Ф1 Алманах

Валенсија повторно го намали својот капацитет на посетители на нејзината улична трка која треба да се одржи наредниот месец. Откако 112,771 посетител купија карти за првата трка која што се одржа во 2008 година, организаторите го намалија бројот на седишта за 35,000 поради намалениот интерес наредната година. Капацитетот повторно беше намален за уште 65,000 за минатата година, така што оваа година ќе има само 45,000 места за гледачите кои што сакаат да ја посетат оваа трка. Според весникот Ел Паис ова се должи на економска криза. Ова значи дека бројот на посетители од првата година до оваа се намалува за повеќе од половина. Претходно беше изјавено дека постојат планови од наредната година Шпанското Гран При да ја менува својата локација, меѓутоа Берселона сеуште не е сигурна на овој чекор, иако оваа алтернатива беше предложена неодамна од страна на Берни Еклстоун. - Главна цел на организаторите е да се намалат трошоците кои настанале низ минатите години, особено со зголемувањето на учеството кое што ...
| | веќе видена

Под покровителство на Мотоциклистичка федерација на Македонија, a во техничка организација на МК Вардар од Скопје на 24 мај на патеката Орман крај Скопје ќе се одржи уште еден натпревар од Шампионатот на Македонија во мотокрос за сезоната 2012. Годинешниот шампионат во овој возбудлив спорт е распишан во 4 класи и тоа: МХ85, МХ1, МХ2 и МХ3 и се очекува учество на преку 30 натпреварувачи од Македонија и соседните земји. По минатонеделниот настап во Смолево, најголем фаворит за победа кај младите надежи од класата МХ85 е Андријан Ристевски (Хонда, МК Мотостарс). Негов императив годинава е одбраната на титулата од 2011 година. Најголемо внимание секако ќе привлече заедничката трка на класите МХ1 и МХ2. Во класата МХ2 повторно најголемо внимание привлекува Христиан Илиоски (Хонда, МК Пелистер). Атрактивниот Кико како и секогаш е магнет за публиката со неверојатните скокови за кои редовно добиваа овации. Во најсилната класа МХ1 шесткратниот македонски шампион Гоце Томовски (Хонда, МК Гого) атакува на уште една ...
сите 5 | | | веќе видена

Тимскиот шеф на Мерцедес, Рос Браун ја превзеде вината за лошите изданија во трките кои ги имаше неговиот возач Михаел Шумахер. Тој изјави дека тимот е тој кој треба да биде обвинет за дел од неговите лоши изданија, запрашан од медиумите за перформансите на Шумахер по треттата незавршена трка оваа сезона. Тој поради инцидентот во Шпанија со Бруно Сена, за трката во Монако која ќе се вози викендов, доби 5 места казна назадување во поредокот за трката во недела. Шумахер сезонава е мета на критичарите бидејќи од 5 трки досега, Германецот има само два бода на своето конто, додека неговиот тимски колега Нико Розберг има една победа и 41 поен. - Многу беше кажано и напишано по инцидентот во Шпанија, но не забараваме дека НИЕ тимот го разбочаравме на 3 од 5 трки сезонава. Мора да бидеме подобри. Видов дека Михаел многу добро возеше на првата трка од сезоната, па верувам дека ќе го видам на подиумот годинава, - изјави Браун. Останува да се види што ќе понуди Шумахер сезонава, бидејќи тригодишниот договор со тимот на ...
| | веќе видена

Извршниот директор на екипата Мерцедес, Ник Фрај, во интервју за Скај Спорт признал дека Шкотланѓанецот Пол ди Реста е кандидат за местото на седумкратниот светски првак, кој се уште не знае дали ќе продолжи со возењето во Формула 1. Шумахер оваа зима наполни 43-години, а се соочува со тежок камбек во спортот, притоа добивајќи критики и од новинарите, но и од некои возачи со кои влезе во дуел. - Пол е на нашиот радар. Тој врши фантастична работа , добар дечко е, но и одличен тимски играч. Без сомнение тој е еден од оние возачи за кои ќе размислуваме доколку Михаел одлучи дека нема да продолжи. Не сме стигнале до таа фаза се уште, но имаме голема почит за работата на Пол. Ди Реста бил спонзориран од Мерцедес во младите денови, првенствено додека возел во Формула 3 каде што победил во 2006 со германската марка, а потоа и во ДТМ, каде што ја освоил титулата со Мерцедес во 2010 година. Во меѓувреме, германската новинска агенција СИД објави анкета потпишана од агенцијата Промит, во која мнозинството испитаници ...
сите 4 | | | веќе видена

Единствениот претставник на Мотоциклистичка федерација на Македонија (МФМ), Слободан Ивчески на првиот натпревар од Европски шампионат во супермото за 2012 година кој се одржа на 20 мај на патеката во Плевен, Бугарија после двете возења со вкупно 27 бодови го освои осмото место. Минатата сезона Ивчески го освои деветтото место во конечниот пласман на крајот од сезоната, а годинава стартува со уште поголеми амбиции со оглед на тоа што настапува со новонабавен КТМ мотоцикл. Натпреварот воедно се бодуваше и за отворениот Источно-Европски шампионат, Ивчески исто така беше осми, додека искусниот Јужноафриканец Глен Скот кој дебитираше под македонски знаме со оглед на тоа што годинава ќе настапува со лиценца од МФМ беше единаесетти со 22 бодови. Во исто време, на првиот натпревар од отворениот Источно-Европски шампионат во мотоциклизам на кружни патеки кој се одржа на патеката Долна Митрополија крај Плевен, МФМ ја претставуваа петмина натпреварувачи. Младиот Марин Сугарев со новата Априлија го освои осмото место ...
сите 2 | | | веќе видена

Конзистентноста во носењето нови надграби за болидот ќе биде доволен показател дека од болидот на Ферари треба да се очекува уште повеќе. Ова е мислењето на техничкиот директор Пет Фрај, кој по второто место на Алонсо во Барселона, со ревидираниот болид на Ферари даде до знаење дека Ферари започнува да биде компетитивен. Покрај тоа што подобрувањето на болидот беше очигледно, Фрај за официјалниот сајт на Ферари изјави дека тимот сеуште цели кон поголем прогрес, со цел да се максимизира потенцијалот на новите делови. - Мислам дека повеќето од новите делови работеа како што очекувавме. Сеуште има делови кои допрва се обидуваме да разбереме дали работат на нивото на кое се очекува. Генерално, сите делови додаоа перформанси на болидот, па мислам дека сите се среќни со тоа што го направивиме. Имаме уште многу пред нас, се што треба да направиме е да го држиме ова темпо кое го поставивиме, - изјави Фрај. Тој додаде дека како што треба да возачите да возат константно, така и во поглед на продукција на нови делови ...
сите 2 | | | веќе видена

Настаните од минатата година во Монако, претставуваат доволен мотив за возачот на Мекларен, Џенсон Батон да атакува на победата оваа година. Тој објасни дека по минатогодишните настани, каде што поради стратегијата со 3 влегувања во боксот и стопирањето на трката, го одалечиле од борба за првата позиција, потенцирајќи дека тој во Монако има незавршена работа. - Паметам дека минатата година имав одличен болид со кој навистина можев да победам. Но, понекогаш условите за тркање се над она што можеме ние да го контролираме , па условите беа тие кои не одалечија од победата. Се враќаме во Монако по онаа работа која не ја завршивме минатата година. Би сакал да победам за Мекларен, тимот кој има огромна историја во Монако, и би сакал моето име да го пишува како дел од победниците на Мекларен во Монако. – изјави Батон. Оптимизам дојде и од тимскиот шеф Мартин Витмарш кој се надева дека по серијата грешки кои им се случија сезонава, конечно ќе се вратат на првото место на подиумот. - За целиот тим на Мекларен, ...
| | веќе видена

Под покровителство на Мотоциклистичка федерација на Македонија, во техничка организација на МК Мотостарс од Битола со поддршка од Општина Битола, ЕЛЕМ и Цермат, на 22 мај на патеката Смолево крај Битола се одржа натпревар од Шампионатот на Македонија во мотокрос за сезоната 2012. Повеќеилјадната публика имаше можност по убаво и сончево време да ужива во атрактивните возења и прекрасни скокови на најдобрите македонски натпреварувачи, а меѓународен карактер на натпреварот му дадоа четирите гости од Грција. Во најмалата класа МХ85 можевме да ја видиме иднината на македонскиот мотокрос. Сигурна победа извојува Андријан Ристевски (Хонда, МК Мотостарс) пред своите клупски колеги, Христијан Станковиќ (КТМ) и најмладиот учесник 8 годишниот Лука Ристевски (КТМ). Во класата МХ2 видовме очекуван расплет и поделба на местата на подиумот. Христиан Илиоски (Хонда, МК Пелистер) не дозволи никакво изненадување пред своите обожаватели и победи пред двојката на МК Мотостарс која настапува со Сузуки, Благојче Спировски и ...
сите 5 | | | веќе видена

Многу приказни беа напишани за некогаш шампионскиот тим на Вилијамс, кој минатата сезона ја заврши на деветтата позиција во конструкторскиот шампионат, негова најниска во тридецениското постоење на екипата. Пишува: М-р Марино Малиш Но, тимот што освои само четири бодови минатата година, оваа година со двајцата млади возачи, Пастор Малдонадо и Бруно Сена, не престанува да изненадува од трка во трка. Кулминација е победата на Малдонадо во Барселона, откако претходно освоија 18 бодови во првите четири трки. Што се случи во меѓувреме? Преку зимата, Вилијамс по тригодишна соработка со Косворт, се префрлија на Рено, а воедно вработија нов технички тим предводен од Марк Гилан и Мајк Гаскоњ. Резултатот беше видлив, болидот ФВ34 се бореше за поени во првите неколку трки оваа сезона. Забраната на издувните дифузери значи дека оваа година дизајнот на болидите во Формула 1 е помалку ориентиран на „трик“ аеродинамиката, со исклучок на Мерцедесовиот двоен ДРС, а повеќе се потпира на старата добра аеродинамична ефикасност. ...
| | веќе видена

Хорхе Лоренцо извојува убедлива победа на трката за Големата награда на Франција од Светското првенство во мотоциклизам, но ѕвезда на денот беше ветеранот Валентино Роси кој се избори за второто место. Дани Педроса ја имаше пол позицијата, но по само неколку кругови потона до шестото место, додека напред се издвоија Лоренцо, Стонер, Роси, Довициозо и Крачлоу. Кога стана очигледно дека Лоренцо почнува да прави предност, Стонер даде максимум од себе да го следи, но зад него беше Роси. По неколку кругови следење еден зад друг, Стонер успеа да се одвои, додека Роси беше престигнат од Крачлоу и Довициозо кои ги искористија тие моменти на невнимание. Сепак, Валентино потсети на своите најдобри денови и покажа зошто има девет светски титули, па во втората половина од трката почна да ги престигнува оние пред него, најпрвин Крачлоу, потоа Довициозо, а на еден круг пред крајот успеа да го мине и Стонер. Со тоа Италијанецот го постигна најголемиот успех откако се префрли во Дукати, при што индикативно е дека ...
сите 7 | | | веќе видена

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, во изјава за германскиот магазин Ауто, мотор унд шпорт рече дека ниту припадниците на Вилијамс немаат претстава зошто беа толку конкурентни и победија на трката во Шпанија. Според размислувањето на Хорнер, целата магија е во гумите на Пирели. - Се сомневам дека Вилијамс знаат зошто беа толку силни. Не е случај дека тимовите од средината направиле квантен скок во аеродинамиката, споредено со минатата година. Но, од гледна точка на перформансите, тоа е она што се случува,- изјави Англичанецот. Германскиот магазин заклучува дека е минимизирано влијанието на аеродинамиката, додека Хорнер ја открива својата претстава за мистеријата. - Сега се е околу хармонизирањето на нештата, а овие пневатици се едносвно зачудувачки комплексни. Пред две трки Розберг доминираше, а во Шпанија речиси беше престигнат за цел круг. Тешко е да се предвиди што ќе се случи следно, ова е ноќна мора за обложувалниците. Лотарија! Истата реторика ја употреби и сопственикот на компанијата Ред Бул, ...
| | веќе видена

Фелипе Маса во континуитет добоива поддршка од Ферари и од тимскиот колега, но во последното соопштение на екипата до медиумите, во пресрет на трката за Големата награда на Монако, тој беше потсетен дека мора да покаже завидни перформанси. Алонсо го дели првото место во генералниот пласман, додека Маса има само два бода и на последната трка во Шпанија заостана цел круг зад тимскиот колега. Тој доби казна за непочитување на жолтите знамиња, поради што загуби шанси за висок пласман, но екипата го оцени тоа како лоша среќа. - Сите, а пред се и самиот Фелипе, очекуваме дека ќе има промена во степенот почнувајќи од трката во Монако,- се вели во соопштението. Екипата го демантираше и написот на Твитер дека е разочарана, појаснувајќи дека тоа се должело на расплетот во неговата трка, а не на разочараност од самиот возач. Медиумите во Италија уште од почетокот на сезоната притискаат за негова промена, а највлијателната Ла Газета дело спорт во својот репорт од Барселона овој пат одбра да не го спомне во текстот. ...
| | веќе видена

Актуелниот шампион Кејси Стонер најави дека на крајот од оваа година ќе се повлече од трките во Светското првенство во мотоциклизам. Стонер е двократен шампион во „кралската“ Мото ГП класа, при што првата титула ја освои со Дукати во 2007 година, додека втората со Хонда во 2011 година. Оваа сезона тој ја започна со водство во Катар, но поради проблеми со болки во подлактиците заврши четврти, додека на следните две трки во Шпанија и Португалија го освои првото место. Дел од шпекулаците за неговото повлекување се дека постои влошување на неговата здравствена состојба, а корените за таквите приказни лежат во едно негово отсуство за време на сезоната во 2009 година, кога пропушти неколку трки поради замор. Лекарите тогаш единствено констатираа недостаток на некои хемиски елементи како потасиум, наспроти преувеличувањето на медиумите на вистината што го следи од малечок, а се однесува на нетолеранција на млечните производи. Во својата изјава, Стонер ги посочи промените во Мото ГП како единствена причина за ...
| | веќе видена

Слободан Ивчески ќе ја претставува Мотоциклистичка федерација на Македонија (МФМ) на првиот натпревар од Европски шампионат во супермото за 2012 година што ќе се одржи на 20 мај на патеката во Плевен, Бугарија. Натпреварот воедно се бодува и за отворениот Источно-Европски шампионат. Минатата сезона Ивчески го освои деветтото место во оваа конкуренција, а годинава стартува со уште поголеми амбиции со оглед на тоа што ќе настапи со новонабавен КТМ мотоцикл. Покрај него, во рамките на отворениот Источно-Европски шампионат во супермото ќе настапи и Глен Скот. Искусниот Јужноафриканец ќе дебитира под македонски знаме со оглед на тоа што годинава ќе настапува со лиценца од МФМ. Во исто време, на првиот натпревар од отворениот Источно-Европски шампионат во мотоциклизам на кружни патеки кој ќе се одржи викендов на патеката Долна Митрополија крај Плевен, МФМ ќе ја претставуваат петмина натпреварувачи. Младиот Марин Сугарев втора година по ред ќе настапува во класата до спорт до 125 ссм. И тој годинава набави нов ...
сите 2 | | | веќе видена

Под покровителство на Мотоциклистичка федерација на Македонија, a во техничка организација на МК Мотостарс од Битола на 20 мај на патеката Смолево крај Битола ќе се одржи натпревар од Шампионатот на Македонија во мотокрос за сезоната 2012. Годинешниот шампионат во овој возбудлив спорт е распишан во 4 класи и тоа: МХ85, МХ1, МХ2 и МХ3 и се очекува учество на преку 30 натпреварувачи од Македонија и соседните земји: Србија, Грција и Бугарија. Најголемо внимание секако ќе привлече заедничката трка на класите МХ1 и МХ2. Организаторот МК Мотостарс најавува спектакуларна трка, а за најдобрите покрај пехарите се обезбедени и пригодни награди. Секако најголемо внимание привлекува миленикот на битолската публика Христиан Илиоски од класата МХ2. После одличниот настап во Романија, големи очекувања домаќините во оваа класа полагаат и во Благојче Спировски. Во најсилната класа МХ1 секако фаворит е Гоце Томовски. Според програмата квалификациите се во недела 20 мај од 10:00 часот, а свеченото отворање на натпреварот е ...
сите 4 | | | веќе видена

Тод Потер е победник на втората трка од Ред Бул Икс-Фајтерс серијата која што ги обединува најдобрите возачи во мотокрос слободен стил. Патеката Глен Хелен во Јужна Калифорнија беше арената за вториот настан оваа сезона, а 20 метри високата препрека беше најголемата некогаш видена во историјата на ова натпреварување. Во вакви услови најдобро се снајдоа бестрашните специјалисти кои правеа неверојатни акробации во воздухот, а изненадување приреди Американецот Вес Ејџи кој на својот прв настап дојде до третото место. Пред околу 15 илјадната публика, во финалето се сретнаа Тод Потер и Французинот Томас Паже, при што првиот ја имаше наклоноста на публиката, а судиите дополнително ја ценеа неговата храброст. Речиси ниту еден од поранешните шампиони, како и возачи кои беа на подиумот на првата трка во Дубаи, не ги пројдоа елиминациските рунди бидејќи во своите скокови решија да ја избегнат високата препрека. - Ова е остварување на сонишата. Мислам дека другите треба да научат да скокаат и да почнат да го прават ...
| | веќе видена

Петер Заубер ја унапреди Мониша Калтенборн од оперативен директор во партнер и косопственик со дел од една третина во неговата групација, која што го вклучува и тимот во Формула 1. Калтенборн дојде на оваа позиција кога БМВ се повлече од Формула 1, а својот излез го направи на крајно неспортски начин, откако помина рокот за потпишување на договорот за учество за следната година. Петер Заубер ја поврати целосната контрола врз екипата што ја основаше, минувајќи низ сите проблеми како новак во спортот, почнувајќи речиси од нула за да најде нови финансиски партнери, самостојно да го конструира новиот болид и да обезбеди мотор за него, без средства од Еклстоун за ТВ правата, со последни стартни бројки, па дури и нов сајт за комуникација со акредитираните новинари. Калтенборн е покрај него веќе две години, а на оваа позиција беше назначена како прва жена директор на Ф1 екипа, со тогаш 38 години. - Кога БМВ се повлече од Формула 1 во 2009 година, Мониша беше клучна за преживувањето на тимот, а од тогаш прави ...
| | веќе видена

Марк Вебер во својата редовна колумна за БиБиСи ја опиша победата на Пастор Малдонадо во Шпанија како „нереален резултат“. Тој во својата колумна го изрази своето изненадување од целата ситуација особено ако се земе во предвид дека минатата сезона, тимот на Вилијамс успеа да освои само 5 поени, а годинава да ја зебележи и првата победа по 8 години пауза. - Ова е нереален резултат ако се погледнат последните две, три години кои ги имаше тимот на Вилијамс. Пастор можеше да направи одличен резултат на првата трка во Мелбурн, но бркајќи го Алонсо тој заврши во банкината. Се прашуваш, кога овој тим ќе седне да се напие тоник? (мислејќи на освежување за екипата з.а) - Резултатот во Шпанија е тој тоник што го заслужија. Мислам дека подиум ќе беше доволен, но победа? Леле мајко! – напиша Вебер. Тој додаде дека не е работата дојдена до победата на Вилијамс, туку поредокот кој започнува да се диференцира. - Ги погледнав резултатите на контролната кула за време на трката и никогаш немаше да се обложам дека Фернандо ...
| | веќе видена

Со водството во трката во Шпанија и освоеното второ место на возачот на Ферари, Фернандо Алонсо ги наведе медиумите во цела Италија да се прашуваат дали конечно Ферари излезе од кризата, и ја започнува вистинската битка за шампионатот. Алонсо прв пат сезонава стартуваше од првиот ред, што е доволен факт дека болидот на Ферари се движи во вистинска насока. Алонсо резервирано потенцираше дека кога ќе ги имаат првите две позиции во квалфикациите , а истите се преточат во трката, тогаш ќе потврди дека го имаат најдобриот болид. - Мислам дека годинава тешко е да се има предност во однос на брзината, или да се биде среќен со болидот кој го имате, бидејќи разликата е многу мала. Конзистентноста и константниот развој ќе бидат важни во овој шампионат бидејќи две десетинки значат шест или седум позиции во квалификациите годинава. Што можам да кажам кога веројатно го имавме најтешкиот старт на сезоната во последниве три години за Ферари, со болид кој воопшто не беше компетитивен, а ја завршуваме првата четвртина од ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако мислењата за дисквалификацијата на Хамилтон од трката за ГН Шпанија се поделени, речиси е сигурно дека таквата одлука го чинеше возачот на Мекларен пласман на подиумот или борба за победа. Неговата предност во квалифиакциите со меките гуми беше изразена со повеќе од половина секунда, но во трката со тврдите гуми сигурно ќе беше поинаку. Сепак, шампионот од 2008 година извозе фантастична трка и се пласираше пред тимскиот колега Батон, кој стартуваше од 10 место, но направи стратешка грешка да ги користи меките пневматици во втората измена. Сепак, она што го потегнаа многумина, како навивачи, така и медиуми, е дека Мекларен постојано прави грешки кои скапо го чинат. Дури се поставува и прашањето за командна одговорност на Мартин Витмарш, кој откако го презема тимот, нема освоено титула, а оваа година иако започна со извонредни перформанси за екипата, по пет трки првото место го делат Фетел и Алонсо. Англискиот весник Дејли маил тврди дека Хамилтон е бесен, а тоа е возачот што оваа година ја одработува ...
сите 16 | | | веќе видена

next