• Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 14:00:00 , 19 Мај, 2017 до 23:00:00 , 21 Мај, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 39 доаѓаат, 319 можеби
 • Настанот е завршен
 • ДПС Трансверзалец – Скопје во периодот од 19 до 21.05.2017 организира искачување на Маглич (2.386м) и рафтинг на Тара и Дрина. Маглич е највисок врв на надморска височина од 2.386 метри во опсег на планинскиот венец Пљешевица, Грмеч, Цинцар и Радуша во Босна и Херцеговина. Врвот се наоѓа на границата на Босна и Херцеговина и Црна Гора.Програма:19.05.17 (петок) Поаѓање во Скопје во 14.00ч од пред паркингот Пошта – Железничка станица. Патување преку Косово, Албанија, Црна Gора до Фоча и кампот Бастаси во Босна и Херцеговина. Кампот Бастаси се наоѓа покрај Дрина. Предвидено е преноќување во повеќекреветни бунгалови. 20.05.2017(сабота) Будење во 6.00ч, поаѓање во 7.00ч кон Пријевор. По 2 часа возење се пристигнува на Пријевот (1.670м), последна точка до која се стигнува со возило. Се патува низ прашумата Перучица и е предвидено застанување на Драгог Седлу(1.400м), видиковец од кој се отвора поглед на прашумата и водопадот Скакавац. Од Пријевор се поаѓа кон врвот Маглич (2.386м) до кој се потребни 2 часа пешачење. Симнувањето е по друга патека покрај Трновачко езеро (1.574м) и се стигнува до Пријевор. Симнувањето трае 4 до 5 часа. Предвидена е и посета на НП Сутјеска и локалитетот Тјентиште на враќање кон кампот. Ноќевање.21.05.2017(недела) Транспорт на вода по Тара до Брстановице од каде што започнува Рафтингот со гумени чамци по Тара а потоа и по Дрина. Траењето на спустот зависи од водостојот и се движи од 1.5 до 4 часа. Спустот завршува точно пред нашиот камп. Тргнувањето за Македонија е околу 15.00ч. Пристигнувањето во Скопје е околу полноќ.Напомена: Организаторот го задржува правото да го промени планот, да ја одложи или откаже акцијата во случај на лоши временски услови и непредвидени околности. Сите учесници треба да се со во добра здравствена состојба, да имаат добра психофизичка подготовка како и да бидат подготвени за промени и импровизирање на теренот. Сите планинари на оваа акција поаѓаат доброволно и на сопствена одговорност. Предвиден е превоз со минибус.Цена: 100 евраВо цената се вклучени: трошоци за превоз, 2 ноќевања во камп, рафтинг услуги: за водичи, организациски трошоци и водење. Во Цената не се вклучени: Патничко оигурување (учесниците во акцијата сами обезбедуваат осигурување) и такса за рафтинг 5-10 евра, индивидуални трошоци. Ценовник на кампот: Доручек 5 евра, ручек 8 евра и вечера 8 евра Пријавување и уплата најкасно до 17.05.2017 . Уплати може да направите секој четврток од 20 до 21,30 ч. во просториите на друштвото.Контак 070/641-998 Зоран КостадиновПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА: ПАСОШПотребна опрема: за високогорско планинарење според временските услови

  Настани во близина (1км)

  Business Run 2017

  BUSINESS RUN 2017 Team Building Relay 4 x 2KM | Тим-билдинг штафета 4 х 2КМ :: Инфо за трката Опис: Штафетна трка во трчање 4 х 2000 метри за компаниски ...
 • Skopje
 • 10:00:00 , 01 Окт, 2017 до 12:00:00 , 01 Окт, 2017
 • купете билети овде
 • Прв до врв
 • 127 доаѓаат, 387 можеби
 • Reborn роденден: Музеј Дебар Маало

  Ти ветивме забава - еве ја. По повод нашиот втор роденден ги отвораме портите на едно-дневниот „музеј“, единствениот во кој нема потреба да глумиш замислено и ...
 • Дебар Маало, Skopje
 • 18:00:00 , 30 Сеп, 2017 до 01:00:00 , 01 Окт, 2017
 • Reborn
 • 143 доаѓаат, 237 можеби
 • DGR 2017 - Skopje, Macedonia

  Skopje is officially taking part in the world's largest charitable motorcycle event for owners of classic and vintage styled bikes on Sunday September 24th. ...
 • Skopje
 • 09:00:00 , 24 Сеп, 2017 до 12:00:00 , 24 Сеп, 2017
 • The Distinguished Gentleman's Ride
 • 121 доаѓаат, 103 можеби
 • Настанот е завршен
 • Concert: Birth of the Cool

  9 музичари, вторник, 9 вечер! Кирил Кузманов- сакс, Трајче Велков- труба, Иван Иванов- сакс, Сашко Николовски- тромбон, Горан Јанев - Маче - хорна, Александар ...
 • Public Room, Skopje
 • 21:00:00 , 26 Сеп, 2017 до 00:00:00 , 27 Сеп, 2017
 • Public Room
 • 38 доаѓаат, 128 можеби
 • EuroPS Roadshow in Macedonia

  Почитувани, Институтот за социолошки и политичко правни истражувања при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, со задоволство Ве кани на промоција на ...

  Обука: Финансиски вештини

  На оваа обука учесниците ќе имаат можност да научат да: - определуваат финансиски потреби; - утврдуваат начини за намалување на трошоците со повторно - - ...