Конкурсот за наградите „Јован Котески“ и „Крсте Чачански“ отворен до 20 април

Крајниот рок за испраќање трудови на распишаниот конкурс за наградите „Јован Котески“ за необјавена поетска збирка и „Крсте Чачански“ за необјавена збирка кратки раскази е 20 април. Конкурсот го распишаа здужението за литература, култура и наука „Бран 2010“ и списанието „Бранувања“. Поетската збирка треба да содржи најмногу 50 песни, а секоја песна да не биде подолга од 30 стихови. Расказите не треба да бидат подолги од 100 реда (три страници новинарски проред) и да имаат наративна форма. Ракописите во четири примероци отчукани на Times New Roman или Arial со македонска поддршка, и снимени на цеде треба да се испратат на адреса: „Бранувања“, ул. „Нико Нестор“ 22, 9300 Струга, со назнака: конкурс за наградата „Јован Котески“ односно „Крсте Чачански“ или на Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите и Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја ...
| | веќе видена | слични | push

Останато

СЈО се обидуваше со пари да дојде до лажни изјави со цел да ги поткрепи монтираните случаи. Таму каде што не можеше да поткупи, СЈО се служеше со заплашување и ...
сите 163 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 35 | | | прочитана: 747 | веќе видена

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови во северите делови од земјата ќе има локален развој на нестабилна облачност со ...
сите 375 | | | прочитана: 284 | веќе видена

Гордиот Виктор поделил момент од плажата кога неговата мајка му позирала во костум за капење, а во прв план е нејзиното фантастично тело Лепа Брена, (56) ...
сите 31 | | | прочитана: 602 | веќе видена

После бројните медиумски шпекулаци, Кристиано Роналдо потврди дека неговата 22-годишна девојка Георгина Родригез е бремена. Роналдо неодамна доби близнаци, Ева ...
сите 14 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција обвини дека во Министерството за финансии владее хаос и оти министерот за финансии ги вбројува недоспеаните обврски на ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конкурсот за наградите „Јован Котески“ и „Крсте Чачански“ отворен до 20 април

Од:
До кого (е-маил):
Порака: