена | слични

  (Фото: Филип ПОПОВСКИ, Макфакс) Вкупно 187 директни излагачи и над 700 индиректни компании се претставени на 13.000 кватратни метри во сите четири саемски хали и на 2.000 кватратни метри во дворотна саемот, што најдобро говори за интересот што владее за оваа манифестација во сферата на индустриското производство. Јубилејното издание на Технома нуди излагачи во областа на технологијата, металургијата, електрониката, неметалите, градежништвото, енергетиката, обезбедување и заштита, претприемништво и иновации. Годинешната Технома е искористена за групни претсавувања од страна на Комората за мали и средни претпријатија од Солун, Јавната агенција на Словенија за претприемништво и странски инвестициим Стопанската претприемничка комора на Словенија, како и за задничко претставување на неколку германски компании од областа на градежништвото и енергетиката. Саемот е отворен до 17 октомври, во периодот од 10-19 часот, а влезницата чини 90 денари.
  | | веќе видена | слични

  Двете уметници реализираа самостојни изложби во Грожњан и во Риека Kатерина Богоева Македонските ликовни уметници Мирна Арсовска и Јана Куновска во август и септември презентираа дел од своето творештво во хрватска Истра, на самостојни изложби што произлегле од соработката со ликовниот уметник, куратор и организатор, Еуген Борковски во 2008 година. Двете авторки по негова покана тогаш учествувале на ликовната колонија/симпозиум во познатата оаза на уметниците, Грожњан, а сега освен во оваа позната оаза на уметниците, изложувале и во Риека. Борковски велат, им ја дал очекуваната поддршка откако претходно го видел нивното творештво. Им оставил слобода самите да го направат потребниот избор на делата, советувајќи ги дека „помалку значи повеќе“. Впечатоците од гостувањето на авторките во Хрватска( каде според одгласите во земјава, постои позитивна клима во „новата“ соработка), се мошне позитивни. „Во Грожњан во 2008 година се запознавме со уметниците – учесници и гости од организацијата „Грожњанскиот круг”, ...
  | | веќе видена | слични

  Во Истра се претставија Арсовска и Куновска Двете уметници реализираа самостојни изложби во Грожњан и во Риека Kатерина Богоева Македонските ликовни уметници Мирна Арсовска и Јана Куновска во август и септември презентираа дел од своето творештво во хрватска Истра, на самостојни изложби што произлегле од соработката со ликовниот уметник, куратор и организатор, Еуген Борковски во 2008 година. Двете авторки по негова покана тогаш учествувале на ликовната колонија/симпозиум во познатата оаза на уметниците, Грожњан, а сега освен во оваа позната оаза на уметниците, изложувале и во Риека. Борковски велат, им ја дал очекуваната поддршка откако претходно го видел нивното творештво. Им оставил слобода самите да го направат потребниот избор на делата, советувајќи ги дека „помалку значи повеќе“. Впечатоците од гостувањето на авторките во Хрватска( каде според одгласите во земјава, постои позитивна клима во „новата“ соработка), се мошне позитивни. „Во Грожњан во 2008 година се запознавме со уметниците – учесници и ...
  | | веќе видена | слични