Џујом

    во

    Членовите на европските кралски семејства, како и обичните граѓани, присуствуваа во саботата на венчавката во катедралата Нотр Дам, ден откако двојката го склучи бракот на цивилна церемонија во градскиот совет. Народот ги исполни улиците околу храмот и бучно го поздрави бакнежот на штотуку венчаната двојка, кога Жујом и Стефани се појавија на украсениот балкон на војводската палата. Двојката пото се прошета по градот, ракувајќи се со граѓаните кои им го честитаа бракот, а прославата кулминираше со поп концерт и огномет. Принцот Жујом е прв во наследниот низ за престолот на војводството Луксембург, на кој е великиот војвода 57-годишниот Анри. Присутни на венчавката на брадестиот младоженец и неговата русокоса невеста, меѓу другите беа и холандската кралица Беатрис, норвешката кралска двојка, принцезата Викторија и принцот Даниел од Шведска, принцот Нарухито од Јапонија, принцот Хасан и принцезата Сарват од Јордан, како и британскиот принц Едвард и војвотката од Весекс. На свадбениот банкет присуствуваа 800 ...
    сите 3 | | | веќе видена