Џуџепе Нино

    во

    На 13 мај 1950 година стартуваше светското првенство во Формула 1 со трката за Големата награда на Европа, одржана на 100 километри од Лондон на патеката Силверстоун. Серијата која денеска прерасна во глобална спортска атракција на почетокот беше дефинирана со сет правила за трки со автомобили „едноседи“, од што произлегува и името „Формула 1“. Победник на првата трка е Џуџепе „Нино“ Фарина, кој зад воланот на „Алфета 158“ освои пол позиција, победа и најбрз круг во трката, а на крајот од годината стана и светски првак. Според спомените кои ги споделува фабриката Алфа Ромео, тие настапиле на трката со четири болиди, кои им биле доверени на Фарина, Луиџи Фаџоли, Хуан Мануел Фанџо и Рег Парнел. Првите двајца биле Италијани, додека Фанџо како „млад возач во подем“ (на свои 38 години) добил шанса иако имал аргентинско државјанство, но неговите родители биле италијански емигранти, а последниот бил Англичанец во чест на земјата домаќин. Патеката претходно служела за воен аеродром, но во оваа прилика таму се ...
    | | веќе видена