ЏЏ ЏЅ

    во

    Новото издание на фестивалот на електронска музика и медија-арт „Десонанс“ ќе се одржува од 29 септември до 8 октомври во зимскиот клуб „Хавана“ и во МНТ „Центар“ Освен богата музичка програма со значајни домашни и странски имиња од електронската сцена, ќе вклучува и неколку работилници. Отворањето на музичкиот дел е закажано на 30 септември, точно на полноќ, во „Хавана“. На програмата се германските диџеи Исоли и Роман Флигел, како и домашниот Андреас Хз. Следната вечер, 1 октомври, повторно со почеток на полноќ, настапуваат Маус он Марс од Германија и Габор Лазар од Унгарија, како и домашниот диџеј и продуцент Мирко Попов. И во двете вечери за визуелните ефекти ќе се погрижи проектот „ЏЏ+ЏЅ вижуалс Македонија“. Во рамките на „Десонанс 2011“ ќе се одржат и неколку едукативни работилници. Првата е насловена „Семпл едн холд“, на тема конструкција на звукот и ќе ја спроведува Дирк Дреселхаус од Германија, попознат како Шнајдер ТМ. Ќе се одржи на 2 октомври во МНТ „Центар“, со почеток во 20 часот. Истата вечер ...
    сите 2 | | | веќе видена

    Со нова напредна техника Создадена првата сперма во лабораторија Британските научници тврдат дека креирале човечка сперма во лабораторија, прво такво постигнување во светот. Експертите се надеваат дека ова ќе помогне да го зголемат своето знаење за човечката плодност. Сепак, тие истакнаа дека спермата, која била развиена од матични клетки со хромозоми ЏЅ засега нема да се употребува при лечење неплодност, со оглед на тоа што тоа е забрането со закон. - Ова претставува значајно постигнување што на научниците ќе им овозможи до детаљ да проучуваат како спермата се формира и што ќе доведе до поголемо разбирање на машката неплодност – причините поради кои истата настанува. Со тоа ќе развиеме нови начини со кои ќе им помогнеме на двојките што не може да имаат деца – изјави професорот Карим Најернија, кој работи на овој проект. Најернија и неговиот тим развиле нова техника со која успеваат во лабораториски услови да креираат човечка сперма. Од матичните клетки со хромозомите ЏЅ извадени од човечки ембриони биле ...
    | | веќе видена | слични