ФОТО

  во

  Со панихида со која чиноначалствуваше протојерејот Драги Костадиновски беше одбележена годишнината од раѓањето на македонскиот великан Гоце Делчев. Висока владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски положи свежо цвеќе на неговиот гроб во црквата “Свети Спас“ во Скопје. Професорот Михајло Миновски рече дека Делчев е една од најголемите личности во македонската револуционерна борба за самостојна Македонија. “Овој ден прераснува во национален празник, кој што ги обединува сите Македонци во државата и надвор од неа. Ако зборуваме за современата македонска историја нема поголема личност од Гоце Делчев. Тој е водечка личност на македонската револуционерна организација, без Гоце Делчев и она што тој го направи, не ќе го имавме Илинденското востание“, вели Миновски. Според него, прославата на овој ден треба да се организира на поинаков начин, “а тоа е да има една државна делегација со што ќе му се даде поголемо значење, без делегации на политички партии, општински комитети“. Венци цвеќе на ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Лиса Сноуден била главна атракција на плажата во Мајами, каде дошла да ужива во морето и сонцето. Британскиот модел и лице од малите екрани долго време уживала во морето, па папараците ја сликале кога решила да замине на сончање. Лиса морала постојано да го мести горниот костим за капење, а кога средила се, се опуштила и сончала на лежалката. Лиса е најпозната како видителка на реалното шоу "Britain`s Next Top Model". Пред да стане водителка, работела како инструкторка за танц и јога. Кариерата на модел ја започнала на 19 години кога била забележана од агент како игра во бар во Лондон. Оттогаш снимила бројни едиторијали, вклучувајќи ги и оние за магазините Marie Claire, Vogue, Cosmopolitan и Elle, а беше и заштитно лице на брендот Gucci.
  | | веќе видена

  Белгискиот уметник Бан Хејн совршено ги вклупува своите цртежи со реалната околина, но креира и "реалност по... ... своја желба". Серијата свои неверојатни фотки ги нарекол "Молив против фотоапарат". Мора да се признае дека Хејн е исклучително креативен, но пред се надарен уметник. Интересно е тоа што тој е самоук, но кога поседува таков неверојатен талент, тогаш и не му се неопходни советите на стручните лица за фотографија и сликање. Надреалните и забавни фотографии Хејн ги изработува веќе година дена, и во својата колекција има преку стотина дела. За работа му е потребен само неговиот Nikon D70, молив и хартија, а потоа неговиот резултат изгледа вака...
  сите 2 | | | веќе видена

  Тројца грчки новинари се повредени вчера за време на судирите на улиците во Каиро, каде што почнувајќи од 25 јануари се одржуваат масовни протести со барање за оставка на претседателот Хосни Мубарак, јави атинската телевизија „MEGA TV“. Според дописникот на телeвизијата, кој самиот не бил нападнат, тројца од неговите колеги од Грција биле нападнати од непознати лица. Двајца од новинарите се здобиле со повреди. Меѓу жртвите се новинарот на весникот „Katimerini“, Петрос Папаконстантину, фото-репортерот на весникот Јоргос Мутафис и репортерот на „Reuters“ Јанис Бехракис. „Банди од толпата ги напаѓаат странските новинари сметајќи дека тие ја подгреваат ситуацијата. Локалните телевизиски канали пренесуваат дека настаните во Египет се резултат на меѓународен заговор, а особено од работата на странските новинари“, наведува дописникот на „MEGA TV“, од улиците на Каиро. Повредениот новинар на Katimerini, Петрос Папаконстантину контактирал со редакцијата на својот весник известувајќи ги за деталите на нападот. ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Тројца грчки новинари се повредени вчера за време на судирите на улиците во Каиро, каде што почнувајќи од 25 јануари се одржуваат масовни протести со барање за оставка на претседателот Хосни Мубарак, јави атинската телевизија „MEGA TV“. Според дописникот на телeвизијата, кој самиот не бил нападнат, тројца од неговите колеги од Грција биле нападнати од непознати лица. Двајца од новинарите се здобиле со повреди. Меѓу жртвите се новинарот на весникот „Katimerini“, Петрос Папаконстантину, фото-репортерот на весникот Јоргос Мутафис и репортерот на „Reuters“ Јанис Бехракис. „Банди од толпата ги напаѓаат странските новинари сметајќи дека тие ја подгреваат ситуацијата. Локалните телевизиски канали пренесуваат дека настаните во Египет се резултат на меѓународен заговор, а особено од работата на странските новинари“, наведува дописникот на „MEGA TV“, од улиците на Каиро. Повредениот новинар на Katimerini, Петрос Папаконстантину контактирал со редакцијата на својот весник известувајќи ги за деталите на нападот. „Се ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Тројца грчки новинари се повредени вчера за време на судирите на улиците во Каиро, каде што почнувајќи од 25 јануари се одржуваат масовни протести со барање за оставка на претседателот Хосни Мубарак, јави атинската телевизија „MEGA TV“. Според дописникот на телeвизијата, кој самиот не бил нападнат, тројца од неговите колеги од Грција биле нападнати од непознати лица. Двајца од новинарите се здобиле со повреди. Меѓу жртвите се новинарот на весникот „Katimerini“, Петрос Папаконстантину, фото-репортерот на весникот Јоргос Мутафис и репортерот на „Reuters“ Јанис Бехракис. „Банди од толпата ги напаѓаат странските новинари сметајќи дека тие ја подгреваат ситуацијата. Локалните телевизиски канали пренесуваат дека настаните во Египет се резултат на меѓународен заговор, а особено од работата на странските новинари“, наведува дописникот на „MEGA TV“, од улиците на Каиро. Повредениот новинар на Katimerini, Петрос Папаконстантину контактирал со редакцијата на својот весник известувајќи ги за деталите на нападот. „Се ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Тројца грчки новинари се повредени вчера за време на судирите на улиците во Каиро, каде што почнувајќи од 25 јануари се одржуваат масовни протести со барање за оставка на претседателот Хосни Мубарак, јави атинската телевизија „MEGA TV“. Според дописникот на телeвизијата, кој самиот не бил нападнат, тројца од неговите колеги од Грција биле нападнати од непознати лица. Двајца од новинарите се здобиле со повреди. Меѓу жртвите се новинарот на весникот „Katimerini“, Петрос Папаконстантину, фото-репортерот на весникот Јоргос Мутафис и репортерот на „Reuters“ Јанис Бехракис. „Банди од толпата ги напаѓаат странските новинари сметајќи дека тие ја подгреваат ситуацијата. Локалните телевизиски канали пренесуваат дека настаните во Египет се резултат на меѓународен заговор, а особено од работата на странските новинари“, наведува дописникот на „MEGA TV“, од улиците на Каиро. Повредениот новинар на Katimerini, Петрос Папаконстантину контактирал со редакцијата на својот весник известувајќи ги за деталите на нападот. „Се ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Фудбалерите на српскиот суперлигаш Јавор од Ивањица по првиот сончев ден, се соочија со ниските температури и студениот бран кој го зафати Охрид. Македонскиот интернационалец Филип Петров и нигерскиот интернационалец Огуегбу Емека, откако беа заменети по првиот дел “не бираа“ средства да се стоплат и да го догледаат мечот до крај. Ладно, а? М.П.
  | | веќе видена

  Три грчки новинара се повредени во четвртокот за време на судирите на улиците во Каиро, каде што почнувајќи од 25 јануари се одржуваат масовни протести со барање за оставка на претседателот Хосни Мубарак, јави атинската телевизија MEGA TV Според дописникот на телeвизијата, кој самиот не бил нападнат, тројца од неговите колеги од Грција биле нападнати од непознати лица. Двајца од новинарите се здобиле со повреди. Меѓу жртвите се новинарот на весникот Katimerini , Петрос Папаконстантину , фото-репортерот на весникот Јоргос Мутафис и репортерот на Reuters Јанис Бехракис . „Банди од толпата ги напаѓаат странските новинари сметајќи ги дека ја подгреваат ситуацијата. Локалните телевизиски канали пренесуваат дека настаните во Египет се резултат на меѓународен заговор, а особено од работата на странските новинари“, наведува дописникот на MEGA TV , од улиците на Каиро. Повредениот новинар на Katimerini , Петрос Папаконстантину контактирал со редакцијата на својот весник известувајќи ги за деталите на ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Еден од најмоќните циклони Јаси ја погодил Австралија. Тропскиот циклон кога пристигнал на обалата Квинсленд, зајакнал до пета категорија. Достигнал брзина од 320 километри на час, пропратен со десет метарски бранови. Погледнете го Јаси низ фотографии.
  сите 16 | | | веќе видена

  Компанијата Google во Лондон го претстави својот нов сајт – Google Art Project кој на посетителите им овозможува шанса виртуелно да посетат некои од најпознатите музеи во светот. Иако големите галерии во светот со години се обидуваат да направат нивните колекции да бидат достапни на интернет, новиот сајт на Google, со користење на Street View технологија, им овозможи на интернет корисниците набљудување на уметничките и вајарските дела во исклучително висока резолуција. Оваа новост од Google, експертите ја оценуваат како онлајн доживување кое уметноста ќе ја поткрене на повисоко ниво. Претставникот на компанијата Google, Нелсон Матос изјави дека благодарение на овој сајт децата од Латинска Америка, Индија, Африка и сите останати жители на планетата кои немаат можност да ги видат оригиналите, ќе добијат можност со помош на интернет да уживаат во тоа доживување. Сепак, тој смета дека не верува, колку и да технологијата биде напредна, сајтот ќе ги замени посетите на музеите. - Не веруваме дека оваа ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Последните години дизајнерскиот јазик на германската компанија BMW значително се промени... Имиџот на марката моментално е во склад со нејзиното минато, а иднината е најавена со концептниот електромобил Vision Efficient Dynamics. Токму тој концепт беше инспирација за турската дизајнерска студија Nobile-OT, од каде се роди идеја наречена BMW Z5. Новата креација конкурира во сегментот каде BMW се уште нема свој претставник – класата на суперспортски автмобили. Новиот модел би требало да ги „вкрсти копјата“ со моделите како Porsche 911, Audi 911 R8 или Lamborghini Gallardo. Z5 е автомобил со мотор V8, развиен на основа на Z4. Визуелно, инспирацијата за изгледот на овој атрактивен модел е пронајдена во историјата (модел од серијата 8), но не можеме а да не се забележат дизајнерските детали превземени од моделот Vision Efficient Dymanics. „Сакавме само да создадеме BMW суперавтомобил. Тоа е автомобил кој BMW ќе го прати во сегмент кој се уште не постои. Тоа е суперавтомобил. BMW ваков модел никогаш ...
  | | веќе видена

  Скопје, 3 февруари - Македонскиот бенд Архангел ќе ја почести македонската публика со двочасовен концерт на кој ќе ги понудат старите хитови со незаборавни текстови. Концертот ќе се одржи на 12 февруари во Метрополис арената, а е организиран од Јованов рекордс и План Б продукција. Најавено е дека нема да има никакви изјави и привилегии за новинарите бидејќи фронтменот на бендот, Ристо Вртев се што има да каже ќе каже на самата сцена. Организаторите соопштија дека заинтересираноста за овој настан е голема и веќе половина од влезниците се продадени. фото: Storkwork.com
  сите 8 | | | веќе видена

  Сара Сахи снимила едиторијал за магазинот Esquire. Оваа американска глумица има 31 година, живее во САД и има ирански и шпански корени. Пред да започне професионално да се занимава со актерството, таа била навивачка. Исто така, во тинејџерските денови, била кралица на убавината во својата држава, па надевајќи дека ќе стане глумица, прво решила професионално да се занимава во навивањето. Сара е две години во брак со актерот Стив Хобеј. Но, без разлика на нејзината убавина, вработените од магазинот неможеле да му одолеат на фотошопот. Па така, на една фотографија можете да забележите дека тие претерале, односно и остраниле дел од ногата и и додале ребро плус. Ако подобро го погледнете едиторијалот можно е да налетате на уште некој грешка на мајсторите од Esquire.
  | | веќе видена

  Англискиот гламур модел, Ејми Чилдс е ѕвездата на реалното шоу 'The Only Way Is Essex', а сега стана и заштитно лице на линијата долна облека дизајнирана од светски познатиот модел Каприц Бурет, која решила да замине од модните писти и да работи како дизајнерка. Колекцијата на 39 годишната Каприц ја инспирирало 20 годишната Ејми која и самата признала дека еден ден би сакал да дизајнира долна облека и да биде успешна деловна жена.
  | | веќе видена

  Ким Кардашијан сака да се разголува, а токму тоа го направи и за најновиот број на магазинот FHM. Старлетата позираше во костими за капење во море, а во секој од костимите изгледаше прекрасно, благодарение на нејзините облини. Иако и сама се пожали дека како типична Ерменка, има кратки нозе и голема задник, тоа сигурно не е мана или пречка за да ја обожаваат милиони мажи ширум светот. Кардашијан е една од најпожелните жени на светот, а освен тоа упеа да изгради кариера на реалити ѕвезда и добро финансиски ја валоризира љубовта кон самата себе. Само за потсетување, Ким од тоа што се појави нејзиното порно видео направи работа на векот. Додека многумина би се криеле и би тврделе дека не се тие, Ким со своите проекти како славна фаца зграби вистинско богатство.
  | | веќе видена

  Светот е сцена... На фотографијата, која е прогласена за фото на денот на реномираниот веб-магазин за уметност „Арт дејли“, може да се видат делови од неидентификувани мумии што се расфрлани на подот на Египетскиот музеј во Каиро. Фотографијата е снимена во саботата, а е објавена во понеделникот. Демонстрантите влегле преку стаклениот покрив на музејот, преполн со непроценливи антиквитети. Цивилната и воена полиција го опколи музејот, по што успеа да фати неколку од провалниците. При упадот ништо не било украдено, но повеќе експонати се оштетени. При безредијата во Египет, најжестоки беа оние во Каиро, каде што околу 10 илјади луѓе го окупираа централниот плоштад блиску до парламентот и одбија да заминат додека не падне режимот. Владата што молчеше цел ден, повика на смирување дури вечерта, кога силите на безбедноста го зголемија притисокот и ја разбија толпата. Сега египетската војска го обезбедува познатиот музеј во Каиро, штитејќи го од крадци на вредни артефакти, меѓу кои и златната посмртна маска на ...
  | | веќе видена

  Канцелариите на Гугл ширум светот се добро познати по уникатното уредување и функционалност. Од теретани до кино сала, од шведски стол до сауни, уникатни конференциски соби... Ништо поразлични не се и нивните нови канцеларии во Москва. Секако тука само додадени се рускиот "шмек" и некои локални трендови. Пријатен работен ден, каде и да работите.
  | | веќе видена

  Во силната експлозија што одекна утрово во индустриската зона ОСТИМ во близина на главниот град на Турција, урнати се два ката од трговскиот центар „Мега-Центар“ во чии урнатини се верува дека има меѓу 40 – 50 лица. Како што јавува CNNTurk, бројката и состојбата на луѓето затрупани во урнатините од трговскиот центар од кого целосно биле уништени два ката, сè уште не е утврдена. Во информацијата се додава дека се верува дека поголемиот дел од затрупаните работници се тешко повредени или се загинати. Според првичните сознанија, причина за експлозијата е проблем со генераторот на инсталацијата за гас. На местото на несреќата се присутни 25 пожарникарски и 15 болнички возила, јавува телевизијата.
  сите 27 | | | веќе видена

  Бујната британска старлета Луси Пиндер неможела своите гради долго време да ги држи подалеку од фотообјективот, па повторно ги истакнала во новиот број на Nuts. Бујната Луси не се смета за злочеста девојка и таа титула и ја препушта на нејзината колешка, Софи Ховард. Сексот во тројка за неа е фантазија и не планира да го реализира во реалниот живот. Lucy Pinder Unzipped in Nuts Mag (pt.1) Uploaded by EgotasticMedia Find more steamy, sexy videos.
  | | веќе видена