Џуџаро Korando

    во

    Компактот на корејскиот специјалист за теренци е таен избор на познавачите. Комфорот и динамиката во возење се примерни, цените се привлечни, издржливоста не остава простор за сомнеж. По улиците кружат едни теренци што сите ги забележуваат, а ретко кој им ја препознава марката. Таа и не е толку нова, нов е само начинот на кој што марката ги претставува своите модели, а тоа го прави на највпечатливиот можен начин, со изглед што се издвојува во уличната слика и ги мами погледите. Некој би претпоставил дека се работи за нов теренец од италијанска марка, тоа е обично првиот впечаток. И нема да погреши, дизајнот потекнува од студиото на вечната ѕвезда Џорџето Џуџаро. Но, не се работи за модел на теренец што отсекогаш им недостигал на Fiat и Alfa, или на Maserati и Lancia, туку за автомобил што доаѓа од малку подалеку, малку повеќе. Марката е SsangYong, која прв пат во привлече вниманието на автомобилската јавност со умешното конципирање на легендарниот Musso, како кросовер пред кросоверите, со дизајн на ...
    сите 2 | | | веќе видена

    SsangYong и неговиот партнер MakRatola премирно во Македонија ја претставија четвртата генерација на прекалениот теренец на корејскиот производител кој на глобално ниво започнува нов живот. Вреди да се спомене дека Македонија е втората држава во светот чии граѓани во живо ќе можат да ја видат новата генерација на SsangYong Korando изложена пред халите ја Скопскикот саем во склоп на Технома 2011. По светската премиера на салонот во Бусан , Јужна Кореа која се случи во мај годинава Бугарија е првата држава каде Korando беше јавно прикажан, а по неа следува Македонија, па остатокот од Европа. SsangYong полага големи надежи во четвртата генерација на Korando, a има и зошто. Новиот Korando e првиот теренец на SsangYong кој има самоносечка каросерија каде склоповите на потпирањето се поставени на помошни рамки. Значи со Korando, SsangYong го напушта принципот на градба со класична шасија на која се процврстени сите механички компоненти и каросеријата како што е случајот со останатите модели Actyon , Kyron, ...
    | | веќе видена