Спорт - Јовановиќ ја шокираше Германија

Селекцијата на Србија приреди едно од најголемите изненадувања на овој шампионат успевајќи да ја совлада фаворизираната Германија со 1-0. Иако разочараа на премиерниот меч со Гана, српските репрезентативци одиграа максимално ангажирано на сите делови од теренот и дојдоа до голем триумф благодарение на погодокот на Милан Јовановиќ во 38. минута. Само шеесетина секунди претходно Германија остана со фудбалер помалку откако судијата Маљенко престрого му покажа црвен картон на Мирослав Клосе. Во второто полувреме Германија имаше идеална можност да дојде до изедначување, но Подолски не реализираше пенал откако Видиќ наивно играше со рака во сопствениот шеснаесетник. Со овие три бода Србија се најде на чекор до пласманот во следната рунда, за што на избраниците на селекторот Радомир Антиќ ќе им биде доволен триумф во последното коло над Австралија.
| | веќе видена | слични

Австралија одлично тргна во натпреварот, уште во 11-та минута Холман ги донесе неговите соиграчи во водство. Но веќе во 25-та минута Ганците изедначија. Кевел запре еден удар од линијата на Ганците. Судијата на натпреварот процени дека намерно играл со рака па освен што досуди пенал за Гана, му покажа и црвен картон на Кевел. Сигурен, исто како и против Србите беше Гиан, кој го реализираше ударот од белата точка. До крајот на натпреварот остана 1:1. Гана со четири бода изби на прво место на табелата, Германија и Србија имаат по три, додека Австралија има еден бод. Сите четири репрезентации и натаму се во игра за осмина финалето, а во последното коло се среќаваат Србија – Австралија и Германија – Гана.
| | веќе видена | слични

СП 2010 Селекцијата на Гана се искачи на врвот во Групата Д и покрај тоа што играше само 1-1 против селекцијата на Австралија, која повеќе од еден час настапуваше со играч помалку По тешкиот пораз од Германија од 4-0, Австралијанците одговорија одлично против Гана и избраниците на Пим Вербек имаа одличен старт на натпреварот. Во 11та мината Марк Брешано изведе слободен удар од околу 25 метри, голманот на Гана, Кингстон реагираше несмасно и му дозволи на Холмен да донесе водство за Австралија. Но во 24та минута Австралијанците се соочуваа со огромни проблеми. Џонатан Менса успеа покрај голаут линијата да се ослободи од двајца противници и да упати опасен центашут во срцето на шеснаесетникот. На додадената топка налета Гјан, кој упати прецизен удар кој беше блокиран на гол линијата од Хари Кјуел, но поранешниот играч на Ливерпул играше со рака. Судијата Роберто Росети го исклучи Кјуел и покажа на белата точка а Гјан беше сигурен реализатор на најстрогата казна. Гана потоа ја превзеде иницијативата и се обиде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Апелациониот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали поранешниот премиер Никола Груевски и неговите партиски соработници Јанакиески, Јакулоска, Божиновски и ...
сите 231 | | | веќе видена

Комисијата за финансирање и за буџет денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година, на шестото продолжение на седницата кое треба ...
сите 170 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 44 | | | прочитана: 1094 | веќе видена

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, би можел да биде дел од европскиот Суперкуп на УЕФА во Скопје, и покрај најавите дека ќе го прескокне ...
сите 136 | | | веќе видена

Постојано гледаме фотографии од Марјана Станојковска која пали и жари, но оваа сигурно не сте ја виделе. Убавата лото-девојка на само 14 години, фотографијата ...
сите 54 | | | веќе видена

-Кривичните постапки на СЈО се тенденциозни и политички мотивирани. Сите акции кои ги превзема СЈО се во насока на оцрнување на раководството на ВМРО-ДПМНЕ по ...
сите 185 | | | веќе видена

Жалбите за предметот „Тендери“ ќе се разгледуваат денеска во Апелацискиот суд - Скопје. Обвинета е поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 171 | | | прочитана: 920 | веќе видена

Сите знаеме колку е стресно кога седиме некаде на гости, шетаме надвор или сме на одмор, а постојано се прашуваме во главата дали сме заклучиле, дали болјерот ...
сите 29 | | | прочитана: 1264 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Јовановиќ ја шокираше Германија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: